Jaką klatkę wybrać?

Jaką klatkę wybrać?

Klatka jest dla naszych ptaków domem, to w niej papużka będzie spać, jeść i spędzać czas, kiedy nie będzie miała możliwości latać po pokoju. Dla tego też klatka powinna stać w odpowiednim miejscu, być odpowiednio urządzona, oraz mieć komfortową dla papużki wielkość i kształt. Dziś chciałabym skupić się na różnych aspektach budowy papuziego mieszkania:

Jakie wymiary powinna mieć klatka dla naszych papużek?

Odpowiedź jest prosta: tak duże, jak to tylko możliwe :)

Ale czegoś musimy się trzymać. Ustalono minimalne wymiary klatki dla 1-2 papużek falistych. Podstawa klatki powinna mieć co najmniej 60x35cm, a wysokość 40cm. Warto zwrócić uwagę na to, z czego to wynika:

 • papużka musi mieć możliwość przelecenia z jednej żerdki na drugą. Nawet 1-2 machnięcia skrzydłami to już coś. To zapewnia ptakowi podstawowe utrzymanie kondycji. Pamiętaj, że dla papużki latanie jest tym, czym dla nas chodzenie. Jeśli może ona tylko dreptać z miejsca na miejsce i wskoczyć na pojemniczek z pokarmem, to tak jak my byśmy byli zamknięci w pomieszczeniu o wysokości 120cm, gdzie możemy tylko siedzieć lub przejść na czworaka w inny kąt. Myślę, że nikt z Was długo nie wytrzymałby w takich warunkach…

jakaklatka

 

 • szerokość klatki musi mieć co najmniej 35 cm. Dzięki temu papużka machając skrzydłami nie uderza nimi o pręty klatki. Zauważyłam, że gdy klatka ma mniejszą szerokość, falka nie będzie nawet próbować w niej podlatywać. Najwyraźniej jest już zbyt ciasno i łatwiej jest jej przejść po ścianie klatki nie narażając się na uszkodzenia piór.
 • Zwróć uwagę, że klatka nie musi być wysoka, najważniejsze, żeby była jak najdłuższa. Ptaki mają we krwi spędzanie czasu tak wysoko jak się da, więc jeśli kupiona przez nas klatka jest wysoka – dolna połowa w ogóle nie będzie wykorzystywana. Dlatego wybierając papuzie mieszkanie, zwróć uwagę, żeby podstawa była jak największa – a na wysokość patrz w drugiej kolejności.
 • Pamiętaj, że to są minimalne wymiary dla 1-2 papużek – więc jeśli masz możliwość,kup większą klatkę.
 • Pamiętaj, że przy większej ilości ptaków klatka musi być większa.
 • Pamiętaj, że papużka powinna mieć możliwość codziennych lotów po pokoju aby utrzymywać zdrowie i kondycję. Nawet największa klatka nie zapewni wystarczającego ruchu.

Niekoniecznie dla ptaków…

Jeśli zaczniesz oglądać asortyment ptasich klatek zauważysz, że większość ma zupełnie zaburzone wymiary. Prawie wszystkie mają małą podstawę ale są bardzo wysokie… Tu na ratunek przychodzą klatki dla innych gatunków.

 • Często klatki dla szczurów czy szynszyli mają dużo lepsze proporcje.
 • Mają one jeszcze jeden plus: nie ma w nich karmników zewnętrznych. Takie karmniki początkowo wydają się być ciekawym rozwiązaniem, jednak 90% posiadaczy ptaków szybko z nich rezygnuje. Wtedy pojawia się problem, ponieważ nasi pierzaści przyjaciele lubią kombinować i zaślepki od takich karmników zostają szybko otwarte i używane jako droga ucieczki z klatki.
 • Są też niestety minusy. Klatki dla gryzoni mają niefortunny układ drzwiczek – jedne z nich zwykle są w suficie i dla papużek nie są właściwie użyteczne. Drugie znajdują sie dość nisko i nie z przodu klatki lecz z boku, więc początkowo papużka może bać się wychodzić, a gdy próbuje wrócić do klatki nie może namierzyć wejścia.

Odstępy między prętami

Często gdy już uda się znaleźć fajną, dużą klatkę, okazuje się, że odstępy są zbyt duże i nie nadaję się ona dla papużek falistych. Pamiętaj, że w klatce dla tego gatunku odstępy między prętami nie powinny wynosić więcej niż 1,2cm.

jakaklatka2

Czy pręty powinny być malowane?

Najczęściej spotkacie się z klatkami o prętach metalowych ocynkowanych, oraz takie, gdzie klatka powleczona jest farbą. Co wybrać?

 • Klatki ocynkowane mniej rzucają się w oczy – ptaki są przez nie lepiej widoczne. Trzeba jednak pamiętać, że metal reaguje z kwasem zawartym w świeżych owocach i warzywach! Częstym błędem jest wciskanie ich między pręty klatki, metal wnika w pożywienie i może dojść do zatrucia.
 • Klatki powleczone farbą często szybko się niszczą – papużka próbując wyjść z klatki zaczyna farbę obgryzać, w tych miejscach odsłonięty metal może zacząć rdzewieć, a co gorsza, nasz pupil może farbę spożyć i się zatruć! Jeden plus, który przychodzi mi do głowy, to że owoce tak często wciskane między pręty nie będą reagować z metalem, ale to tylko do czasu aż farba nie zacznie odpadać…
 • Do tej pory byłam jednoznacznie przeciwnikiem klatek powlekanych farbą. Niedawno stałam się jednak posiadaczem klatki firmy Montana i jestem bardzo miło zaskoczona. Jakość wykonania jest świetna, jest tu zastosowane malowanie proszkowe i wypiekanie w wysokich temperaturach. Bardzo ciężko taką farbę złuszczyć. Problemem jest jednak masywność prętów – takie pręty powleczone farbą są bardzo grube i zwierzak siedzący w klatce jest słabo widoczny. Dodatkowy minus to wysoki koszt.
 • Więcej na temat materiałów do produkcji klatek znajdziesz TUTAJ.

jakaklatka3

 

Kształt klatki…

Producenci prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć nasz wzrok. Dekoracyjne klatki z sufitem zaokrąglonym, w kształcie daszka lub wieżyczek to jeszcze nic. Ja jednak polecam poszukać zwyczajnej, prostokątnej klatki.

Z czasem zauważysz, że papużki latające po pokoju lubią przesiadywać na jej dachu. Tam też najłatwiej jest im urządzić plac zabaw, lub drzewko do przesiadywania, tam łatwo podać talerzyk z przysmakami lub postawić miseczkę do kąpieli. Możliwości jest wiele i szkoda tracić tak wygodne miejsce.

Wada wymyślnych dachów jest jeszcze jedna – pamietaj, że papużka będzie siedzieć jak najwyżej. Klatka o wielkiej podstawie, ale mająca np. małą wieżyczkę z huśtawką będzie przez ptaka kompletnie nie wykorzystana. Papużka będzie większość czasu spędzać w tejże wieżyczce, ponieważ to będzie najwyższy punkt. Bez możliwości rozprostowania skrzydeł, schodząc niżej tylko po to, żeby coś zjeść.

Istnieje dużo mitów odnośnie okrągłych klatek. To nieprawda, że wywołują one choroby neurologiczne, czy zaburzenia równowagi. Mają one jednak inne wady:

 • Urządzenie takiej klatki jest bardzo trudne z powodu braku prostych ścian. Ułożenie samych żerdek nastręcza kłopot, ponieważ jeśli umieszczone są bezpośrednio pod sobą, ta dolna będzie brudzona odchodami.
 • W zaokrąglonych drzwiczkach nie uda się zawiesić beseniku, czy budki lęgowej jeśli planujesz lęgi.
 • W takich klatkach dach zwykle też nie jest płaski ;)
 • I największa wada: te klatki zwykle są bardzo małe. Średnica 30-40cm to naprawdę niewiele…

Podsumowanie

Wybierz jak największą klatkę, zwróć uwagę, żeby była długa i miała płaski dach. Odstepy między prętami nie mogą przekraczać 1,2 cm. Życzę owocnych łowów :)

Kilka przykładów

Jeśli właśnie szukasz nowej klatki dla swoich pociech, sklep zooplus ma bardzo fajne oferty. Klatki są duże, a ceny przystępne. Przy okazji kupując przez linki na blogu – wspomagasz jego utrzymanie.

Linki do kilku klatek, które uważam za warte uwagi (posegregowane ze względu na wielkość):

 • Klatka Hagen Vision II. Wymiary: 61 x 38 x 53 cm (lub większa) – klatki te mają dobrze przemyślane kuwety zapobiegające wysypywaniu się ziarna. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że sama klatka jest dużo mniejsza niż kuweta, więc w niektórych modelach może być ciasno

Zwróć uwagę, że klatki, które tu podałam w większości są bardzo duże. Nie podaję tu przykładów klatek o podstawie mniejszej niż 60x35cm. Jeśli takiej klatki szukasz – rozejrzyj się po sklepie a pewnie coś znajdziesz :)

Powiązane posty: