"Wapienko" czy sepia?

“Wapienko” czy sepia?

W sklepach zoologicznych znaleźć można spory wybór kostek wapiennych dla papug. Ich głównym zadaniem jest uzupełnianie wapnia w diecie papużek falistych. Dodatkowo, na takim “wapienku” ptaki ścierają sobie dziób i utrzymują go w dobrym stanie. Firmy prześcigają się w pomysłach jak przykuć naszą uwagę – tworząc przeróżne kształy, kolory a nawet smaki kostek mineralnych. Więc co wybrać?

Pierwsza pułapka, na którą możecie się natknąć, to wapienka smakowe – kostka mineralna nie powinna być smakołykiem, papużka powinna pobierać wapń wtedy, kiedy brakuje go w organizmie. Znam przypadek falistej, która przez kilka godzin siedziała przy takiej smakowej kostce i zjadła jej ogromną ilość. Przez 3 dni jej odchody były ogromne i koloru pomarańczowego – jak ta kostka. To cud, że skończyło się tylko na tym, a nie na zatruciu lub zaczopowaniu przewodu pokarmowego. Dla tego osobiście – smakowe wapienka odradzam.

Druga pułapka – wapienka kolorowe. Czy jest w nich coś złego? Stosowane barwniki są prawdopodobnie spożywcze, jeśli dodatkowo nie ma dodatków smakowych – teoretycznie nie ma problemu. Ale w praktyce znamy przypadki ludzi uczulonych na dany barwnik spożywczy, więc nie są one całkowicie obojętne dla organizmu. Pamiętaj też, że papużki są bardzo wrażliwe na wszelkie substancje chemiczne. Wydaje mi się, że papudze jest wszystko jedno, czy wapienko jest białe czy kolorowe – więc po co ryzykować.

Kolejna sprawa to skład kostek mineralnych – właściwie nie wiemy co się w nich znajduje. Jeśli się nie mylę – składu raczej na opakowaniu nie znajdziemy.

Czy jest w takim razie jakieś dobre rozwiązanie? Według mnie jest nim właśnie sepia.

Sepia

Sepia

Czym jest sepia? Mówiąc sepia mam na myśli dokładnie kość sepii – jest to kość mątwy, takiego morskiego żyjątka. Kość po jednej stronie ma twardą osłonkę, a po drugiej jest dość miękka i łatwa do pobrania dla papugi.

Jaka jest wyższość sepii nad różnymi wapienkami?

  • Sepia jest wytworem naturalnym – to chyba najważniejsze, bo wiemy, że dziwnych substancji tam nie będzie.
  • W sepii poza samym wapniem jest bogactwo innych minerałów, które z pewnością papużce się przysłużą. Szczególnie ważna jest obecność jodu – pierwiastka dla naszych podopiecznych bardzo cennego, bo w domowych warunkach często spotykane są jego niedobory.

Wracając do kostek wapiennych – niektóre wydają się być ciekawe. Warto rozważyć kupno takich z dodatkiem jodu – widziałam takie kostki dwóch lub trzech firm, wszystkie były koloru różowego i miały też inne ciekawe dodatki w postaci alg morskich czy wyciągu z wątroby dorsza. U mnie w wolierze papugi zawsze miały dostęp zarówno do sepii jak i do takiej właśnie kostki i skubały to, co im przypadło do gustu.

Różowa kostka mineralna

Różowa kostka mineralna

Mam nadzieję, że trochę łatwiej będzie wam teraz wybrać coś w sklepie. Jeśli wasza papużka nie będzie przejawiać żadnego zainteresowania tym suplementem – nie ma co się martwić. Czasem sepia wisi nietknięta przez kilka miesięcy zanim ptak poczuje potrzebę i zacznie ją skubać.

 

Powiązane posty:

Jeśli chcesz dostawać powiadomienia o nowym wpisie na maila – podaj swój adres w okienku po prawej stronie. To załatwi sprawę ;)