Co z lusterkiem?

Co z lusterkiem?

Jedną z najbardziej popularnych zabawek dla papużek falistych jest lusterko. Nic dziwnego – w końcu budzi ono błyskawiczne zainteresowanie, a papużki w niedługim czasie wręcz “zakochują się” w swoim obliczu.

Choć lusterko długie lata było polecane jako najlepsza zabawka, zastępująca towarzysza samotnym papużkom, od kilku lat pojawia się coraz więcej przeciwników tego przedmiotu. Na czym polega problem?

Wada lusterka spowodowana jest tak naprawdę jego zaletą – papużki faliste są stadne i szukają towarzystwa także w przedmiotach. Często możesz zobaczyć, że Twój zwierzak zaleca się do piłeczki, dzwoneczka, prętów klatki czy wiszącej sepii. Tak, papużki mają fantazję! Przedmiot budzi tym większe zainteresowanie im bardziej się błyszczy i odbija ptasi wizerunek. Lusterko jest tu nie do przebicia – większość falek przy kontakcie z nim popada niemal w euforię, zaczynają do odbicia tańczyć, zalecać się, a nawet próbują je karmić.

rozmnazanie

Problemy z lusterkiem

Choć początkowo wydaje się to śmieszne (dla nas) i pozytywne (dla papużki) to po pewnym czasie możesz zauważyć, że nie wygląda to tak kolorowo. Papużka zaczyna przesiadywać przy lusterku bez przerwy. Przytula się do niego, odchodzi tylko po to, żeby coś szybko zjeść i wraca do “przyjaciela”.

Niektóre osobniki zaczynają bronić swojego odbicia-partnera, atakując właściciela, a stres spowodowany brakiem prawdziwego kontaktu niesamowicie zwiększa poziom agresji i zmienia naszego pupila nie do poznania.

Inne ptaki godzinami chodzą wokół lusterka, przechodzą pod nim i za nim, próbując w każdy możliwy sposób przedostać się do drugiej papużki, którą przecież widzą na wyciągnięcie dzioba. Nie rozumieją, dlaczego nie mogą się z nią spotkać…

lusterko

Podsumujmy więc negatywny wpływ lusterka na papużkę:

  • Brak ruchu. Papużka nie chce wychodzić z klatki i przestaje latać. A o tym co daje latanie możesz przeczytać TUTAJ
  • Zwiększenie agresji spowodowane frustracją. Papużka potrafi atakować właściciela, dziobiąc go nawet do krwi
  • Zaburzenia wagi ciała – wychudzenie spowodowane niechęcią oddalenia od “partnera”, lub tycie spowodowane brakiem ruchu
  • Zapalenie wola – dotyczy szczególnie samców, które nadmiernie starają się karmić lusterko. Ciągłe zwracanie pokarmu może doprowadzić do stanu zapalnego wola.

Jednak czy musimy od razu wyrzucić każde możliwe lustro i lusterko, żeby uchronić naszego pupila przed takimi konsekwencjami? Niekoniecznie.

Lusterko ma jednak swoje zalety…

Papużki, które mają ptasich towarzyszy często traktują lusterko jak jedną z wielu zabawek. Czasem samotne papużki także nie przywiązują do niego większej wagi. Jeśli widzisz, że lusterko nie jest darzone nadmiernym zainteresowaniem, nie zaburza funkcjonowania papużki – nie widzę problemu, żeby wisiało w klatce, czy na papuzim placu zabaw.

gogo

Lusterko może być świetnym wabikiem. Jeśli próbujesz przekonać papużkę, że nowa zabawka/żerdka/plac zabaw wcale nie jest taki straszny, często zawieszenie w tym miejscu lusterka magicznie usunie wszelkie objawy strachu ;)

Lusterko może być świetną pomocą, przy zachęceniu papużki do wrócenia do klatki. Jeśli Twój pupil reaguje na lusterko wielką miłością – pokazanie mu go i zawieszenie w klatce spowoduje natychmiastowy powrót do niej papugi. Pamiętaj jednak, żeby po 15-20 minutach zabrać lusterko, inaczej papużka będzie przy nim bez przerwy przebywać.

Jeśli planujesz dokupić swojej samotnej papużce towarzysza, można się zastanowić, czy warto wprowadzić do jej otoczenia lusterko, żeby nie zapomniała jak wyglądają przedstawiciele jej gatunku. Jednak pamiętaj, żeby lusterko wyjąć na kilka dni przed wprowadzeniem nowego lokatora, inaczej pierwsza papużka może atakować nową, broniąc swojego lustrzanego odbicia!

lusterko

Jak widzisz, lusterko to tylko przedmiot. To do Ciebie jako właściciela należy uważna obserwacja zachowań swoich podopiecznych i reagowanie, jeśli coś im nie służy. To Ty, wiedząc jak papużka reaguje na dany przedmiot, czy sytuację, możesz to wykorzystać w dobry sposób.

Powiązane posty: