Co daje latanie?

Co daje latanie?

Myślę, że warto zastanowić się, po co papużkom potrzebne jest latanie. Nie mówię tu o przelatywaniu z żerdki na żerdkę w klatce, tylko o możliwości rzeczywistego polatania po pokoju czy wolierze.

Poprawa kondycji

Papużka która może latać jest jak człowiek, który regularnie biega. Wysiłek fizyczny w ogromnym stopniu wpływa na stan zdrowia naszego pupila. Dochodzi do przyspieszenia bicia serca, lepszego rozprowadzania krwi po organizmie, lepszego dotlenienia – tym samym zwiększa odporność organizmu.

Słyszeliście, że nawet najzdrowszego młodzieńca można doprowadzić do rozległych chorób jeśli położy się go na kilka tygodni do łóżka i nie pozwoli za bardzo ruszać? Jest w tym dużo prawdy, a dla ptaków takie przysłowiowe leżenie w łóżku to życie w maleńkiej klatce bez możliwości lotów.

latanie2

Oddychanie

Poprawa kondycji to nie jest jednak jedyna dobra rzecz dla naszych zwierzaków. W czasie lotu rozwijają się mięśnie piersiowe. Są to mięśnie ułożone wokół klatki piersiowej i to dzięki nim ptak porusza skrzydłami. Gdy nie lata, są one dość słabe i źle rozwinięte, a w związku z tym, że są one wokół klatki piersiowej – automatycznie papużka mniej efektywnie oddycha.

Jest potwierdzone naukowo, że papugi, które mają możliwość lotu dużo rzadziej zachorowują na grzybice płuc. Nie licząc przypadków, kiedy to schorzenie spowodowane jest ogólnym osłabieniem – znakomita większość pojawia się u ptaków, które całe życie spędziły właśnie w niedużych klatkach.

Hodowla

Wbrew pozorom zdrowa, wysportowana sylwetka ma także znaczenie w czasie przeprowadzania lęgów. W masowych hodowlach ptaki latami siedzą w niewielkich klatkach i problemów jest sporo – ciągłe zaparcia jaja i związane z tym padnięcia… A przecież do zniesienia jajka potrzebna jest siła. To właśnie mięśnie są do tego używane, a gdzie taka papużka siedząca wiecznie w klatce, bez możliwości ruchu ma te mięśnie wyćwiczyć?

Czy lęgi silnych, wylatanych papug są liczniejsze? Choć żadnych badań na ten temat nie widziałam, to wydaje się logiczne, że silny organizm, dobrze dotleniony, dobrze odżywiony (przez lepiej krążącą krew) ma większe możliwości.

latanie3

A z bardziej przyziemych rzeczy?

Taka wylatana papużka, która ma gdzie zużyć gromadzące się w niej pokłady energii z pewnoscią będzie spokojniejsza. Zauważyliście, że ptaki zamnięte w klatce często skrzeczą bez wyraźnego powodu? To właśnie jest frustracja i brak możliwości spalenia energii.

A poza tym, czy to nie jest przyjemność, kiedy siedzisz przy biurku, ucząc się na egzamin i na twoim ramieniu nagle pojawi się pierzaste stworzenie, żeby trochę cię rozruszać? :)

Myślę, że zalet latania jest dużo więcej, więc apeluję do Ciebie – pamiętaj o wypuszczaniu swoich papug na loty po pokoju. To dla nich sama przyjemność i czysty zysk!

I druga rzecz – nie wierz proszę w podcinanie lotek u ptaków! One są stworzone do latania, jeśli nie możesz pozwolić sobie na zwierzę latające – zamiast je okaleczać, pomyśl może o jakimś gryzoniu lub innym nielotnym zwierzaku… Argumenty o tym, że papużki szybciej się oswajają gdy mają podcięte lotki to kompletna pomyłka – one się nie oswajają, one po prostu nie mogą uciec. A młode faliste oswajają się świetnie, nie potrzeba ani ręcznego karmienia, ani okaleczania – traktując zwierzaka jak przyjaciela, zdobędziesz jego zaufanie na całe życie.

Powiązane posty: