Wynoszenie klatki - zagrożenia

Wynoszenie klatki – zagrożenia

Duża część właścicieli papug latem wynosi klatkę na zewnąrz, żeby dać ptakom możliwość nacieszenia się słońcem. Jest to bardzo dobre dla ich zdrowia i kondycji, jednak istnieje sporo zagrożeń, o których powinieneś wcześniej pomyśleć.

Zabezpieczenie klatki przed możliwością ucieczki

Jak to zwykle bywa, na zewnątrz zdarzają się rzeczy, o których nawet byśmy nie pomyśleli w domu. Czasem są to przypadki losowe, a czasem papużce tak podoba się świat, że znajduje nowy sposób na ucieczkę.

Możemy wyodrębnić 3 rodzaje dróg ucieczki z klatki: drzwiczki, karmniki zewnętrzne oraz dno. 

To są drogi oficjalne, ponieważ istnieją też: brakujące lub rozgięte pręty w klatce, źle założony dach w rozkładanych klatkach lub ogólnie zbyt szerokie rozstępy między prętami.

Jak widzisz, możliwości zdobycia wolności jest wiele…

 1. Pamietaj, że rozstępy między prętami w klatce nie powinny być większe niż 1,2cm. Nawet jeśli w domu papużka nie próbuje przecisnąć się przez te szersze przestrzenie wcale nie znaczy, że nie będzie tego próbowała po wyniesieniu klatki na zewnątrz!
 2. Wszystkie drzwiczki, z których nie korzystasz na codzień zamknij na stałe, tak, żeby nie było możliwości ich otwarcia. U większości papużek wystarczy w 1-2 miejscach każde z nich zamknąć na opaski zaciskowe (te plastikowe, do spinania kabli), jednak niektóre papużki są wyjątkowo niszczycielskie i wtedy lepiej użyć drutu (tu pamiętaj, żeby nie zostawiać odstających, ostrych końcówek, o które ptak może się pokaleczyć).
 3. Drzwiczki, które używasz dobrze jest także zabezpieczyć przed wyniesieniem klatki, na przykład na niewielką kłódkę. Nie tłumacz sobie, że papużka tych drzwiczek nigdy nie otworzyła – jeśli nie zrobi tego dziobem, może coś się stać, co otworzy klatkę – chociażby jej upadek.
 4. Wszystkie karmniki zewnętrzne, lub otwory po nich zabezpiecz dodatkowo opaskami zaciskowymi lub drutami. To chyba najczęstrza droga ucieczki papużek! Nawet firmowe zaślepki często są łatwe do otwarcia dziobem.
 5. Dobrze jest kuwetę (dno) dodatkowo zabezpieczyć lub przypiąć do klatki. Niektórzy po prostu przewlekają sznurek między prętami i pod kuwetą, tak aby nie odpadła ona w przypadku upadku klatki.
 6. Oczywiście wszelkie szersze szpary (brakujące/wygięte pręty) także dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć.

goraco

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Zwróć uwagę, że papużka w klatce jest skazana na warunki, w których przebywa. Jeśli nie zapewnisz jej cienia – będzie zmuszona godzinami przebywać na pełnym słońcu. Więc przemyśl ustawienie klatki. O czym trzeba pamiętać?

 1. W części klatki musi być zapewniony cień. Papużki, mimo, że pochodzą z Australii, także są narażone na przegrzanie. Jesli ustawiasz klatkę np. w cieniu drzewa – pamiętaj, że słońce wędruje po niebie i po pewnym czasie klatka może znów stać na pełnym słońcu. Warto na róg klatki po prostu narzucić jakiś materiał, lub położyć gałązki z liśćmi (z bezpiecznych, nietrujących roślin), ponieważ poza cieniem, zapewni to też ptakowi poczucie bezpieczeństwa.
 2. Ochrona przed wiatrem. Wbrew pozorom, papużki są dość odporne na niskie temperatury, jednak błyskawicznie się przeziębiają, gdy są narażone na przeciągi lub ciągłą obecność wiatru. Nie wynoś więc klatki w wietrzną pogodę
 3. Ochrona przed chłodem. Papużki wiele miesięcy czy lat przebywające w domu nie są przyzwyczajone do niskich temperatur. Jeśli chcesz zacząć wynosić klatkę na zewnątrz – zacznij to robić latem, kiedy na dworze jest ciepło i nie ma wiatru
 4. Ochrona przed deszczem. Większość właścicieli zabiera klatkę do domu, gdy zanosi się na deszcz, ale jeśli nie planujesz tego robić – dobrze, żeby papużka nie zmokła. Nie wszystkie lubią prysznic :)

slonce

Inne zagrożenia

Jako właściciel papużki falistej musisz pomyśleć o jeszcze wielu zagrożeniach i niestety nie wymienię tu wszystkich, ponieważ zawsze znajdą sie jakieś nieprzewidziane niespodzianki, na które człowiek nawet nie jest w stanie wpaść…

 1. Zwierzęta.
  • Pamietaj, że świat zewnętrzny roi się od innych stworzeń. Zagrożeniem są tutaj nie tylko koty – dla których ptak w klatce to idealna zdobycz. Kot klatkę zrzuci ze stołu, albo przewróci, gdy ta stoi na ziemi, co spowoduje otwarcie źle zabezpieczonych drzwiczek lub odpadnięcie dna. Jeśli nie dostanie się do papużki, może ją po prostu śmiertelnie wystraszyć (dosłownie i w przenośni).
  • Problemem są też psy – które specjalnie lub zupełnie przypadkiem zrzucą lub przewrócą klatkę.
  • A nawet drapieżne ptaki – te zwykle nie polują na wystawioną raz klatkę, ale jeśli zwierzak jest wystawiany regularnie, w którymś momencie zostanie zauważony i zaklasyfikowany jako potencjalny obiad.
 2. Ludzie
  • Klatka może zostać zrzucona przez przechodzącego człowieka lub bawiące się dzieci.
 3. Inne – tu już możemy uruchomić wyobraźnię, ponieważ ilość dziwnych rzeczy jest nieskończona…
  • Jeśli klatka stoi przy trującej roślinie – jeśli papużka sięgnie dziobem do jej liści, może się zatruć
  • Jakiś “dobry człowiek” stwierdzi, że ptaki w klatce cierpią i otworzy drzwiczki
  • Ktoś stwierdzi, że mu ptak przeszkadza i zrobi coś złego
  • Ktoś po prostu papugę ukradnie, bo stwierdzi że ładna
  • Na klatkę spadnie przysłowiowa cegła z dachu…

Na koniec pomyślałam, że są papużki, które nie przyzwyczajone do wynoszenia będą się bardzo źle czuły na zewnątrz. Jeśli po kilkukrotnym wyniesieniu papużka ciągle siedzi w jednym kącie, z położonymi gładko piórami i nie bardzo chce się ruszać, to może warto przemyśleć tą sytuację.. Może trzeba bardziej osłonić klatkę, żeby z 2 stron papużka miała ściany i nie czuła się tak odsłonieta. A może trzeba będzie stawiać klatkę jedynie w otwartym oknie, ponieważ widać, że pupil męczy się i nie przyzwyczaja do pobytu poza domem.

Choć brzmi to wszystko przytłaczająco i ilość zagrożeń nie ma końca, to tak naprawdę wystarczy mieć oczy otwarte i po prostu rozejrzeć się po okolicy, w której klatka będzie stała. Najważniejsze jest porządne zabezpieczenie klatki przed otwarciem co uchroni nas, a właściwie naszego pupila przed znakomitą większością zagrożeń.

Pamiętaj tylko, żeby nie zostawiać papużki samej. Jeśli nawet nie spędzasz w ogrodzie całego czasu – staraj się mieć klatkę na oku i zaglądać do pupila jak najczęściej upewniając się, że wszystko jest w porządku.

Wynoszenie klatki na zewnątrz ma bardzo dużo plusów i nie warto z tego rezygnować.