Nie zapominaj o zielonkach!

Nie zapominaj o zielonkach!

Wiosna już w pełni i większość zielonek pojawiła się na łąkach i polach. Nie zapominajcie, że popularne chwasty często są papuzim przysmakiem! Oczywiście musisz umieć rozpoznawać bezpieczne, nietrujące rośliny, ale nie jest to takie trudne. Dziś wybrałam się  na spacer i oto co udało mi się bez problemu upolować dla Was:

Mniszek lekarski

Mniszka chyba nie trzeba opisywać, każdy zrywał kiedyś jego kwiatki, rozsiewał nasiona dmuchawców i ubrudził się jego sokiem. Jedyne o czym musisz pamiętać, to żeby nie pomylić go z trującym mleczem polnym

A dla tych co nie są pewni, jadalny mniszek lekarski wygląda tak:

mniszek

 

Gwiazdnica

Ulubiony przysmak większości papużek. Gwiazdnica jest bardzo powszechnie występującym chwastem. Ma charakterystyczne listki w kształcie serduszek,białe kwiatuszki, którym zawdzięcza swoją nazwę, oraz pączki i gniazda nasienne w kształcie łezek (zaznaczyłam je na zdjęciu czerwoną strzałką). Gwiazdnica jest niską roślinką, która płoży się po trawnikach.

Jej plusem jest to, że bardzo łatwo ją zacząć uprawiać – wystarczy kilka zerwanych gałązek włożyć do wilgotnej ziemi i prawe na pewno się ukorzenią. Jeśli natomiast znajdziesz na spacerze duże ilości dorodnej, zdrowej gwiazdnicy, możesz spokojnie zebrać ją na dłuższy czas – jeśli codziennie będziesz ją płukać w bieżącej wodzie i trzymać w lodówce, powinna zachować świeżość kilka dni.

gwiazdnicagwiazdnica2

 

Tasznik

Bardzo charakterystyczna roślinka – wysoka gałązka usiana po bokach “serduszkami” w których uwięzione są nasionka. Papużki uwielbiają je zjadać :)

tasznik

Babka lancetowata

Charakterystyczne, smukłe listki tej babki i kłosy (zaznaczone na zdjęciu strzałką), sprawiają, że nie sposób pomylić ją z niczym innym. Cała roślinka jest chętnie zjadana przez papużki.

babka

Krwawnik

Kolejny papuzi przysmak. Wygląd krwawnika zmienia się z czasem. Początkowo jego liście w kształcie pióropuszy są dość duże, jednak gdy roślina wypuszcza wysoki kwiat, listki stają się niewielkie. Na drugim zdjęciu możesz zobaczyć jeszcze nie rozwinięty, duży kwiatostan, który już niedługo stanie się cały biały.

krwawnikkrwawnik2

Stokrotka

Ja długo nie zdawałam sobie sprawy, że te niewielkie kwiatki wyściełające całe łąki są dla papużek jadalne :) Ciekawa odmiana w ptasim daniu złożonym głównie z zielonych roślin.

stokrotka

 

Bezpieczne dla papug i często spotykane są też: babka szerokolistna (lekarska), wszystkie kłosy traw, czy rdest.

Wszystkie rośliny wymienione w tym poście możesz podawać całe – wszystkie ich części są bezpieczne, więc możecie testować, czy wasze pociechy wolą liście, kwiaty czy może nasiona.

Pamiętaj tylko, żeby rośliny dla papug zbierać z miejsc oddalonych od dróg, najlepiej z łąk i pól poza miastem, a po przywiezieniu do domu opłukać je z zanieczyszczeń pod bieżącą wodą. Nawet papużki, które jeszcze nie przekonały się do jedzenia zieleniny na pewno chętne wykąpią się w mokrych listkach :)

A co zrobić, aby zebrane rośliny były świeże przez kilka dni? O tym możesz przeczytać TUTAJ

A jakie chwasty są ulubionym przysmakiem Twoich papużek?

 

Powiązane posty: