Ile żyją papużki?

Ile żyją papużki?

Jeszcze przed kupnem papużek falistych warto zdać sobie sprawę, że są to zwierzaki długowieczne. Istnieją pewne różnice między publikacjami, jednak można przyjąć, że ich średnia długość życia wynosi 10-15 lat.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na to, jak długo będziemy się cieszyć towarzystwem naszych podopiecznych, ma wpływ wiele czynników:

 1. Jakość hodowli
  • Chów wsobny
  • Żywienie rodziców, oraz rosnących piskląt
  • Dopuszczanie do lęgów chorych osobników
  • Zbyt częste lęgi i dopuszczanie zbyt młodych par
 2. Jakość utrzymania
  • Odpowiednia dieta
  • Zapewnienie możliwości ruchu i wolnych lotów
  • Dbanie o zdrowie i leczenie chorób

Przed kupnem papużki warto poszukać jak najlepszej hodowli, ponieważ zapewnienie ptakom dobrych warunków do lęgów zapewnia pisklętom najlepszy start i szanse na długie życie w zdrowiu.

slonce

Niestety, z powodu zaniedbania, długość życia naszych zwierzaków ulega skróceniu. Uboga dieta, nosicielstwo chorób, czy krzyżowanie w pokrewieństwie sprawiają, że coraz częściej papużki w wieku 4-5 lat zapadają na różne choroby, w tym także choroby nowotworowe. Nowsze publikacje zaczynają przyjmować, że średnia długość życia skróciła się do 7-10 lat…

Nawet jeśli mamy papużkę z nieznanego źródła – na przykład kupioną w sklepie – warto zapewnić jej jak najlepsze warunki.

Polecam rozejrzeć się za lekarzem weterynarii specjalistą od ptaków egzotycznych. Nawet jeśli Twój pupil wydaje się być zupełnie zdrowy, oko specjalisty może wypatrzeć różne nieprawidłowości lub niepokojące objawy – od słabej jakości upierzenia, wychudzenia, aż po słabo rozwinięte mięśnie czy obecność pasożytów zewnętrznych. Poza tym lekarz może wykonać serię badań, która potwierdzi lub wykluczy obecność pasożytów wewnętrznych lub innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Taka wizyta kontrolna pozwoli wychwycić początki ewentualnych chorób i zapobiec ich rozwinięciu.

Brokuł i papryka

Brokuł i papryka

Pamiętaj też o stosowaniu odpowiedniej, jak najbardziej zróżnicowanej diety. Jeśli Twoja papużka nie może się przekonać do różnorodnych pokarmów, można pomyśleć o suplementacji witamin i minerałów. Dobrej jakości suplementy diety są jednak droższe i często niedostępne w osiedlowych sklepach zoologicznych. Osobiście mogę polecić Nekton-S oraz Muta-vit (Versele-Laga).

Nic jednak nie zastąpi właściwej diety, warto więc dowiedzieć się:

Pamiętaj też, jak ważna jest możliwość ruchu. Codzienna możliwość kilkugodzinnych lotów, zapewnienie różnych rozrywek, zabawek i aktywności pomoże utrzymać Twoje papużki w dobrym zdrowiu i kondycji.

latanie2

Wierzę, że propagowanie właściwej wiedzy hodowlanej oraz prawidłowego utrzymania, pozwoli wydłużyć życie naszych papużek. Osobiście znam opiekunów, których papużki dożywały 15, a nawet 20 lat!

Powiązane posty: