Błędy początkujących - kupno papużki - upierzenie

Błędy początkujących – kupno papużki – upierzenie

Idzie wiosna, młode papużki coraz częściej dostępne są na sprzedaż i niestety – coraz więcej maili dostaję z pytaniem “czy to na pewno normalne, że papużka ma braki w upierzeniu”

Dlatego postanowiłam napisać post poświęcony wyłącznie upierzeniu falek, żebyście dokładnie wiedzieli, co jest normane u młodej papużki. Bardzo istotna jest wiedza, jak wyglądają pisklęta, żeby nie dać się nabrać na oczywiste kłamstwa. Zwróćcie uwagę na zdjęcie zamieszczone poniżej – ptaki wychodzące z budki mają około 30 dni, więc te na sprzedaż, powinny wyglądać tak, jak papużka na trzecim zdjęciu. Pamiętajcie też, że pisklęta stają się samodzielne dopiero kilka tygodni po wyjściu z budki, według mnie nie powinno się sprzedawać ptaków młodszych niż 6 tygodni, więc nie ma szans, żeby jakieś pióra były nie wyrośnięte w takim wieku!

kliknij żeby powiększyć

Kliknij, żeby powiększyć

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę na tych zdjęciach? Już 18 dniowe pisklę posiada wszystkie pióra. Są jeszcze króciutkie, ale wyraźnie możecie zobaczyć równo ułożone pióra konturowe na skrzydłach (ten najniższy rząd najdłuższych piórek), oraz wszystkie pióra w ogonie ułożone na kształt wachlarza. Dla porównania spójrzcie na 2 zdjęcia poniżej, które zamieszczam dzięki uprzejmości właścicieli, którzy prosili mnie o poradę:

Kliknij, żeby powiększyć

Kliknij, żeby powiększyć

Bardzo wyraźnie u obu papużek rzuca się w oczy całkowity brak ogona. Wiedząc jakie są cechy wyglądu młodej papużki, ktoś niedoświadczony mógłby uwierzyć, że zielona papużka nie ma piór z powodu wieku (co oczywiście jest nieprawdą!) ale już ptak po prawej ma wszystkie cechy dorosłości i brak piór jest tutaj bardzo martwiący i bardzo podejrzany.

Ale poza ogonem możecie na tych zdjęciach zobaczyć jeszcze inne niepokojące cechy – w skrzydłach pozostały pojedyncze piórka. Zielona falka ma widoczne tylko 2 lotki w widocznym skrzydle. Jeśli porównacie to z wyglądem skrzydła u zdrowych piskląt wyżej, wyraźnie zobaczycie różnicę. A czemu jest to bardziej martwiące niż brak ogona? Bez sterówek – długich piór ogona papużka jest w stanie latać, ale jeśli brakuje lotek – zwykle już nie ma tej możliwości :( Jeśli przyjrzycie się uważnie, u niebieskiej papużki też nie są obecne wszystkie lotki, trzeba jednak trzymać kciuki, że ptak ten będzie zdolny do lotu.

Jest jeszcze trzecia rzecz widoczna u obu papużek – dłuższe pióra są poskręcane. Najwyraźniej widać to przy ogonie, choć pióra na skrzydłach także nie mają prawidłowego kształtu .

Te trzy cechy – brak lotek, brak sterówek i poskręcane pióra są bardzo złym znakiem, bardzo często świadczą one o francuskim pierzeniu – chorobie wirusowej spotykanej w hodowlach papug, która objawia się problemem z piórami, ale osłabia cały organizm naszych pupili.

piora

Choć brak ogona jest najczęściej spotykanym zaburzeniem pierzenia, w internecie widuję też papugi z obecnymi długimi piórami, które mają goły kark i plecy między skrzydłami. Z czego to wynika – ciężko powiedzieć, to mogą być niedobory, wady genetyczne, ale chyba najczęściej powodem jest wyskubywanie przez rodziców. Przy takich ptakach też hodowcy zawsze piszą, że to dowód, że ptak jest młody… co także jest oczywistym kłamstwem.

Nie dajcie się zwieść tłumaczeniu, że papużka tak wygląda, ponieważ jest młoda. Macie dowód w postaci zdjęć tych dużo młodszych piskląt, które zamieściłam w poście. Jeśli chcecie jeszcze bardziej przyjrzeć się wyglądowi zdrowych pisklaków, możecie przejrzeć galerię lęgów, którą prowadziłam za czasów posiadania hodowli papużek falistych. Każdy lęg  jest tam udokumentowany zdjęciami od jajka do wyjścia z budki, wraz z datami, więc można dokładnie sprawdzić w jakim wieku jest dany ptak i jak się rozwija. Myślę, że to ostatecznie Was przekona, że nawet najmłodsze pisklę, które dopiero ma zaczątki piór – ma te pióra ułożone regularnie, równiutkie i bez żadnych braków.

Powiązane posty:

Jeśli potrzebujesz czegoś dla swoich pupili, zajrzyj do sklepu poniżej