Jak zachęcić do kąpieli?

Jak zachęcić do kąpieli?

Większość papużek uwielbia się kąpać, jednak czasem zdarzają się oporne osobniki i właściciele głowią się – co zrobić żeby zachęcić je do odrobiny higieny??

Pamiętaj, że papug nie można moczyć na siłę – jakakolwiek forma przymusu tylko je zrazi do kolejnych prób. Kąpiel to dla papużek przyjemność, a nie ponury obowiązek. Zawieszenie w drzwiach klatki plastikowego baseniku często nie jest wystarczająco kuszące – papużka musi wejść do niedużego pojemnika, co samo w sobie jest nienaturalne i budzi niepokój.

Jak więc zachęcić do kąpieli?

  1. Czasem wystarczy wystawienie zwykłej miseczki wypełnionej wodą na 2-3 cm. Postaw ją w miejscu gdzie papużka lubi przebywać, na przykład na klatce w czasie wolnych lotów. Sam fakt, że papużka nie musi wchodzić do “plastikowego czegoś” może być wystarczającą zachętą.
  2. Wrzuć do baseniku jakąś jadalną zieleninę! Dużo ptaków czuje się niepewnie brodząc w pojemniczku z czystą wodą – nie mają wtedy możliwości przytrzymania się niczego, a łapki ślizgają się po podłożu. Dodatkowo – czasem papużka podejdzie do wody tylko po to, żeby skubnąć ulubionego mniszka czy pietruszki, a gdy poczuje mokry dziób – obudzi się w niej instynkt nurka :)
  3. Już dawno zauważyłam, że sam dźwięk pluskającej wody pobudza falki do kąpieli. Zaraz zaczynają się puszyć i  otrząsać piórka, a po chwili już się chlapią. Przy oswojonych papużkach wystarczy, że zaczniemy mącić wodę palcami.
  4. Dobrze sprawdza się też kąpiel pod prysznicem z wody w kranie – zrób z dłoni miseczkę i pozwól wodzie ciec małym strumyczkiem. Gdy odpowiednio podłożysz ręce pod wodę – zacznie ona kusząco pluskać. Tylko pamiętaj, żeby woda nie byłą zbyt ciepła! Moją teorię o plusku wody sprawdziłam budując mojemu stadku fontannę do kąpieli – zobaczcie sami jaki był szał!
  5. Papugi jak ludzie – lubią się perfumować. Dając do woliery miseczkę z rumiankiem do picia odkryłam, że te zioła mogą też zachęcać do… mycia. To ma też dodatkowy plus – rumianek wzmacnia pióra, taka kąpiel jest zalecana między innymi gdy papuga ma problemy z upierzeniem lub jakieś stany zapalne skóry.
  6. Przy wyjątkowych hydrofobach możesz podać wiązkę zieleniny – gdy opłuczesz ją pod wodą nie wycieraj jej i nie osuszaj. Papużki często kąpią się właśnie w wilgotnych liściach.
  7. Część ptaków lubi być spryskiwana czystą wodą ze pryskiwacza. Oczywiście ustawionego na wytwarzanie mgiełki, nie chodzi o to, by do nich strzelać ;) Jednak mam wrażenie, że bardziej przypada to do gustu nimfom i innym większym papugom. Moje falki nigdy nie chciały z tego korzystać.

Oczywiście tradycyjny wieszany basenik u niektórych falistych także się sprawdza. Plus jest taki, że poziom zachlapania otoczenia jest ograniczony:

Jak widzisz, możliwości jest wiele – nie zniechęcaj się, jeśli twój pupil ignoruje jedną formę kąpieli. O tym jak dużą frajdę sprawia papużkom kąpiel nie muszę chyba przekonywać.

 

Dziękuję, że poświęcasz swój czas na czytanie mojego bloga :) Jeśli chcesz otrzymywać na bieżąco informacje o nowych postach – możesz wpisać swój e-mail w ramce po prawej stronie.