Jak łączyć papużki?

Jak łączyć papużki?

Coraz więcej właścicieli przekonuje się, że papugi mając faliste towarzystwo, odżywają i czerpią więcej radości z życia. Samotne ptaki mają jednak swoje przyzwyczajenia i warto przemyśleć, jak zapoznać je z innymi, tak żeby zwiększyć szanse na powstanie przyjaźni.

Łączenie zwykle przebiega bezproblemowo, jednak musisz sobie zdać sprawę, że im dłużej papużka była sama, tym więcej czasu zajmie jej zaakceptowanie drugiego ptaka. Przychodzi taki moment, że Twój pupil zapomina, że jest papużką, nie pamięta, jak się komunikować po papuziemu i wręcz boi się własnego gatunku. Dlatego też, jeśli marzyłeś o oswojonej falce i już zyskasz jej zaufanie – nie zwlekaj zbyt długo z dokupieniem towarzysza. Wiecej na tem temat znajdziesz tutaj.

Pierwszą zasadą jest bezpieczeństwo, więc jeśli masz taką możliwość, zadbaj o przeprowadzenie kwarantanny u nowej papugi (co to jest kwarantanna?).

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu klatki na przyjęcie drugiego ptaka – więcej na ten temat znajdziesz pod koniec posta.

Kolejnym krokiem jest usunięcie punktów zapalnych. Oswojone papużki, nie mając towarzysza swojego gatunku, często obdarowują miłością jedną ze swoich zabawek. Zwykle jest to dzwoneczek, piłeczka lub lusterko. Jeśli twoja papużka przy tej zabawce spędza dużo czasu, jeśli zdarza jej się atakować Ciebie gdy zbliżysz rękę do tego przedmiotu, jeśli za tą rzeczą pupil wejdzie wszędzie, nawet pod dywan – to KONIECZNIE musisz zabrać zabawkę przed wprowadzeniem drugiej papużki. Będzie to prawdopodobnie skutkowało depresją, apatią i niechęcią do aktywności, ale to jest coś, co papużka musi przejść, żeby miała szansę zaakceptować partnera. Co się stanie jeśli tego nie zrobisz? Najprawdopodobniej ptak będzie wykazywać agresję do nowego domownika – będzie bronić swojej “miłości”. Możliwe też, że po prostu nie będzie zauważać drugiej papużki – przecież już ma swojego partnera w postaci piłeczki, po co jej nowy. Oczywiście, jest też szansa, że mimo wszystko zwierzaki się zakumplują.

gogo

Często dostaję pytania jakiej płci towarzysza dokupić – intuicyjnie właściciele myślą o stworzeniu pary, jednak to nie jest konieczne. Papużki są bardzo towarzyskie i świetnie dogadują się także w obrębie jednej płci. Jeśli jednak twoja długo była sama, polecam dokupić samca – chłopaki sią łągodniejsze i bardziej ugodowe niż samiczki, które nawet jeśli są dużo młodsze i dopiero od kilku dni mieszkają u Was, szybko zaczynają rządzić i dyktować warunki w klatce.

Łączenie papużek w osobnych klatkach

Żeby przeprowadzić kwarantannę, potrzebna Ci będzie druga klatka. Posiadanie jej ułatwi ci późniejsze łączenie papużek. Naczęściej stosowana metoda polega na początkowym poznaniu ze sobą ptaków właśnie przez pręty klatki. Sprawdza się to szczególnie, jeśli Twój pupil był długo sam i może mieć problem z dogadaniem się z drugim ptakiem. Nowa papużka będzie dążyła do bliskiego kontaktu – dla nich normalne jest siedzenie blisko, czyszczenie sobie piórek i karmienie, a oswojony ptak może sobie tego nie życzyć. Takie początki mogą utrudnić dalszą znajmość.

Dlatego też polecam klatkę z nową papużką wstawić do pokoju, w którym przebywa już pierwsza. Klatki nie otwieraj, daj ptakom szansę na poznanie. Czasowego przepisu tutaj nie określę, musisz polegać na własnym przeczuciu i obserwacji. Po wstawieniu drugiej klatki, może zdarzyć się kilka rzeczy – nowy domownik będzie przez starego ignorowany (to się rzadko zdarza, najczęściej u bardzo uczłowieczonych ptaków), oswojona papużka przyleci poznać nową “zabawkę” i ją to przerośnie i zacznie atakować przez pręty, gdy nowa będzie szukać kontaktu, lub też dojdzie do jako-takiego zakumplowania się.

W tym ostatnim przypadku możemy dość szybko wypuścić nową papużkę i pozwolić na bliższe poznanie na wolnych lotach. Warto choć kilka dni odczekać, na wszelki wypadek, ale zdarza się, że już po kilku godzinach zakwita między ptakami taka miłość, że trzymanie ich osobno zdaje się być okrucieństwem ;)

Jeśli oswojona papużka totalnie ignoruje towarzysza, można spróbować zachęcić go do kontaktu, do zbliżenia się do nowego domownika. Podawaj ulubione smakołyki w pobliżu, lub na nową klatkę – niech twój pupil kojarzy papużkę z czymś przyjemnym.

Jeśli natomiast między papużkami dochodzi do agresji – znów musisz działać na wyczucie. Przez pręty klatki nie powinny zrobić sobie krzywdy, jeśli jednak obawiasz się o rozlew krwi – staraj się, żeby pod twoją nieobecność papużki były zamknięte w swoich klatkach i nie mogły dosięgnąć siebie dziobami.

hodowla4

Jeśli po 1-2 tygodniach nie powstanie więź między ptakami, możesz spróbować zacząć wypuszczać nową papużkę na wolne loty razem z drugą. Ale koniecznie musisz w tym czasie być w pomieszczeniu i obserwować. Czy agresja wynika z zazdrości czy też strachu? Często jest to strach i po jakimś czasie oswojona papużka zobaczy, że nowy ptak nie jest zagrożeniem. Zdarza się, że papużka jest już tak uczłowieczona, że nie zaakceptuje nowej i ciągle będą walki. W takich sytuacjach nie można się spieszyć, daj pupilowi czas na oswojenie się z sytuacją. Czasem lepiej trzymać papużki rozdzielone, innym razem doprowadzenie do kontaktu na wolnych lotach przełamuje lody i papużki się dogadają. Polegaj na swoim przeczuciu.

Łączenie ptaków na wolnych lotach

Często opiekunowie nie posiadają zapasowej klatki i wtedy łączenie ptaków musimy przeprowadzić metodą szokową. Podkreślę tu, że brak drugiej klatki oznacza brak kwarantanny – posiadacz papug naraża więc pierwszą papużkę na chorobę, a nawet śmierć, ponieważ nie ma gwarancji, że nowa jest zdrowa.

Jeśli musisz poznać ptaki od razu, najbezpieczniejsze będzie wypuszczenie obu na wolne loty po pokoju. Pamiętaj, że nowa papużka słabo lata, więc zabezpiecz okna firankami i zasłoń lustra – to ją uchroni od wypadku. Nie musisz się natomiast martwić o powrót do klatki – pierwsza papużka pokaże nowej gdzie znajduje się jedzenie i woda, zwykle nie trzeba ingerować.

Jeśli obawiasz się, że jednak drugi zwierzak nie trafi do karmnika, możesz chwilowo zawiesić kłos prosa lub karmnik w miejscu, gdzie pierwsza papużka najczęściej przebywa.

Największą zaletą tej metody jest przestrzeń – im większa, tym mniejsza szansa na rozbudzenie się agresji. Ptaki mogą zachować bezpieczny dystans, kontaktować się lub unikać zależnie od rozwoju sytuacji. Agresja najczęściej wynika z ograniczonej przestrzeni, gdzie narasta napięcie, a zwierzaki nie mogą się od siebie oddalić.

oswajanie3

Łączenie ptaków w klatce i przygotowanie jej na nowego mieszkańca

Według mnie jest to najmniej bezpieczna metoda, naraża ptaki na duży stres i dyskomfort. Oczywiście – im klatka jest większa, tym więcej możliwości mają zwierzaki, tu przypomnę, że minimalne wymiary dla dwóch papużek falistych to klatka o podstawie 35x60cm i wysokości 40cm.

Aby zapoznać papużki w ten sposób, powinieneś przed kupnem drugiej papużki poczynić pewne przygotowania:

  • przemebluj klatkę, tak aby pierwszy ptak nie czuł się w niej “jak w domu” – zmień ułożenie żerdek, usuń zabawki, dodaj jakiś nowy element
  • koniecznie dodaj drugi karmnik – faliste często przeganiają się od jedzenia
  • upewnij się, że najwyższym miejscem w klatce nie jest miejsce “jednoosobowe”. Obie papużki będą chciały tam spać – jeśli najwyższym miejscem jest huśtawka, to gwarantuję, że będą o nią walki. Najlepiej jeśli najwyższym punktem jest żerdka przebiegająca przez całą szerokość klatki – przynajmniej dopóki ptaki się nie zaprzyjaźnią

Takie przygotowanie klatki jest potrzebne niezależnie od metody łączenia papug – jeśli dokupujesz swojemu podopiecznemu towarzystwo, trzeba dokonać tych zmian.

klatka

Wpuszczenie ptaków do jednej klatki wywołuje między nimi bardzo duże napięcie, więc musisz bardzo mocno kontrolować sytuację. Dobrze, żebyś przez kilka godzin nie wychodził z pomieszenia i jeśli dojdzie do agresji odwracał uwagę zwierzaków  lub nawet je rozdzielił.

I tak na koniec…

Wiele osób mówi, że dokupienie drugiej papużki to była najlepsza rzecz, jaką mogli zrobić. Niestety czasem się zdarza, że pierwsza oswojona papużka nie zaakceptuje towarzysza… To bardzo przykra sytuacja, można wtedy obserwować 2 samotne papużki, które się totalnie nie zauważają. Wtedy można próbować z innymi ptakami – jeśli macie kontakt z hodowcą, pewnie pozwoli oddać nowo kupioną papużkę i wziąć inną, znam ludzi u których dopiero druga czy trzecia papużka zakumplowała się z oswojonym zwierzakiem. Najważniejsze, że się udało. Jeśli nie ma takiej możliwości, m0żecie dokupić jeszcze jedną parę – czasem widząc relację między trzema nieuczłowieczonymi ptakami, nasza papużka nauczy się jak to się robi.

Jeśli jednak nie macie takich możlwości i jeśli wasze papużki się nie dogadują – może lepiej oddać tą drugą, nie uczłowieczoną do kogoś z innymi falkami. Miałam taką sytuację w domu, i wiem, że ona jest w takiej sytuacji bardzo nieszczęśliwa. O ile ta pierwsza, oswojona ma nas do towarzystwa, o tyle ta druga nie ma nikogo. Ale mam nadzieję, że u Was uda się połączyć papużki i powstanie mędzy nimi więź – tak jak mówiłam na początku, zwykle nie ma z tym problemu :)

Powiązane posty