Czy wiesz że...? Kolory papużek

Czy wiesz że…? Kolory papużek

Czy wiesz, że mimo całej różnorodności kolorów, organizm papużki falistej może wytwarzać tylko 2 barwniki?

  • Jeden z nich to melanina, która odpowiada za barwę czarną lub brązową rysunku na ciele – czyli fal, perełek itd.
  • Drugim jest psittacina, która jest barwnikiem żółtym.

Zaraz, zaraz, ale jak to może działać? Przecież są papużki zielone, oliwkowe, błękitne, kobaltowe, turkusowe, szare, fioletowe… więc jak to możliwe?

goraco

To prawda, jest jeden haczyk – komórki pryzmatyczne. Znajdują się one w piórach u papużek falistych i – jak sama nazwa wskazuje – działają jak pryzmat. Choć same są bezbarwne, ich budowa pozwala na odbijanie światła – zwykle odbijają fale świetlne o barwie niebieskiej.

Dzięki tym komórkom widzimy większość kolorów papużek. Bez komórek pryzmatycznych mielibyśmy na świecie tylko papużki białe, kremowe i żółte, które miałyby różne odcienie fal – od czarnych, aż po jasno szare, lub brązowe. Albo nie miałyby żadnych znaczeń. I tyle.

Jeśli papużka jest żółta – w miejscach gdzie występuje zarówno żółta psittacina, jak i komórki pryzmatyczne odbijające światło niebieskie (na tułowiu ptaków) – widzimy kolor zielony. Tak samo, jak byśmy zmieszali farby o tych dwóch kolorach.

kolory

Dalsze zmiany kolorów u papużek wynikają z modyfikacji komórek pryzmatycznych. Minimalne różnice w ich budowie powodują, że odbijają one fale świetlne o troszkę innej długości, dzięki czemu widzimy barwę błękitną, kobaltową, mauve, fioletową, a nawet szarą! Gdy papużka produkuje barwnik żółty na całym ciele – miesza się on z kolorami wymienionymi powyżej, dając różne odcienie zielonego, barwę oliwkową i szaro-zieloną.

A co z czerwonym?

Niestety – jedyne, czego prawdopodobnie nigdy nie uda nam się wyhodować, to papużki barwy czerwonej, różowej czy pomarańczowej. Zwierzak nie może nagle zacząć wytwarzać nowego barwnika, a komórki pryzmatyczne nie są zdolne do odbijania fal świetlnych o tych kolorach…

mutacje2

Mimo wszystko, dzięki ogromnej różnorodności mutacji, hodowcy mają możliwość łączenia ich tworząc piękne papuzie dzieła sztuki, a możliwości jest niemal nieskończona ilość. Warto uczyć się dziedziczenia mutacji u papużek falistych, żeby móc planować lęgi i mieć lepsze osiągnięcia hodowlane. Tęczowe papużki to tylko jedna z ciekawych możliwości połączenia kilku mutacji. Ty możeszy być osobą, która stworzy inną – równie ciekawą – konfigurację, która dostanie nazwę i będzie pożądana przez wielu hodowców i hobbystów. Do dzieła! :)

Tęczowa papużka falista

Tęczowa papużka falista

Powiązane posty: