Jak rozpoznać płeć u falistej?

Jak rozpoznać płeć u falistej?

woskówka samca

samiec

Rozróżnienie płci u dorosłych papużek jest dość łatwe – trzeba tylko wiedzieć, gdzie patrzeć ;)

Choć ubarwienie piór może byc identyczne, jest jedna bardzo charakterystyczna rzecz, która je rozróżnia – kolor woskówki. Woskówka, to to dziwne “coś” nad dziobem – odpowiednik naszego nosa :)

samiczki

samiczki

Samce mają woskówkę intensywnie niebieską i zwykle zupełnie gładką. U samiczek kolor woskówki jest zmienny – waha sie od białego z lekkim błękitnym odcieniem, przez beżowy, aż po ciemny brąz. Gdy woskówka samiczki przybiera kolor brązowy zwykle zaczyna się marszczyć. Tym nie trzeba sie martwić – jest to zupełnie naturalne zjawisko. Z czasem taki pomarszczony naskórek na woskówce może się złuszczyć i znów stanie się ona jasna i gładka.

Skąd te zmiany?

Kolor woskówki u papużek zależny jest od hormonów płciowych. Dlatego właśnie samce mają zawsze taką samą woskówkę (brak u nich wahań poziomu hormonów), a u samiczek jej wygląd jest zmienny – odpowiada fazom cyklu plciowego.
Gdy u samiczki woskówka coraz bardziej brązowieje – to znak, że papużka staje się gotowa do legów. Gdy natomiast woskówka sie łuszczy lub jest zupełnie jasna – samiczka jest w czasie spoczynku i najprawdopodobniej nie będzie zainteresowana budką.

Sprawy jednak się komplikują, gdy zaczynamy myśleć o młodych papużkach. One, gdy są jeszcze pisklętami mają woskówki niemal identyczne, a w czasie dojrzewania zaczynają się różnicować.

O rozróżnianiu płci papuziej młodzieży znajdziesz informacje TUTAJ – to zdecydowanie bardziej rozległy temat!