Co robić w czasie upałów?

Co robić w czasie upałów?

Upały na dobre zagościły w naszym kraju. Choć papużki faliste pochodzą z australii, dla nich też może być zbyt ciepło. Warto pamiętać o pewnych zasadach, które ułatwią ptakom przetrwanie wysokich temperatur i uchronią je przed zagrożeniami przez nie wywołanymi.

Jak wygląda papużka, której jest gorąco?

Taką postawę ciężko pomylić z czymś innym, często możemy zaobserwować ją latem w nowoczesnych sklepach zoologicznych, gdzie klatki z ptakami zasłonięte są dodatkową szybą, żeby ludzie nie straszyli zwierząt.

W czasie upałów ptaki układają pióra gładko na ciele – tak samo, jak wtedy gdy są przestraszone. To ułatwia oddawanie ciepła, ponieważ napuszone pióra działają trochę jak puchowa kurtka, tworząc poduszkę ciepłego powietrza przy skórze papużki.

Bardzo charakterystyczne jest uniesienie złożonych skrzydeł. Są one charakterystycznie odsunięte od ciała, tworząc kolejną przestrzeń do oddawania ciepła. Czasem taką postawę właściciele nazywają robieniem “orzełka”.

Jeśli papużce jest naprawdę gorąco, zaczyna też oddychać otwartym dziobem. 

basen

O czym pamiętać w czasie upałów?

Dostęp do wody! 

To najistotniejsza rzecz w taką pogodę. Pamiętaj, żeby poidełko zawsze było pełne i łatwo dostępne dla Twoich pupili. Pamiętaj też, że wysoka temperatura sprzyja rozwojowi bakterii. Pilnuj aby woda była zawsze czysta a poidełko dobrze umyte, aby uchronić zwierzaki przed zatruciem.

Możliwość kąpieli

Nic tak nie pomaga się ochłodzić jak kąpiel w basenie – to samo tyczy się naszych ptaków :) Większość z nich chętnie skorzysta z tej możliwości, nawet jeśli na codzień nie przepadają za moczeniem piór. Warto dać pupilowi dostęp do płaskiej miseczki z wodą, ponieważ w innym wypadku chcąc się ochłodzić zacznie on kąpać się w poidełku.

Jeśli twój pupil nie przepada za kąpielą, tutaj znajdziesz różne rozwiązania, które mogą go przekonać.

Schronienie w cieniu

Jeśli klatka stoi na oknie lub wręcz jest wystawiona na zewnątrz, koniecznie zwróć uwagę, czy ptaki mają możliwość schować się w cieniu przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych! Brak schronienia może się bardzo źle skończyć, nawet przy dostępie wody do picia i baseniku. Wystarczy część klatki zakryć materiałem lub gałązkami, albo po prostu ustawić ją w półcieniu. W żadnym wypadku nie zostawiaj pupila zamkniętego w klatce na pełnym słońcu.

 

A na koniec – pamiętajcie także o dzikich ptakach. One też cierpią z powodu upałów, a wystawienie na zewnątrz miski z wodą może im nawet uratować życie!