Jak rozpoznać młodą papużkę?

Jak rozpoznać młodą papużkę?

Wybierając papużkę zwykle jesteśmy przytłoczeni różnorodnością barw i wzorów na skrzydłach. Jednak większości nowych właścicieli zależy, żeby była ona młoda – dzięki temu łatwo oswoi się z nowymi warunkami oraz od małego zapewnimy jej prawidłowy rozwój przez zdrowe żywienie i możliwość swobodnych lotów po pokoju.

Jednak jak rozpoznać, który ptak jest młody?

Mając pewne doświadzczenie od razu wyłapiemy w stadzie “dzieciaki”, jednak trzeba wiedzieć na co zwracać uwagę, ponieważ sama wielkość falistej może być myląca:

Przestraszona papużka zwykle kładzie wszystkie pióra po sobie i wydaje się dużo mniejsza od tej, która czuje się swobodnie i czyści pióra, lub zaleca się do koleżanki.

Dodatkowo na wielkość wpływają warunki hodowli, mutacje kolorystyczne oraz “rasowość”, bo wśród papużek znajdziemy tzw. wystawowe papużki faliste, które mogą być nawet 2x większe od tych zwykle spotykanych w domach.

Do jakiego wieku uznajemy, że papużka jest młoda?

Dojrzałość płciową papużki osiągają w wieku mniej więcej 4-5 miesięcy. To wtedy rozpoczyna się pierwsze pierzenie i zaczynają zanikać cechy charakteryzujące młode osobniki. Jednak pamiętaj – papużki zaczynają dojrzewać ale nie są jeszcze gotowe do lęgów!

Z dopuszczaniem do lęgów poczekaj aż papużki ukończą rok życia – te kilkumiesięczne możemy przyrównać do ludzkich 12-14latków.  Między 6 a 9 miesiącem życia zwykle zanikają wszystkie cechy wyróżniające młode ptaki. Po tym czasie papużki przez całe życie będą wyglądały tak samo – nie będziesz w stanie odróżnić papużki rocznej od 10-letniej.

Na co musimy patrzeć przy zakupie młodej papużki?

MŁODA - DOROSŁA

MŁODA – DOROSŁA

  1. Czoło – u młodej papużki fale na głowie sięgają do samej woskówki – wraz z dorastaniem odsuwają się one do tyłu pozostawiając jednolite pióra tak jak to widać na zdjęciu po prawej stronie.
  2. Kolor woskówki – u młodych ptaków woskówka nie ma jednoznacznego koloru określającego płeć. Może być zupełnie fioletowa, może być jasno-błękitna. Z czasem u samców fiolet staje się intensywniejszy dążąc ku kolorowi granatowemu, a u samiczek staje się jasno-beżowy i powoli zmienia się w brąz.
  3. Oczy – u młodych papużek całe oczy są czarne, a z czasem zaczyna się pojawiać biała tęczówka
  4. Dziób – u bardzo młodych falistych (zwykle nie dłużej niż do 6 tygodnia) może – choć nie musi – być widoczna ciemna plamka na środku dzioba.
  5. Perełki – U młodych papużek perełki są zwykle bardzo małe, u niektórych mutacji tak jak tu na zdjęciu mogą wręcz być niewidoczne. Po pierwszym pierzeniu stają się one dużo bardziej dorodne.

Jak widzisz młode ptaki da się dość łatwo rozpoznać. Pamiętaj jednak, że istnieją duże różnice osobnicze w czasie pojawiania się zmian. Niektóre falki w wieku 4 miesięcy mają już większość cech dorosłej papugi, inne w wieku 9 mogą jeszcze mieć część cech pisklęcia, na przykład dość ciemne oczy, więc jeśli nie znamy daty wyklucia – nie będziemy w stanie dokładnie określić wieku.

mlode

Są także mniejsze zmiany, które możemy zauważyć w czasie dorastania papużki:

  • Przy pierwszym pierzeniu (ok. 4 miesiąca) barwy papużki stają się bardziej intensywne, ale barwa często nasyca się aż do ukończenia roku.
  • Mając porównanie w stadzie widzimy, że papużki mają delikatniejszą budowę do ukończenia roku. W tym czasie powoli mężnieją i te 12-miesięczne są trochę bardziej potężne. To właśnie jest powód, dla którego z lęgami powinno się tyle czekać. Przez rok wszystkie organy papużki się odpowiednio rozwijają a szkielet się wzmacnia – jeśli w tym czasie dopuścimy ptaki do lęgów, rozwój zostaje zatrzymany, substancje odżywcze skierowane do potomstwa, a szkielet nie ma czasu odpowiednio się rozwinąć.

Jeśli uważasz ten post za wartościowy, udostępnij go jednym z przycisków poniżej. Może komuś jeszcze przyda się ta wiedza.

Powiązane posty: