Przebieg lęgów u papużek

Przebieg lęgów u papużek

Zawsze gdy jest okazja, staram się przypomnieć, że lęgi u papużek falistych zależne są głównie od obecności budki lęgowej. Jej brak jest najlepszą antykoncepcją – wystarczy jej nie wieszać i piskląt nie będzie.

Gdy już jednak zdecydujesz się na lęgi, warto wiedzieć jak one przebiegają i czego się spodziewać w ich trakcie.

Pamiętaj, to jest tylko opis przebiegu lęgu. Żeby jednak nie było komplikacji, jest dużo warunków, które musisz spełnić i dużo pracy, którą TY musisz włożyć, aby pisklęta dobrze się rozwijały i były zdrowe! Informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ

Do lęgów dobrze jest wybrać dobraną parę. Po czym poznać, że papużki mają się ku sobie?

Ptaki, które mają szansę przeprowadzić udane lęgi, będą siedzieć koło siebie na żerdce, czyścić się wzajemnie i karmić. Wcale nie musisz widzieć, że ze sobą kopulują – jak dostaną dostęp do budki to im się przypomni o co chodzi ;)

rozmnazanie

Gdy już oddzielimy parę do osobnej klatki, dajmy im kilka dni na oswojenie się z nową sytuacją. Po tym czasie wieszamy budkę lęgową. (opis prawidłowej budki lęgowej znajdziesz tutaj)

Powinna ona wisieć w górnej części klatki, a w jej wnętrzu dobrze jest umieścić trochę wiórów z drzew liściastych.

W ciągu kilku dni samiczka powinna zacząć interesować się budką. Będzie zaglądać na chwilę i wyskakiwać z powrotem. Z czasem zacznie przesiadywać w niej coraz dłużej. Będziesz słyszeć jak skrobie dno przygotowując budkę na lęgi.

W 90% przypadków wyrzuci ona wszystkie wióry z budki – tym nie musisz się przejmować. Papużki przeprowadzają lęgi w pustej budce, bez wyściółki.

Gdy samiczka zacznie spędzać większość czasu w budce lęgowej, pierwszego jajeczka możesz się spodziewać w ciągu 10-14 dni. Następne będą pojawiać się co drugi dzień.

Zwykle w jednym lęgu znajduje się 4-6 jajek, ale to nie jest pewne – może ich być nawet do 8-9.

Samiczka wysiaduje jajka od złożenia pierwszego. Często znajdziesz w internecie błędną informację, że zacznie to robić od 3go jajka – tak dzieje się u prostodziobów, ale nie u papug. A więc papużki faliste wysiadują jajka od samego początku, dlatego też pisklęta także wykluwają się co drugi dzień.

Zawsze zapisuj sobie daty złożenia poszczególnych jajek,  żeby wiedzieć, kiedy spodziewać się piskląt. A zaczną się one wykluwać po 18 dniach od złożenia jajka.

Pisklęta będą pojawiać się co drugi dzień. To oznacza, że mając 5 piskląt – najmniejszy będzie aż o 10 dni młodszy od pierwszego! Zobacz jaka jest różnica wielkości między poszczególnymi pisklętami w lęgu:

piskleta

Młode papużki przesiadują w budce przez około miesiąc. W tym czasie są karmione przez obydwoje rodziców, rosną w tempie błyskawicznym, hodują sobie porządne pióra i nawet ćwiczą latanie – często można usłyszeć trzepotanie młodych skrzydeł dobiegające z wnętrza budki lęgowej.

Po miesiącu młode zaczynają wychodzić z budki – wyglądają już jak dorosłe ptaki, powinny mieć pełne upierzenie, bez żadnych braków. Jedyne, co świadczy o ich młodym wieku, to trochę drobniejsza, delikatniejsza budowa i cechy młodej papużki, które możecie zobaczyć TUTAJ

Pisklęta nie są jednak po miesiącu w pełni samodzielne. Lubią wracać na noc do bezpiecznego wnętrza budki, a także są dokarmiane przez rodziców, jeszcze przez kilka tygodni.

Zakłada się, że pełną samodzielność papużki uzyskują w wieku 2 miesiący.

rozmnazanie2

Zakończenie lęgów to jednak pewien problem. Przez różnicę w wieku miedzy pisklętami, gdy najstarszy już wychodzi poza budkę, najmłodszy ma dopiero 20 dni. Zwykle zanim ostatnie pisklę opuści budkę – pojawiają sie w niej już nowe jajeczka.

Papużki są bardzo płodne, ale musisz pamiętać, że to duży wysiłek dla ich małych organizmów. Ja nie dopuszczałam do więcej niż 2 lęgów pod rząd. Później dawałam rodzicom kilka miesięcy na zregenerowanie sił

Jak zakończyć lęgi?

Jeśli najmłodsza papużka jeszcze nie opuściła budki, a pojawiło się w niej już nowe jajko – masz 2 wyjścia:

  1. Jeśli pisklak jest już bliski wieku 4 tygodni, po prostu wyjmij go na dno klatki, jajeczko wyrzuć a budkę zabierz. Prawdopodobnie samiczka zniesie jeszcze 2-3 jajka, ale po prostu je wyrzuć i lęgi się zakończą.
  2. Jeśli pisklak jest bliżej wieku 3 tygodni – zabieraj na bieżąco jajeczka i wyrzucaj, aż trochę podrośnie. Następnie zrób tak jak opisałam w punkcie 1.

Na koniec jeszcze raz chcę przypomnieć, że jest to tylko opis przebiegu lęgów, bez opisu rzeczy, które TY musisz robić, aby ptaki miały szansę na prawidłowy rozwój. Ogólne zasady rozmnażania papużek znajdziesz TUTAJ, a szczegółowy opis w kolejnych postach.

Jeśli już planujesz lęgi, będziesz potrzebował różnych produktów takich jak:

  • Duża klatka: Podstawa klatki to minimum 80x40cm. Przykładowe klatki warte uwagi:

  • Dobra karma: Jedne z lepszych aktualnie karm dla papużek są Prestige Premium, oraz JR farm

  • Kłosy prosa senegalskiego: żółte lub czerwone

  • Dobrej jakości witaminy (nekton-s, muta-vit)
  • Źródło wapnia (sepia, kostki mineralne)

  • Budka lęgowa

(Kupując produkty przez linki na blogu pomagasz w utrzymaniu strony, dzięki!)

Powiązane posty: