Co to jest kwarantanna?

Co to jest kwarantanna?

Choć coraz więcej posiadaczy zwierząt wie, że kwarantanna jest potrzebna, często zdarza się, że przez złe, lub niepełne jej zrozumienie zostaje nieprawidłowo przeprowadzona, co wprowadza zagrożenie do stadka naszych pupili.

Co to jest kwarantanna?

Kwarantanna to czasowe odosobnienie zwierzaka, którego podejrzewamy, że może być nosicielem jakiejś choroby zakaźnej. To jedno zdanie wyjaśnia sens kwarantanny, jednak do właściwego zrozumienia i późniejszego prawidłowego jej przeprowadzenia musimy trochę bardziej zagłębić się w ten temat.

Taka mała klatka tylko na kwarantannę!

Taka mała klatka tylko na kwarantannę!

Kiedy przeprowadza się kwarantannę?

Najważniejszym momentem jest wprowadzenie nowego zwierzaka do stada. Jeśli masz kilka papużek i panujesz dokupić nowe – istnieje ryzyko, że wraz z nimi wrowadzisz do stada niechciane choroby. Inna możliwość, to gdy jedna z papużek wygląda niewyraźnie i widać, że męczy ją jakaś choroba – wtedy możemy ją oddzielić licząc na to, że jeszcze nie zaraziła reszty stada, a dodatkowo izolacja ułatwi podawanie ewentualnych leków.

Okres inkubacji

Żeby odpowiednio przeprowadzić kwarantannę, musimy zdać sobie sprawę, że każda choroba ma tzw. okres inkubacji – jest to czas między wniknięciem czynnika chorobotwórczego do organizmu, a pojawieniem się pierwszych objawów choroby. Czyli mówiąc prościej – zwierzak jest chory, a jeszcze wygląda na zdrowego. Jest to bardzo ważna informacja i wiedząc o niej już nie pomyślimy – on jest zdrów jak ryba, po co męczyć go zamknięciem. Będziemy świadomi, że po upłynięciu pewnego czasu (czasem kilku tygodni, a nawet miesięcy) ptak może się rozchorować, mimo że od czasu pobytu u nas nie miał możliwości żadną chorobą się zarazić.

Gdy kupisz 2 papugi, mogą przechodzić kwarantannę razem

Gdy kupisz 2 papugi, mogą przechodzić kwarantannę razem

Jak przeprowadzić kwarantannę?

Często zdarza się, że po ulokowaniu nowej papugi w osobnej klatce stawiamy ją w pokoju, gdzie znajduje się reszta stadka, myśląc, że przy okazji nowy członek rodziny się z nimi zapozna. Jest to dość niefortunne mylenie kwarantanny z wprowadzeniem nowego osobnika do reszty stada. Papużka siedzi zamknięta w klatce mając resztę na wyciągniecie dzioba, nie mogąc jednak do nich polecieć, a wszelkie choroby i tak przenoszą się na inne osobniki. Dlaczego tak się dzieje?

Musimy zdać sobie sprawę że choroby są różne, i w różny sposób się przenoszą. Przecież choroby to nie tylko bakterie. Poza nimi są też pasożyty (zarówno wewnętrzne, jak i te „ucztujące” na skórze – w pierzu ptaka), a także grzyby, wirusy oraz wiele innych. Każdy z tych drobnoustrojów ma swoją drogę zarażenia: mogą one znajdować się w kale, a zdrowe ptaki zarażają się przez kontakt z nim, mogą znajdować się na piórach czy w złuszczonym naskórku chorego zwierzaka i być przenoszone poza klatkę w czasie zwykłego machania skrzydłami. Patogeny mogą nawet przenosić się przez wydychane powietrze! Wiedząc o tym, łatwo zrozumieć, że nowy ptak powinien być trzymany w osobnym pomieszczeniu, a po wszelkim kontakcie z nim lub z samą klatką (zmiana karmy i wody, sprzątanie itd.) powinniśmy dokładnie myć ręce.

kwarantanna3

Czas kwarantanny

To bardzo kontrowersyjny temat – zdania są podzielone i wahają się między jednym tygodniem, a nawet kilkoma miesiącami! Podstawowe założenie jest takie, że im czas ten jest dłuższy tym lepiej. Wiemy już przecież, że papużka może wyglądać na zdrową, a po pewnym czasie zacznie okazywać objawy choroby. Z drugiej strony – są choroby, które ujawniają się po latach więc nie popadajmy w przesadę.

Pamiętajmy też, że kwarantanna jest to czas na zrobienie wszystkich dostępnych badań, co zmniejszy możliwość przeoczenia choroby. Zdarza się, że dany osobnik jest nosicielem jakiejś choroby – czyli zaraża inne ptaki, mimo że sam jest zdrowy. Dlatego też warto dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższy weterynarz, który zna się na pierzastych pacjentach i do niego zanieść potrzebny materiał do badań. Podstawą jest badanie kału – możemy wykryć jaja lub larwy większości pasożytów wewnętrznych, chorobotwórcze bakterie i grzyby. Można dać do badania pióra, na których mogą być jaja i inne ślady bytności pasożytów zewnętrznych. Jeśli mamy w planach hodowlę papug dzięki specyficznym badaniom piór możemy wykryć 2 groźne choroby wirusowe: Francuskie pierzenie i chorobę piór i dzioba papug (PBFD). Są to przykłady badań, ale najlepiej wybrac się do weterynarza i dowiedzieć się jakie można i warto wykonać. Czasem trzeba do lecznicy zawieźć pupila, ale jeśli nie chcemy go stresować – zawsze możemy weterynarza poprosić o wizytę domową.

Podsumowanie

Kwarantanna to odizolowanie nowego ptaka na czas co najmniej 2-3 tygodni, poprzez unikanie jakiegokolwiek jego kontaktu z resztą stada i uważną jego obserwację. Podczas kwarantanny powinniśmy dodatkowo wykonać podstawowe badania, aby wykluczyć chorobę lub nosicielstwo choroby u nowej papużki. I co najważniejsze – pamiętajmy, że lepiej leczyć jednego ptaka niż całe stado, nie narażajmy więc naszych zwierzaków na niepotrzebny stres i cierpienie.

Powiązane posty: