Jak wybrać papużkę? Zdrowie i charakter

Jak wybrać papużkę? Zdrowie i charakter

W pierwszym poście o wyborze pupila zdecydowaliśmy się już jakiej płci chcemy papużkę i w jakim wieku ptaka będziemy szukać. Czas na podróż się do sklepu lub do hodowcy w celu podjęcia ostatecznej decyzji.

Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać przy wyborze to nie spieszyć się!

Żeby ocenić czy papużka jest zdrowa i choć częściowo poznać jej charakter, musimy poświęcić conajmniej kilkanaście minut przyglądając się stadku. Jesli ptaki są umieszczone w klatce, mogą bać się bliskości człowieka. Nie będą wtedy zachowywać się naturalnie – przysiądą gdzieś w najdalszym kącie lub zaczną latać w panice. W takiej sytuacji warto odsunąć się od klatki na taką odległość, aby poczuły się swobodniej. Po chwili stadko wróci do swoich zadań i tu możemy ocenić: czy dana papużka jest ciekawska, odważna, zadziorna, czy raczej zrównoważona i spokojna.

Gdy wybierałam jedną ze swoich papużek – jakieś 10-12 lat temu – siedziałam w sklepie bite pół godziny. Niektóre bardzo mi się podobały, inne trochę mniej. Jednak zamiast zdecydować się na konkretny kolor, ja siedziałam i obserwowałam ich zachowanie. Spośród wszystkich papużek jedna zwróciła moją uwagę. Inne siedziały na żerdzi, ćwierkały i kłóciły się ze sobą, a ona, w poszukiwaniu rozrywki zeszła na dno klatki, bo zobaczyła dłuższe piórko, które wypadło jednej z papużek. Moje oczy robiły się coraz większe i większe gdy papużka najpierw bawiła się piórkiem ciągnąc je i przenosząc a potem… położyła się na plecach i zaczęła obracać je łapkami! Gdybym nie siedziała w tym sklepie tak długo nigdy bym tego nie zauważyła i wybrałabym inną papużkę, bo akurat ta kolorem nie przykuła mojej uwagi. Po tym jak wariowała z jedyną zabawką dostępną w klatce, czyli piórkiem, wiedziałam, że to jest papużka, którą muszę mieć. I była ona najlepszą papużką na świecie :) Bardzo odważną, bardzo pomysłową i inteligentną… Jedyną w swoim rodzaju.

gogo

Oczywiście, kupno papużki nie jest takie proste, bo przecież chcielibyśmy mieć zdrowego, silnego zwierzaka, a nie takiego, z którym od początku trzeba jeździć po weterynarzach, którego trzeba będzie łapać by podać leki, który będzie gasnąć w naszych oczach…

Gwarancji zdrowia nigdy niestety nie będziemy mieli. Istnieją jednak sygnały, które pokazują, że papużka nie czuje się najlepiej. Podstawowa rzecz to przysypianie na żerdzi. To, że ptak siedzi na uboczu i unika zabaw nie znaczy, że jest to osobnik spokojny i bezproblemowy. Jeśli wszystkie papużki szaleją, a ta jedna siedzi z przymróżonymi oczami i nastroszonymi piórkami – to raczej znak, że jest chora i słaba. Jeśli jednak jesteśmy w sklepie i wszystkie papużki są spokojne i śpią z dziobami w piórach, to prawdopodobnie jest ich pora drzemki. Polecam wtedy przyjść do sklepu innym razem, gdy papużki będą w pełni aktywne, co bardzo ułatwi nam wybór pupila.

Kolejne cechy choroby zobaczymy już raczej z bliska. W klatce jest to proste, ponieważ możemy podejść i papużki obejrzeć, jeśli jednak kupujemy ptaka z woliery – może się okazać, że przyjrzeć się możemy dopiero po złapaniu. Jeśli zauważysz, że papużka nie jest zdrowa, nie bój się odmówić kupna czy wybrać innej papużki. Zmiana domu to dla zwierzaka duży stres i osłabienie odporności, więc rozwijająca się choroba uderzyłaby w ten drobny organizm ze zwielokrotnioną siłą.

Gdzie szukać objawów choroby i na co zwrócić uwagę?

  • na dziób – czy nie ma na nim nalotu? czy piórka wokół dzioba nie są ubrudzone? Dziób powinien być gładki i błyszczący, a piórka w okół czyste i nieposklejane.
  • na woskówkę – czy nie wygląda jakby były do niej przyklejone ziarenka piasku? Czy z nozdrzy nie ma wypływu? Woskówka powinna mieć gładką powierzchnię i widoczne dziórki od nosa. Dorosłe samiczki mogą mieć naturalnie pomarszczoną, brązową woskówkę, ale inne zmiany zwykle świadczą o chorobie.
  • na łapki – czy nie ma ran? czy nie ma zmian na skórze lub opuchlizny? czy łapki zaciskają się na żerdzi? Łapki mogą mieć kolor od różowych aż po niebieskawe. Papużka powinna mieć pewny chwyt i zaciskać palce na żerdce.
  • na pióra – czy upierzenie jest jednolite i pełne? W upierzeniu nie powinno być widocznych ubytków, brudu, a pióra w ogonie i w skrzydłach powinny być długie i nie wystrzępione.
  • na okolice kupra – czy nie jest ubrudzony odchodami? czy pióra wokół kloaki są czyste i nieprzebarwione? pióra powinny być czyste, bez śladów odchodów.
  • na skrzydła – czy jedno z nich nie jest trzymane nienaturalnie? czy papużka nie unika latania? czy nie są opuszczone poniżej linii ogona? Takie opuszczone nisko skrzydła mogą świadczyć o osłabieniu. Powinny one gładko i symetrycznie przylegać do ciała. Jedynie w duże upały papużki trzymają skrzydła lekko uniesione aby ochłodzić ciało.

Jeśli zwrócimy uwagę na te cechy, jest spora szansa, że wybrana przez nas papużka będzie zdrowa i da nam wiele radości. Jeśli wybieracie się po pierwszą w życiu papużkę – szczególnie istotne jest, żeby była zdrowa. Mając niewielkie doświadczenie, ciężko jest zauważyć narastające problemy i pomóc chorującemu pupilowi…

Powiązane posty: