Papużki zielone i niebieskie (kolor bazowy)

Papużki zielone i niebieskie (kolor bazowy)

Przed przeczytaniem tego posta warto zapoznać się z tym, jak powstają kolory piór u papużek falistych. Możesz tego się dowiedzieć TUTAJ.

Patrząc na mutacje papużek falistych, podstawową zmianą jest kolor bazowy. Wiedząc jak on wpływa na wygląd falistych dużo łatwiej będzie Ci zrozumieć na czym polegają różnice w kolorze upierzenia.

Kolor bazowy – jest to podstawowy kolor obecny na wszystkich piórach i zależnie jaki on jest – różne mutacje będą wyglądać zupełnie inaczej.
U papużek falistych jest on związany z żółtym barwnikiempsittaciną.

Kiedy barwnik ten jest obecny – zwykle pokrywa całe ciało. Papużka taka (jeśli nie ma u niej żadnych innych mutacji) będzie miała klasyczny wygląd – ubarwienie naturalne. A dokładniej: zielony tułów i czarne fale, a wszystkie miejsca gdzie tych dwóch kolorów nie ma będą intensywnie żółte.

Papużka o ubarwieniu naturalnym

Papużka o ubarwieniu naturalnym

Mutacja niebieska jest to taka zmiana w genach, która zaburza produkcję psittaciny – ponieważ żółtego barwnika nie ma, papużka będzie miała niebieski tułów z czarnymi falami, i białymi “wykończeniami” (głowa, miejsca między falami).

Papużka błękitna

Papużka błękitna

Kolor bazowy u papużek działa trochę jak farby plakatówki – na tułowiu papużki obecny jest kolor niebieski. Jeśli jednocześnie występuje żółta psittacina, kolory łączą się i widzimy je jako barwa zielona. Ponieważ niebieski kolor nie występuje na głowie – tam u papużki o ubarwieniu naturalnym będzie czysto żółta barwa.

Ponieważ żółty barwnik pokrywa całe ciało – teraz już wiesz, czemu niemożliwe jest wystąpienie papużki zielonej z białą głową :)

Genetyka

 • kolor bazowy żółty (papużka zielona) – allel dominujący (B)
 • kolor bazowy biały (papużka niebieska) – allel recesywny (b)

Od tej pory będę pisać papużka zielona i niebieska – oczywiście w zamyśle mając – papużka o kolorze bazowym żółtym lub białym. Myślę, że ułatwi to zarówno pisanie, jak i odbiór informacji.

Mamy do dyspozycji dwa allele, więc możliwości ich połączenia są trzy:

 1. BB – homozygota posiadająca dwa allele kodujące barwę żółtą – taka papużka będzie zielona
 2. Bb – heterozygota posiadająca jeden allel odpowiadający za barwę żółtą oraz jeden odpowiadajacy za barwę niebieską (brak żółtego barwnika) – taka papużka będzie zielona, ale będzie szpaltem na mutację niebieską
 3. bb – homozygota posiadająca 2 allele kodujące barwę białą – taka papużka będzie mutacji niebieskiej.

Ponieważ niebieska papużka musi mieć dwa allele odpowiadające za barwę niebieską (bb), nigdy z pary niebieskich papużek nie uda nam się wyhodować papużki zielonej. Genetyka nam na to nie pozwoli – pisklęta od obydwu rodziców odziedziczą allele odpowiedzialne za barwę niebieską.

Trudniejsza sprawa jest z papużkami zielonymi. Widząc zieloną papużkę nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy jest ona homozygotą (BB) czy też heterozygotą (Bb), ponieważ obie wyglądają identycznie. Łącząc dwie zielone papużki istnieje więc szansa, że uzyskamy pojedyncze niebieskie pisklęta, ponieważ rodzice mogą być heterozygotami (szpaltami na mutację niebieską).
O tym czy dana zielona papużka jest homozygotą czy heterozygotą zorientować się możemy na dwa sposoby – znając przodków danej papużki lub poprzez krzyżowanie testowe – czyli połączenie jej z papużką niebieską. Jeśli nasza zielona papużka jest homozygotą, wszystkie pisklęta od tej pary będą zielone (Bb), jeśli natomiast jest ona heterozygotą (szpaltem na mutację niebieską), połowa piskląt będzie zielona, a połowa niebieska.

kontakt

Dziedziczenie:

BB x BB

 • 100% BB

BB x Bb

 • 50% BB
 • 50% Bb

BB x bb

 • 100% Bb

Bb x bb

 • 50% Bb
 • 50% bb

bb x bb

 • 100% bb

Powiązane posty: