Jaki piasek? Jak go podać?

Jaki piasek? Jak go podać?

W poprzednim poście poruszyłam temat czy w ogóle podawać naszym pupilom piasek. Jeśli jednak zdecydujecie się żeby to zrobić – pojawia się pytanie jak go właściwie podać? I jaki piasek będzie odpowiedni?

To niby tylko piasek, żadna filozofia. Jednak wybór w sklepach jest duży, a poza tym, może wystarczy wziąć zwykły piasek budowlany?

  • Czy podawać piasek z piaskownicy czy z plaży? Teoretycznie możemy, jeśli mamy pewność, że nie jest on zanieczyszczony chemikaliami. Jednak w takim piasku jest duża ilość żyjątek – w tym także zarazków. W związku z tym poleca się taki piasek zdezynfekować np. w piekarniku. Sama tego nie stosowałam, ale jest to sporo dodatkowej roboty, a niektórzy mówią, że zapach powstający w czasie takiej dezynfekcji też jest nieciekawy. Jako że piasek zużywany jest przez ptaki w minimalnych ilościach – ja bym się trzymała tych kupnych, w których nie powinno być żadnych niebezpiecznych niespodzianek.

piasek4

  • Tak jak w przypadku kostek mineralnych unikałabym piasku zapachowego – zapach do dodane substancje chemiczne, na które ptaki są dość wrażliwe. Poza tym – taki piasek często pachnie tak mocno, że zapach unosi się w całym pomieszczeniu… Myślę, że papużka nie wymaga takiego “luksusu”, a dodatkowo – substancje chemiczne dobrze wchłaniają się z układu oddechowego. Dla zdrowego ptaka to nie powinien być problem. Jednak jeśli nasz pupil jest słabego zdrowia, lub np. ma problemy z wątrobą – nie ma pewności, że będzie to dla niego w pełni bezpieczne
  • Wybierz piasek przeznaczony dla papużek falistych – piasek ma różne wielkości ziaren, jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa piasku po przeczytaniu poprzedniego postu – ewentualne zagrożenie na pewno się zmniejszy, jeśli piasek będzie właściwie dobrany do gatunku. Tym bardziej nie stosowałabym piasku dla innych zwierząt – np piasek dla szynszyli jest przez te zwierzaki wykorzystywany do kąpieli, więc może mieć w sobie dodatki, które nie są przeznaczone do spożycia.
  • Poszukaj piasku z naturalnymi dodatkami jak muszelki czy węgiel. Muszelki są źródłem wapnia, oraz mikroelementów, których ptak nie znajdzie w wytworzonej przez człowieka kostce wapiennej. Węgiel jest świetną substancją pomagającą przy zatruciach. Jeśli ptak ma dostępny piasek non-stop, gdy poczuje taką potrzebę może wybrać węgiel z piasku. Poza tym, papużki nawet lubią grzebać w piasku w poszukiwaniu smaczniejszych dodatków, zawsze to jakaś forma rozrywki
  • Wybierz piasek firmy, której ufasz. Nie warto ryzykować zdrowiem naszych pierzastych.

Ja znalazłam dwa typy piasku firmy Versele Laga, które uważam za godne polecenia:

  • Prestige premium oraz Prestige kristal.
  • Oba zawierają dodatek kruszonych muszli, ale niestety oba są z dodatkiem zapachu anyżu. Po udostępnieniu takiego piasku warto zwrócić uwagę, czy papużka nie zaczyna go jeść w nadmiarze z powodu ładnego zapachu.
  • Mimo wszystko – Versele Laga to świetna firma i mam do niej pełne zaufanie. Z pewnością wielkość ziaren piasku jak i skład muszelek na pewno jest dla papużek odpowiedni

Jak podawać papużkom piasek?

W sklepach często polecane jest, żeby piasek wysypywać na dno klatki, jednak według mnie nie ma to najmniejszego sensu. Ilość piasku potrzebna do pokrycia całego dna jest dość duża, a przecież w klatce trzeba sprzątać co kilka dni. Stosowanie piasku na dno skutkowało by więc zbyt rzadkim sprzątaniem, albo zużywaniem ton piasku rocznie ;)

Na dno klatki najbardziej polecane są ręczniki papierowe, lub inny niezadrukowany papier. Dzięki temu sprząta się dość szybko, a jednocześnie możemy obserwować odchody naszych papużek, gdzie często widać pierwsze objawy powstających chorób.

Jak więc właściwie podawać piasek? Najlepiej gdzieś na spodeczku czy w karmidełku. Piasek nie musi być na dnie klatki, ptaki mogą mieć do niego dostęp gdziekolwiek.

piasek5

U mnie nigdy z piaskiem nie było problemów. Nawet papużki, które kilka lat nie miały do niego dostępu i spożywały go początkowo w większych ilościach nie chorowały z tego powodu. Jednak jeśli obawiasz się o zdrowie swoich ptaków, wprowadzaj go stopniowo. Jeśli zbyt długo go skubią – miseczkę z piaskiem możesz zabrać i podać za 1-2 dni spowrotem. Myślę, że po kilku dniach zainteresowanie powinno się uregulować. Oczywiście zwierzaki trzeba obserwować ciągle: tak samo jak najbezpieczniejszą zabawkę nasza papużka może zacząc wykorzystywać w sposób niebezpieczny, tak i piasek nagle może stać się przedmiotem nadmiernego zainteresowania. Czy to z powodu choroby, czy to z powodu jakiś niedoborów – biologia nie jest w pełni przewidywalna. W takiej sytuacji być może warto zacząć wydzielać piasek bardziej uważnie.

Pod poprzednim postem na temat piasku możesz znaleźć ciekawe komentarze, które pokazują ile jest kontrowersji na temat stosowania piasku. Dla tego jeszcze raz podkreślam – w tym przypadku decyzję musisz podjąć samodzielnie, znając wszystkie za i przeciw jego podawaniu.

Powiązane posty: