Jak postępowac z otyłą papużką?

Jak postępowac z otyłą papużką?

Dość często wśród papużek przebywających w naszych domach możemy spotkać grubaski. Niestety faliste mają tendencje do tycia i w pewnym momencie możemy zauważyć, że nasz pupil ma zdecydowanie większą objętość, a loty stają się krótkie, kończą się zadyszką i coraz częściej odbywają się jedynie w kierunku podłogi…

Jakie są przyczyny tycia naszych podopiecznych?

 • Dieta – papużki żywione karmą podstawową i dopychane klejonymi kolbami i innymi ptasimi smakołykami, a do tego jeszcze częstujące się ludzkim pożywieniem z naszych talerzy mają spore szanse na przybranie na wadze. Tu dowiesz się jak powinno się żywić papużki
 • Brak ruchu – samotne papużki nie mają zbyt wielu powodów do dłuższych lotów po mieszkaniu. Ograniczają się do przylecenia do opiekuna, podlecenia na ulubione miejsce czy powrotu do klatki, żeby coś przekąsić. Młode papużki czasem zrobią kilka kółek po pokoju, żeby rozładować energię, ale z czasem nawet to im się nudzi. A już najgorsze jest ciągłe przesiadywanie w klatce i do tego jeszcze zbyt małej! Niestety wciąż w wielu domach papużki całe życie spędzają w zamknięciu… O tym jak powinna wyglądać klatka dla papużek dowiesz się tutaj, a jak ważne są wolne loty tutaj.
 • Niedobory jodu – jod to pierwiastek regulujący metabolizm. W naturze – w australii – jest on powszechnie dostępny w diecie papużek. Niestety w domowych warunkach większość falek cierpi na niedobór jodu – ich metabolizm zwalnia, co między innymi skutkuje przybieraniem na wadze. Więcej o suplementacji jodu przeczytasz tutaj.
 • Inne – oczywiście istnieją też inne przyczyny, czy to genetyka, czy różne schorzenia, zaburzenia hormonalne lub behawioralne…
Naturalne, świeże gałązki jabłoni jako żerdki dają papugom zajęcie

Naturalne, świeże gałązki jabłoni jako żerdki dają papugom zajęcie

Wiedząc jakie są główne przyczyny tycia możemy zmienić nasze postępowanie i dać papużce szansę na schudnięcie. Niestety u tak małych zwierzaków odchudzanie wcale nie jest proste.

Pamiętaj, że papużkom falistym nie wolno ograniczać dostępu do karmy podstawowej! Mają one bardzo szybki metabolizm i brak pokarmu nawet przez kilka godzin może u otyłej papużki spowodować duże problemy. Tak jak w przypadku ludzi, nad zbiciem zbędnych gramów musimy bardziej popracować.

Jak odchudzić naszego pupila?

Dieta:

 • Zmiany w żywieniu to jedna z istotniejszych rzeczy.
 • Koniecznie powinieneś do codziennej diety swojej papugi wprowadzić świeże pokarmy: zielonki, owoce, warzywa, kiełki… są one dużo mniej tuczące niż sucha karma, a dotego dostarczają ważnych substancji odżywczych. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że głód często spowodowany jest niedoborem jakiejś witaminy lub minerału – organizm wysyła sygnał, że czegoś mu brakuje i papużka zaczyna jeść… a jeśli ma dostęp tylko do suchej karmy, często nie pokryje ona potrzeb organizmu
 • Jak przekonać grubaska do świeżych pokarmów możesz przeczytać tutaj
 • Z diety ptaków muszą zniknąć niezdrowe smakołyki – klejone kolby, papuzie ciasteczka itp. Z pewnością kłosy prosa senegalskiego muszą pójść w niepamięć – taka tłusta papużka często gdy przysiądzie do nowego kłosa, potrafi zjeść cały na jedno posiedzenie! To na pewno nie sprzyja odchudzaniu
 • Kolejna modyfikacja diety to usunięcie nadmiaru tuczących ziaren z karmy. Aktualnie w karmach dobrej jakości rzadko się one znajdują, jednak jeśli w pokarmie twojej papużki znajduje się słonecznik lub konopia – musisz albo zmienić firmę, albo wyciągać niechciane ziarenka ;)
 • Poza jakością pokarmów, zmień także sposób ich podawania: Pojemniczek z karmą podstawową przewieś tak, aby znajdował się przy najniższej żerdce, za to wszelkie zdrowe, odchudzające rzeczy serwuj jak najwyżej w klatce. Ptaki mają zakodowane, że najlepszy pokarm znajduje się wysoko, więc jest większa szansa, że papużka ograniczy spożycie karmy podstawowej na rzecz “lepszych” rzeczy.
 • Papużkom mimo wszystko nie przekonanym do świeżych pokarmów staraj się rano podstawiać kiełki. Przy karmie dobrej jakości – możesz kiełkować właśnie ją. Nie mówię tu o takich długich kiełkach jak sprzedawane są dla ludzi. Chodzi o 2-3 dniowe “zarodki”, kiedy to ziarenka wyglądają normalnie, tylko po przyjrzeniu się zobaczysz niewielki “ząbek” pojawiający się pomiędzy łuskami. Nawet pokarm moczony dobę już jest bardziej odżywczy i mniej tuczący niż suchy, więc staraj się rano, tuż po przebudzeniu pupila na 15 minut podać mu kiełki, a dopiero po tym czasie zawiesić karmnik z suchym pokarmem. Pamiętaj – nie wolno głodzić ptaków! Te 15 minut rano to jedyne bezpieczne rozwiazanie. Po tym czasie papużka powinna mieć całą dobę dostęp do pokarmu.
Faliste towarzystwo oraz świeże pokarmy są częścią terapii odchudzającej

Faliste towarzystwo oraz świeże pokarmy są częścią terapii odchudzającej

Ruch:

 • Najłatwiej zapewnić papużce ptasie towarzystwo, ale taka wiele lat przebywająca tylko z ludźmi wcale nie musi partnera zaakcepotować.. A jeśli zaakceptuje – dalej nie musi być chętna do lotów, więc to Ty musisz ją zachęcać do ruchu:
 • W klatce nie potrzeba więcej niż 2 żerdki. Ja zawsze daję jedną np. w lewym dolnym rogu a drugą w prawym górnym – takie ułożenie zmusza papużkę do ruchu, a ruszenie nawet 2x skrzydłami przy kilku gramach nadwagi to już całkiem duże osiągnięcie ;)
 • Jeśli twoja papużka całe dnie przesiaduje przy lusterku lub innej ukochanej zabawce – trzeba pomyśleć jak to zmienić. Może zabranie będzie dobrym rozwiązaniem, a może umieszczenie zabawki na lądowisku w drugim końcu pokoju zmusi naszego ptaka do lotów?
 • Pomyśl nad nowymi zabawkami dla podopiecznych – czasem te kupne świetnie się sprawdzają – piłeczki z dzwoneczkiem lub inne ciekawostki. Inną możliwością, może nawet lepszą jest zapewnianie falce dostępu do świeżych gałązek – chyba najchętniej żute są witki brzozowe i wierzbowe. Wiele papużek uwielbia ogryzać je z kory, zapewnia im to wysiłek (spalanie kalorii) a także zajmuje czas, a każda minuta żucia gałązek to minuta mniej przy karmniku.
 • Jeśli już masz zakupioną paczkę kłosów prosa, może spróbuj podawać ich niewielkie fragmenty – ale tak, żeby była to nagroda za lot. Tylko nie dawaj papużce całego kłosa czy połowy. Daj małą cząstkę – dosłownie kilka ziarenek i też nie za często.
 • Bardzo otyłe papużki nie są zdolne do długich lotów. Czasem nawet przelecenie metra to za dużo. Rozmieść więc lądowiska tak, żeby papużka mogła przelatywać krótsze dystansy – może drzewko, na którym ptaki przesiaduje ustaw tak, żeby najbliższa gałąź była 20cm od wyjścia klatki. Zwróć uwagę, czy dla papużki ten dystans jest dobry i czy zaczyna choć taki kawałek przelatywać. Z czasem możesz odległość zwiększać.
 • Ogónie staraj się w każdym przypadku zachęcać papużkę do ruchu. Ale to ma być zachęcanie, a nie zmuszanie – straszenie ptaków i płoszenie to NIE JEST dobry pomysł.
Zabawki ze świeżych witek wierzbowych zajmują czas oraz wypełniają papuzi dziób

Zabawki ze świeżych witek wierzbowych zajmują czas oraz wypełniają papuzi dziób

Suplementacja jodu

 • Tak jak pisałam, już są dostępne na rynku różne suplementy. Zapewnij pupilowi dostęp do kostki mineralnej z jodem, raz na jakiś czas kup wodę z tym minerałem lub karmę.

Czego nie robić?

 • Często można spotkać się z poleceniem podawania falkom ograniczonej ilości karmy, zwykle mówi się o 2 łyżeczkach dziennie. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem takiego postępowania! Ci z Was, którzy tego próbowali na pewno widzieli jakie są tego skutki – papużka jest wygłodniała i zaczyna rzucać się na karmę jak tylko ją zobaczy. Często kończy się to tak, że cała porcja zjadana jest rano a później ptak głoduje. A jeśli przestajemy dozować pokarm, ptak zjada dużo więcej niż potrzebuje, ponieważ boi się, że karmy znów zabraknie i próbuje jeść na zapas. To totalnie nienaturalne zachowanie dla papug. Pisałam też już o problemach ze zdrowiem – już kilkugodzinna głodówka odbija się na zdrowiu falistych. Najbardziej obciążona zostaje wątroba, która u otyłych ptaków i tak już ma wycisk. Dodatkowo, w czasie głodu zapasy tłuszczy zostają nagle uwolnione i może dojść do stłuszczenia wątroby i innych poważnych zmian… więc nie polecam ograniczania dostępu do pokarmu
 • Nie zmuszaj ptaków do lotu – jeśli papużka nie chce latać, a gdy próbuje to spada – straszenie jej i zmuszanie do latania to zły pomysł. Pamiętaj, że ona jest kilka gram cięższa, a to dużo – czasem te gramy to 30 czy 50% więcej! To ogromne obciążenie dla stawów i zmuszanie do lotu może skończyć się kontuzjami i w efekcie papużka pozostanie nielotem na dłużej, lub nawet na zawsze.
 • Nie pozbawiaj papużek dostępu do karmy podstawowej. Pokarm zawsze musi być w karmniku, ale oczywiście zapewniaj jak największy dostęp do świeżych, zdrowych pokarmów.
 • Nie poddawaj się :) Odchudzanie to żmudny proces, niektóre papużki zawsze pozostaną tłuściochami bo mają to w genach, ale zmieniając ich tryb życia gwarantujesz im lepsze zdrowie.
Nawet zimą świeże gałązki włożone na kilkanaście dni do wazonu wypuszczają pączki. Tu - gałązki bzu lilaka

Nawet zimą świeże gałązki włożone na kilkanaście dni do wazonu wypuszczają pączki. Tu – gałązki bzu lilaka

Przepraszam, że po raz kolejny mój post okazał się być długim referatem, jedyne co mogę zrobić, to gorąco podziękować za poświęcony na czytanie czas :)

Pewnie część z Was wie, że odchudzanie to nie jest prosta sprawa. Sama przez kilka lat posiadałam otyłą papużkę. Miała ona zaburzenia hormonalne co skutkowało ciągłym głodem i dużymi tendencjami do tycia. To właśnie ją możecie podziwiać na wszystkich zdjęciach obecnych w tym poście. Zwróćcie uwagę jak wypukła jest jej klatka piersiowa – u papużek to właśnie tam najczęściej odkłada się tkanka tłuszczowa. Ten post jest oparty na mojej wiedzy zdobytej przez te lata prób odchudzania i zapewniania zdrowia tejże falce. Jednak jeśli ktoś z Was ma swoje doświadczenia z odchudzania papug i może coś dodać od siebie – koniecznie napiszcie o tym w komentarzu!

 

Powiązane posty: