Gdzie ustawić klatkę?

Gdzie ustawić klatkę?

Odpowiednie ustawienie klatki dla papużek falistych potrafi rozwiązać wiele problemów. Często zadawane na forach pytania: ” Jak zmusić papużkę do powrotu do klatki?”, “Czemu moja papużka kicha?” czy “Co zrobić, żeby papuga przestała się mnie bać?”  prawdopodobnie nawet by się nie pojawiły, gdyby ustawienie klatki było dobrze przemyślane. Prześledźmy więc krok po kroku, jakich zasad powinniśmy się trzymać i z czego one właściwie wynikają.

W którym pokoju umieścić klatkę?

 • Jeśli zależy ci na kontakcie z pupilem, powinieneś pomyśleć o ustawieniu klatki w pomieszczeniu, w którym przebywasz najczęściej w ciągu dnia. W ten sposób papużka będzie miała możliwość uczestniczenia w życiu domowników i większą chęć kontaktu z ludźmi.
 • Tu też jednak są pewne ograniczenia, klatka nie może stać: 
 • W kuchni, ponieważ w trakcie obróbki termicznej potraw w powietrzu pojawiają się różne związki chemiczne szkodliwe dla zdrowia. Ptaki mają inną budowę układu oddechowego niż ludzie i minimalne ilości substancji, dla nas niegroźne, dla nich mogą być nawet zabójcze.  Dodatkowo papuga latająca w pomieszczeniu pełnym gorących garnków i ostrych noży wróży katastrofę.
 • W łazience, ponieważ tam często nie ma naturalnego światła, zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do różnych schorzeń, a stosowane przez nas kosmetyki także będą wdychane przez papugi , a z pewnością nie są one bezpieczne dla ich zdrowia.
U mnie papugi mieszkają na plaży ;)

U mnie papugi mieszkają na plaży ;)

W którym miejscu ustawić klatkę?

 • Gdy już wybierzesz odpowiedni pokój, problem jeszcze się nie kończy. Aby zapewnić papużce zdrowie fizyczne i psychiczne, powinieneś dalej kierować się pewnymi zasadami:
 • Klatka nie powinna stać przy oknie – tu często powstają przeciągi, a one są najczęstrzą przyczyną przeziębień. Dodatkowo, pod oknem zwykle znajduje się kaloryfer i nad nim powietrze będzie suche, co może prowadzić m. in. do zaburzeń w pierzeniu. Połączenie uchylonego okna i kaloryfera to mieszanka wybuchowa – na przemian przeciąg i gorące powietrze to gwarantowana choroba..
 • Nie stawiaj klatki przy samych drzwiach – szczególnie dla nowo kupionej papużki będzie to stresujące. Domownicy co chwila przechodzący tuż obok klatki, nagle pojawiający się w drzwiach, czasem ktoś przechodząc niechcący uderzy w klatkę… Papuga powinna się czuć bezpiecznie i komfortowo.

Na jakiej wysokości ustawić klatkę?

 • Klatka powinna być tak ustawiona, żeby papużka siedząca na żerdzi znajdowała się na wysokości wzroku stojącego człowieka. Zależnie od rozmiaru klatki (i rozmiaru właściciela ;) ) powinna ona stać na półce 120-140 cm od ziemi.
 • Czemu nie niżej? Ptaki bezpiecznie czują się, jeśli mogą przebywać wysoko. Im wyżej mogą siedzieć, tym bezpieczniej się czują. Dodatkowo – im wyżej klatka stoi, tym chętniej wypuszczona papużka do niej wróci.
 • Jednak ustawienie klatki zbyt wysoko powoduje, że papuga traci z nami kontakt – jest odizolowana i jeśli zależny nam na pewnym stopniu oswojenia, to napewno będzie to trudniejsze. Poza tym – zbyt wysoko ustawiona klatka utrudni nam codzienne obowiązki, takie jak wymiana wody i pokarmu czy sprzątanie.
 • Niedopuszczalne jest stawianie klatki na podłodze – papuga czuje się wtedy bardzo zagrożona, staje się nerwowa lub osowiała, a gdy zostanie wypuszczona nawet nie będzie próbowała wrócić, ponieważ sfrunięcie tak nisko wymaga ogromnej odwagi.

Na koniec, mimo, że nie jest to dokładnie na temat, chciałabym dodać, żebyście pamiętali,że raz ustawiona klatka dla papug nie powinna zmieniać miejsca! Gdy wasz pupil jest już zadomowiony, jest kilka miesięcy czy kilka lat w domu, można przestawić klatkę w bardziej odpowiadające nam miejsce. Jednak niedopuszczalna jest sytuacja, że po kilku dniach od kupna okaże się, że klatka z papużką stoi nie tam gdzie trzeba, lub przeszkadza i kilkakrotnie w ciągu miesiąca jest przestawiana. Lepiej wcześniej rozważyć, jakie miejsce będzie nam odpowiadać i jednocześnie będzie dobre dla zwierzaków.

Masz swoje obserwacje odnośnie ustawienia klatki? Może coś przeoczyłam? Jeśli masz jakiś pomysł, skrobnij komentarz :)

Powiązane posty: