Gdzie kupić papużkę?

Gdzie kupić papużkę?

Odkąd pamiętam, miejscem zakupu zwierzaka był sklep zoologiczny. Kiedyś właściwie nie było innej możliwości – żeby wziąć papużkę bezpośrednio od hodowcy trzeba było mieć do niego jakiś namiar, a o to nie było łatwo. Teraz jednak mamy dostęp do internetu i nie dość, że możemy znaleźć kontakt do hodowli, to jeszcze możemy poczytać opinie i wybrać taką, która najbardziej przypadnie nam do gustu.

Czy w takim razie sklep jest złym miejscem?

No niestety – prawda jest taka, że to chyba najgorsze miejsce do zakupu pupila. Wynika to z wielu czynników, nad którymi zwykle się nie zastanawiamy. Widzimy czy ptaki w sklepie mają czysto, czy są zadbane, ale…

 • Szczególnie w dużych sklepach ptaki kupowane są w hurtowniach. W hurtowniach, gdzie setki papużek falistych przebywają w jednym miejscu – tłoczno, stres związany ze zmianą miejsca, łapanie, przenoszenie. To wszystko obniża odporność i wystarczy, że wśród tych dziesiątek zwierzaków jeden jest chory – niewiele potrzeba, a zarazki przeniosą się na resztę.
 • W dużych sklepach ptaki są oddzielone od klientów, więc nie są tak bardzo straszone. Jednak w tych mniejszych często można podejść, włożyć palec między pręty, postukać w klatkę… Nie jest to komfortowe.
 • W sklepie nie mamy pewności co do wieku zwierzaka. Jeśli obsługa jest odpowiedno przeszkolona z pewnością wskaże nam młode osobniki i rozpozna płeć. Dobrze jest jednak mieć podstawy wiedzy – nierzadko zdarza się, że np. zamiast z dojrzałym samcem wracamy do domu z młodziutką samiczką – wśród pomyłek widziałam właściwie wszystkie możliwe konfiguracje.

gdzie3

W takim razie hodowle…

Dzięki dostępowi do internetu wystarczy poświęcić kilkadziesiąt minut by zdobyć kontakt do kilku-kilkunastu hodowli.

Gdzie szukać?

 • na portalach aukcyjnych – sporo z nich posiada oferty z żywymi zwierzakami. Będziesz mieć szybki dostęp do wielu ofert, jest w czym przebierać.
 • na forach – fora związane z papugami są świetnym miejscem. Choć ogłoszeń nie jest tak wiele, często możemy prześledzić posty sprzedawcy i przekonać się o warunkach panujących w jego hodowli. W większości przypadków trafimy na pasjonatów, od których można kupić zadbane, zdrowe ptaki.
 • w wyszukiwarce – coraz więcej hodowli posiada własne strony www, po ich przejrzeniu często dobrze można ocenić stan wiedzy i zasady, którymi kieruje się właściciel papug.
 • Na portalach poświęconych papugom
 • A poza intenetem… przychodzą mi do głowy magazyny o zwierzakach. Szczególnie w tych o ptakach można w dziale ogłoszeń znaleźć sporo takich dotyczących falek.

Oczywiście w dzisiejszych czasach znalezienie hodowli to nie jest problem. Sztuką jest znalezienie hodowli prowadzonej z pasją, warto więc przy przeglądaniu ofert zwrócić uwagę na konkretne rzeczy. Najwięcej zobaczysz, gdy wybierzesz się do hodowcy w odwiedziny, często jednak nawet ze zdjęć można wiele wynieść:

 • Zwróć uwagę, w jakich klatkach żyją papużki: Czy hodowla prowadzona jest w malutkich klateczkach, bez możliwości rozruszania skrzydeł, czy może żyją w wolierze, albo są wypuszczane na loty po pokoju? Czy mają czysto, czy pojemniki na pokarm i wodę nie są ubrudzone odchodami? Czy klatki nie są przepełnione?
 • Jak wyglądają same ptaki? Dość dokładnie opisywałam na co spojrzeć w poście o wyborze papużki <- przeczytaj koniczecznie.
 • Podpytaj jak ptaki są żywione, jak często są dopuszczane do lęgów, czy są oswajane – rozwiej wszystkie swoje wątpliwości.

gdzie2

Czy są inne możliwości? Oczywiście – adopcje!

Nigdy nie wiadomo jakie zmiany nastąpią w naszym życiu, dużo ludzi z różnych powodów musi oddać swoje papużki. Takie osoby często szukają dobrych domów – zależy im, aby zwierzaki trafiły w miejsce, w którym będą szczęśliwe.

Choć zbyt dużo oficjalnych adopcji ze schornisk nie widziałam, ludzie dają ogłoszenia – jeśli się rozejrzysz, na pewno znajdziesz parę. Korzyść jest obustronna – właściciel nie musi oddawać pupila do sklepu lub hodowcy, a ty zyskujesz… no właśnie:

 • Papużki żyjące wśród ludzi często przez kilka lat żyją tylko w swoim towarzystwie. To znaczy, że nie mają skąd złapać nowych, niebezpiecznch chorób. Jeśli widzimy zdrowe ptaki, możemy być prawie pewni, że nic zakaźnego nas nie zaskoczy.
 • Dorosłe papużki mają ukształtowane charaktery – jeśli są oswojone, z pewnością dużo czasu nie minie i także ciebie obdażą zaufaniem. Każda papużka ma swoje nawyki, o których właściciel opowie i będziesz wiedzieć, czego mniej-więcej się poniej spodziewać.
 • Plus dla śpiochów – z moich obserwacji wynika, że dorosłe papużki są bardziej skłonne do spania dłużej. Czy to wynika z przyzwyczajenia, że nad ranem nic się nie dzieje, czy też z faktu, że po prostu są dojrzałe i nie muszą się bawić od samego świtu – tego nie wiem. Ale nie da się ukryć, że papuzia młodzież zwykle wstaje o świcie i nic jej nie powstrzyma przed obudzeniem całego domu ;)
 • Pamiętaj, że papużki faliste mogą dożyć kilkunastu lat, więc oddawana 2-3 letnia papużka to wcale nie jest staruszek :) Ma przed sobą jeszcze dłuuugie życie, a że ptaki są aktywne i radosne cały czas – na pewno nie będziesz się z nimi nudzić.

Jak widzisz, sklep wcale nie jest jedyną możliwością. Pamiętaj, że kupując zwierzaki z dobrej hodowli wspierasz jej rozwój. Im więcej osób będzie szukać ptaków zadbanych, jedzących świeże pokarmy, zdrowych i wylatanych, tym więcej takich hodowli zacznie powstawać. Myślę, że warto.

Powiązane posty: