Jak wybrać papużkę? Wiek i płeć

Jak wybrać papużkę? Wiek i płeć

Gdy już zdecydujemy się na posiadanie papużki, zanim pobiegniemy do sklepu po pupila zastanówmy się jak go wybierzemy. W końcu papużki żyją nawet kilkanaście lat, więc poza wyglądem pomyślmy także o tym jakie mamy oczekiwania co do charkteru papużki – inaczej zachowują się papużki samotne, a inaczej w stadku. Różnice między zachowaniem u obu płci są niewielkie, ale jednak istnieją. Inaczej będzie zachowywać się dojrzała, dorosła papużka, a inaczej młodziutka, która dopiero kształtuje swój charakter. A poza tym – powinniśmy umieć rozpoznać czy wybierana przez nas papużka jest zdrowa i silna, żeby uniknąć stresu związanego z możliwą chorobą ptaka tuż po przybyciu do naszego domu.

Często spotykam się z pytaniem, jaka jest różnica w zachowaniu u samców i samiczek papużek falistych? Po przemyśleniu tematu udało mi się dojść do kilku różnic w charakterach, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. U każdej z papużek te cechy mogą mieć różne nasilenie, bo przecież każda papużka ma inny charakter.

A więc samiczki:

  • nie uczą się tak chętnie słów jak samce, czasem nie mówią w ogóle – powtarzając różne dźwięki i melodyjki, a czasem powtarzają poojedyncze słowa. Rzadko zdarza się, żeby samiczka “nawijała” tak dużo jak samiec
  • wiecznie szukają miejsc na gniazdo – samiczka będzie się wciskać w każdy kąt, między książki, za szafki, między poduszki leżące na kanapie… jeśli jej nie upilnujemy, może zacząć składać jajka. Przygotowując gniazdo może wygryzać grzbiety z książek  czy niszczyć inne “dziuplowate tereny”
  • ale za to samiczki są dużo cichsze niż samczyki, częściej poćwierkują sobie pod nosem niż śpiewają na pełne gardło

Natomiast samczyki:

  • karmią wszystko co wpadnie im w oko. Czy to będzie lusterko, czy dzwoneczek, czy błyszcząca miseczka, pilot od telewizora, telefon, pierścionek, który mamy na palcu… Wszędzie może pojawić się “ziarno miłości” w postaci rozmiękłych ziarenek
  • są dużo głośniejsze od samiczek. Trzeba się przyzwyczaić do ciągłego tokowania, świegolenia, gwizdania i skrzeczenia
  • ale za to często uczą się powtarzać słowa, a faliste to podobno drugie gadające papugi po żako, więc ich możliwości są naprawdę duże. Samce uczą się nawet kilkudziesięciu słów, które składają w (mniej lub bardziej) logiczne zdania.

Wydaje mi się, że to są główne cechy różniące obie płcie. Obie tak samo mocno przywiązują się do właściciela, szukają kontaktu, potrzebują dużo uwagi i uczucia.

Nie wiesz jak rozpoznać płeć u falistej? Zajrzyj -> tutaj <-

 

Kolejna istotna sprawa to wiek papużki. Planujesz mieć papużkę pupila, czy raczej kupujesz papużki, które będą raczej bawić się w swoim towarzystwie? Jeśli papużek jest więcej, nie musimy szukać młodziutkich osobników. W końcu nie zależy nam tak bardzo na oswajaniu, ale na cieszeniu oka ich pomysłowością i relacjami w stadzie. Jeśli natomiast chcesz papużkę, z którą będziesz mieć bliski kontakt, warto poszukać młodej, która łatwiej przyzwyczai się do człowieka i zaakceptuje Cię jako “członka stada”.

Ja osobiście jestem zwolennikiem kupowania młodych ptaków. Organizm falistych rozwija się aż do 12 miesiąca życia – ubogie żywienie, brak możliwości lotów i ogólne słabe warunki nie pozwalają osiągnąć pupilowi pełnych sił. Kupując młode papużki i zapewniając im jak najlepsze warunki – zwiększamy ich szansę na długie życie w zdrowiu.

Ale jak młodą papużkę możemy kupić? Jest jedna podstawowa zasada – papużka musi być samodzielna! Nie dajmy się nabrać, że pisklę wyciągnięte z gniazda będzie do nas bardziej przywiązane – młode, samodzielne papużki oswajają się świetnie, a jednocześnie są odpowiednio odżywione przez rodziców oraz mają wykształcone prawidłowe papuzie zachowania.

Młode papużki wychodzą z gniazda w wieku 4 tygodni. Mają już wtedy pełne upierzenie i wielkością niewiele różnią się od dorosłych. Jednak mimo, że nie siedzą już w gnieździe – wciąż są dokarmiane przez rodziców. Łuskanie ziarenek jest ciężką pracą i zanim osiągnie się w tym perfekcję – gotowe dania od mamy i taty chronią pisklaki od głodu :)

Ja sprzedawałam pisklęta gdy kończyły 6 tygodni, ale można się też spotkać z opiniami, że powinno czekać się do ukończenia 2 miesięcy życia. Kupując 6-tygodniową papużkę koniecznie musimy jej zapewnić pokarmy łatwe do zjedzenia – o tym, jak żywić oraz jak rozpoznać młodą papużkę napiszę w późniejszych postach.

Czy papużka jest zdrowa i jaki ma charakter ocenimy już przyglądając się papużkom przy zakupie – informacje o tym na co zwrócić uwagę znajdziecie w następnym wpisie.