Czy podawać piasek?

Czy podawać piasek?

W sklepach zoologicznych znajdziesz całą półkę z piaskiem dla papug – różnych firm i z różnymi dodatkami. Jednak w internecie dużo wpisów mówi, że piasek papużkom jest niepotrzebny i wręcz jest szkodliwy i nie powinniśmy udostępniać go naszym pupilom. Więc jak to jest naprawdę?

Wśród argumentów przeciw podawaniu piasku możemy znaleźć takie, że:

 • papugi mają dzioby przystosowane do obierania ziaren z łusek, więc piasek nie jest potrzebny do trawienia.
 • znamy przypadki papug, które dostały piasek i się rozchorowały, lub wręcz padły z powodu zaczopowania przewodu pokarmowego.

piasek2

 

Czy są to jednak wystarczające argumenty, żeby pozbawić papugi piasku?

 • Tak, papugi łuskają ziarno, jednak mimo, że ziarno jest wyłuskane, dalej jest połykane w całości – bo przecież papużki nie mają zębów :) Pokarm jest rozdrabniany u ptaków w żołądku, jednak jeśli są w nim tylko ziarna, skurcze żołądka nie będą tak efektywne – pokarm będzie rozdrobniony, ale nie tak skutecznie. Obecność piasku pozwala na właściwe rozdrobnienie pokarmu i lepsze jego wchłanianie z przewodu pokarmowego.
 • Tak, znamy przypadki zachorowań po spożyciu piasku. Jednak warto wziąć pod uwagę ile ich jest – są to pojedyncze przypadki, a przecież papużek, które mają na codzień dostęp do piasku jest niezliczona ilość i żadnych problemów w związku z tym nie mają.

Z czego mogą wynikać problemy?

Według mnie istnieją dwie możliwości – takie zachorowanie może być spowodowane zaburzeniem pracy przewodu pokarmowego, który jakoś sobie daje radę, ale po podaniu piasku zaburzenia się zwiększają. Ale tu ptak musi mieć duże problemy, i raczej nie przeszło by to niezauważone.

Bardziej prawdopodobne jest, że papużka, która nigdy nie miała dostępu do piasku, ma na niego duże zapotrzebowanie i gdy ma możliwość, zaczyna spożywać go w dużej ilości, zdecydowanie zbyt dużej niż jest jej to potrzebne. Wtedy rzeczywiście mogą wystąpić problemy. Zwykle papużki zachowują się rozsądnie, ale jeśli nasz pupil nie miał dostępu do piasku i po podaniu widzimy, że wręcz histerycznie zaczyna go zjadać – może lepiej podawać go przez kilka dni tylko na chwilę, prawdopodobnie z czasem zainteresowanie piaskiem się ureguluje i będzie on mógł być dostępny bez żadnego limitu. Chciałabym jednak zaznaczyć, że problemy o których piszę to margines – znakomita większość ptaków nie będzie miała żadnych problemów gdy uzyska dostęp do piasku.

piasek3

A jakie możemy znaleźć argumenty, które przekonają nas do podawania tego suplementu?

 1. W naturze papugi mają stały dostęp do piasku, w końcu żyją w Australii. Pobierają go według potrzeb i mają się dobrze. Wraz z piaskiem zgryzają skały, zjadają pokruszone muszelki i inne składniki, a to pozwala im dodatkowo uzupełnić niedobory różnych mikro- i makroelementów.
 2. Jak już pisałam – piasek pomaga w trawieniu. Weterynarze zajmują się ptakami często mogą stwierdzić badając odchody papug, że nie dostawała ona piasku. W czasie badania pod mikroskopem widoczne są dużo większe cząstki niestrawionych ziaren niż w czasie prawidłowego trawienia.
 3. Papugi, które dostają piasek pierwszy raz w życiu przejawiają nim duże zainteresowanie, które z czasem się zmniejsza. Pokazuje to, że jest im on do czegoś potrzebny – inaczej prawdopodobnie by go ignorowały, lub wyłącznie używałyby go do zabawy i rozsypywania.
 4. Piasek dobrych firm często wzbogacany jest pokruszonymi muszelkami, drobinkami węgla i innymi naturalnymi składnikami, które papugi chętnie wyszukują, gdyż dzięki temu zaspokajają zapotrzebowanie na pierwiastki nieobecne w ziarnie.
  • Wart uwagi jest piasek firmy Versele Laga: Prestige Premium oraz Prestige Kristal
  • Pamiętaj, że im bardziej urozmaicona dieta, tym zdrowszy będzie nasz pierzasty przyjaciel.

Na koniec chciałabym podkreślić, że zdania na temat podawania piasku są podzielone i każdy właściciel papug powinien sam podjąć decyzję na ten temat. Choć ja jestem zwolennikiem, jeśli masz jakieś wątpliwości – poszukaj większej ilości informacji w internecie, a nawet zasięgnij porady lekarza weterynarii, lub zaufanego hodowcy.

Jeśli zdecydujesz się na podawanie piasku, pamiętaj, że istotne jest jaki piasek podać! O tym przeczytasz w kolejnym poście.

Powiązane posty: