Błędy początkujących - wyposażenie klatki

Błędy początkujących – wyposażenie klatki

Przy wyposażeniu klatki pojawia się dużo błędów. Niestety – spora część z nich jest spowodowana niefortunnymi radami sprzedawców w sklepach zoologicznych…

Najgroźniejszym błędem, rzutującym na zdrowie naszych podopiecznych jest wieszanie w klatce budki lęgowej. Dużo ludzi ma przekonanie, że ptaki śpią w budkach lęgowych, więc są one niezbędne… Nic bardziej mylnego! Papużki faliste śpią zawsze na żerdzi, w najwyszym punkcie klatki. Budka lęgowa potrzebna jest papużkom jedynie do przeprowadzania lęgów.

A czemu jest to niebezpieczne? Niebezpieczeństwo jest tu skierowane na zdrowie, a nawet życie naszych papużek. Ptaki sprzedawane w sklepach są często młodziutkie, kilku-kilkunasto tygodniowe. Możemy uznać, ze są to jeszcze “dzieci”, a zawieszenie budki w klatce ma tylko jedno zadanie – stymuluje papugi do lęgów. Zwierzaki zaczynają dorastać, dojrzewają płciowo i pierwsze co robią to zabierają się za rozmnażanie. A jak dobrze wiadomo – posiadanie “dzieci przez dzieci” nic dobrego nie wróży. Tak młoda samiczka ma jeszcze nie w pełni rozwinięty szkielet, a jej organizm nie jest przygotowany na taki wysiłek. Jeśli uda jej się przeprowadzić lęgi – będzie to kosztem spustoszenia w organizmie. Gorsze jednak jest to, że takie papużki nierzadko mają problem ze zniesieniem jajka i mogą nawet paść na skutek zaparcia jaja… Więc – jeśli nie jesteście gotowi na przeprowadzenie lęgów – budkom lęgowym powiedzcie stanowcze “nie”.

Drugą rzeczą, jaka przychodzi mi do głowy (na szczęście już nie tak szkodliwą) są żerdki – pamiętajcie, że ptaki są stworzone do latania. Lepiej dać im 2 żerdzi, niż 5, nawet, jeśli każda na początku wydaje nam się jakoś potrzebna. U mnie w hodowli, w klatkach znajdowały się zwykle tylko 2 żerdzi – nieważne, czy klatka miała 50cm długości, czy metr. Dwie są według mnie idealne. Ptak ma miejsce, żeby rozprostować skrzydła i kawałek podlecieć, a także jest w klatce miejsce, żeby wszystko odpowiednio umeblować. Zbyt duża ilość żerdek powoduje natomiast, że falista może tylko przeskakiwać z jednej na drugą, lub przechodzić po ścianie.

klatka

Ostatnia rzecz, na jaką chciałabym wam zwrócić uwagę jest wkładanie do klatek zabawek. Musicie postawić się w sytuacji młodej papużki, żeby dobrze to zrozumieć. Pamiętajcie, że papużki ze sklepów często niewiele w życiu widziały – budka lęgowa, żerdki, karmnik… I to właściwie tyle. Kupujemy jedną czy dwie papużki i wyrywamy je ze stada, w którym czuły się bezpiecznie. A co widzą w nowym miejscu? Jakieś wielkie, przerażające przedmioty czychające na nie z każdego kąta ;) Większość zabawek jest sporej wielkości i dla przerażonej papużki bynajmniej nie są zabawne. Najlepiej poczekać z nimi już na zadomowienie się naszego pupila – gdy poczuje się bezpiecznie, będzie miał chęć na zapoznawanie się z nowymi przedmiotami.

Podsumowując – pamiętajcie, że na początku przygody z papużkami: im mniej tym lepiej i bezpieczniej :)