Zielonki także zimą!

Zielonki także zimą!

Choć zbliża się zima i chwasty znikną pod śniegiem, nie jest to powód, żeby zaprzestawać podawania świeżych pokarmów. Istnieje wiele sposobów zapewnienia naszym pupilom zielonek każdego dnia.

Kiełki

Na kiełki zawsze jest dobra pora. Możesz kupić ziarno pszenicy (nawet w dużym mieście – w sklepie ze zdrową żywnością, lub przez internet), możesz kiełkować karmę dobrej jakości, ziarna słonecznika i wiele innych. Większość papużek falistych uwielbia kiełki.

2 dniowe kiełki pszenicy

2-dniowe kiełki pszenicy

Pamiętaj, że mają one różne wartości odżywcze zależnie od rozwoju. Warto więc nastawić trochę większą ilość i podawać przez 3-4 dni po trochu.

3-4 dniowe kiełki pszenicy

3-4-dniowe kiełki pszenicy

Przerośnięte kiełki

Jako świetna dostawa zielonek nadaje się pszenica. Szczególnie jeśli masz 3-poziomową kiełkownicę, jeden poziom możesz przeznaczyć na taką plantację. Jeśli nie będziesz podbierać ziaren dla papug, po 4-5 dniach stworzą one już splątaną siatkę roślin, a po tygodniu zacznie powstawać elegancki trawnik.

Trawnik z pszenicy

Trawnik z pszenicy

Pamiętaj, by kiełki często płukać. Tym bardziej gdy są już dużymi roślinkami – nie wolno dopuścić do rozwoju bakterii i pleśni w korzeniach. Przy tygodniowych roślinkach możesz już wyciągnąć wszystkie na raz w postaci dysku splątanych korzeni, przewrócić do góry nogami, następnie dokładnie opłukać spód pod bieżącą wodą i włożyć spowrotem do kiełkownicy.

Wysiane chwasty

Do doniczki z ziemią możesz wysiać różne nasiona – trawę, mniszek lekarski, babkę lancetowatą i szerokolistną, nasiona z karmy i zboża, gwiazdnicę, pietruszkę, koperek, bazylię i inne. Taką doniczkę warto zabezpieczyć siatką, ponieważ papużki uwielbiają “obcinać” roślinki przy samym korzeniu i rozrzucać ziemię. Pamiętaj także, aby używać ziemi, która nie jest przeznaczona dla roślin ozdobnych – zawiera duże ilości nawozów, które mogą zaszkodzić ptakom.

zielonki

Siatkę najlepiej założyć gdy roślinki dopiero zaczynają wychodzić z ziemi. Ja używałam siatki ocynkowanej o oczkach 1x1cm, którą często można znaleźć w sklepach budowlanych.

 Gałązki i witki

Nawet w środku zimy, kiedy drzewa wydaja się martwe i żadnego liścia na nich nie znajdziemy, warto przejść się na spacer i zebrać trochę wierzbowych i brzozowych witek oraz gałązek innych drzew bezpiecznych do jedzenia dla papug.

Świeże listki w środku zimy

Świeże listki w środku zimy

Takie gałązki warto umyć pod bieżącą wodą, a potem powstawiać do wody. Już po tygodniu zauważysz, że pączki się rozwijają, a na gałązkach pojawiają się świeże listki. Papugi uwielbiają zjadać rozwijające się pączki i obgryzać korę – dzięki temu mają sporo zajęcia, korygują sobie kształt i długość dzioba, a także uzupełniają składniki odżywcze.

Jako pierwsze zawsze zjadane są pączki

Jako pierwsze zawsze zjadane są pączki

Podsumowanie

Warto pamiętać, że dla papużek falistych to  właśnie zielonki są głównym źródłem witamin i mikroelementów. Jeśli nie masz dostępu do warzyw i owoców z “własnego ogródka”, nie warto podawać tych sklepowych. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie swoim podopiecznym codziennej porcji kiełków i zielonek. Zobaczysz, jakie uśmiechnięte będą ich dzioby :)

Jeśli uważasz ten post za wartościowy, możesz udostępnić go na facebooku przyciskiem poniżej. Dzięki temu blog będzie popularniejszy i jego treści trafią do szerszego grona odbiorców. Dzięki!

Powiązane posty: