O wciskaniu owoców między pręty klatki

O wciskaniu owoców między pręty klatki

To najprostsze i najwygodniejsze co można zrobić – wykroić plasterek jabłka i wcisnąć między pręty klatki. Wygodnie dla papużki, wygodnie dla nas… ale czy zastanawiałeś się kiedyś, czy to aby napewno jest bezpieczne?

Dość oczywiste wydaje się, że po wciskaniu owoców w pręty pozostają na nich resztki jedzenia, na których rozwijają się potencjalnie chorobotwórcze drobnoustroje. Temu jednak można zapobiec przez częste mycie klatki. Jest jednak coś, czego nie widać, a jest dużo bardziej szkodliwe!

Metalowe klatki są zwykle galwanizowane, aby nie rdzewiały. Zwykle do tego procesu stosowany jest cynk, nierzadko jednak z dodatkiem ołowiu. Oba te metale są bardzo toksyczne, ich spożycie może prowadzić do ciężkich zatruć, a nawet śmierci twoich podopiecznych.

warzywny szaszłyk

Świeże pokarmy nabite na drewniany patyczek do szaszłyków

Już samo żucie prętów przez papugi może doprowadzić do zatruć. Jednak przeważająca więszkość klatek jest właśnie ocynkowana, a o zatruciach z tego powodu słyszy się rzadko, więc wydaje się to być niedużym problemem (jeśli jednak masz takie finansowe możliwości, warto zastanawić się nad klatką z wyższej półki, na przykład malowaną proszkowo).

Wciskanie owoców i warzyw między pręty klatki sprawia, że kwasy w nich zawarte przyspieszają uwalnianie toksycznych metali. Te automatycznie dostają się do pokarmu, z którym się stykają, a następnie są zjadane przez nasze papużki. Jeśli kiedyś zdarzyło Ci się wciskać owoce pomiędzy pręty – możesz zauważyć, że w tych miejscach są one ciemne i zniszczone. To dowód, że zachodzi między nimi reakcja i powstaje ryzyko zatrucia!

Objawy zatrucia tymi pierwiastkami nie są jednoznaczne i na pewien czas mogą uśpić naszą czujność. Występuje wtedy zwiększone wydalanie moczu, zwiększone pragnienie, biegunka, utrata wagi, anemia, osłabienie, a dopiero na końcu drgawki i śmierć.

W polskich warunkach próby usunięcia metali ciężkich z organizmu ptaka są właściwie niemożliwe, ważne zatem, żeby zapobiegać ryzyku.

Miotełka z marchewki

specjalna żabka do mocowania między prętami klatki

Pamiętaj, żeby do podawania świeżych pokarmów stosować: nie-metalowe miseczki, plastikowe żabki lub drewniane patyczki do szaszłyków. Dla Ciebie to tylko o parę sekund dłuższe przygotowywanie pokarmu, a może uratować życie papużki.

Jeśli szukasz:

  • bezpiecznych klatek, które nie narażą twojego pupila na zatrucia, zdecydowanie polecam firmę Montana Cages i ich linię klatek malowanych proszkowo. Aktualnie jestem w posiadaniu TEJ klatki i uważam, że jest świetna.
  • wygodnych uchwytów-żabek do mocowania pokarmów, znajdziesz je TUTAJ

Powiązane posty: