Żywienie w czasie lęgów - podstawy

Żywienie w czasie lęgów – podstawy

Żeby zapewnić naszym pupilom najlepsze warunki do rozrodu, powinieneś zapewnić im wiele rzeczy, jednak żeby samiczka miała siłę znieść jajka, żeby zarodki rozwijały się zgodnie z planem, żeby pisklęta mogły szybko rosnąć i się rozwijać – konieczne jest jak najlepsze i jak najbardziej urozmaicone żywienie.

Dumny tata przy misce z kiełkami pszenicy

Dumny tata przy misce z kiełkami pszenicy

Pamiętaj, że w różnych etapach lęgów żywienie troszkę się zmienia, ale cały czas powinno być bardzo urozmaicone i najlepszej jakości. Nawet papużki, które niechętnie jedzą świeże pokarmy w ciągu roku – w czasie legów przekonują się do nich całkowicie. Warto więc wykorzystać ten czas także do uczenia swoich zwierzaków jedzenia różnych zdrowych rzeczy.

Przez cały czas lęgów…

Dieta papużek falistych musi być możliwie najbardziej urozmaicona przez cały czas lęgów. Gdy prowadziłam hodowlę, poza karmą podstawową moje papużki codziennie dostawały kiełki pszenicy i innych nasion (ziarno obecne w karmie, jęczmień, słonecznik itd), tartą marchew, jabłko, i zależnie do czego akurat miałam dostęp – różnorodne zielonki, zioła, chwasty, warzywa i owoce. Dobrze, żeby każdego dnia zmiały do wyboru co najmniej 2-3 świeże pokarmy.

Marchewka

Oczywiście warto podawać 2-3 różne rzeczy, a nie każdego dnia to samo, ponieważ każdy pokarm ma trochę inne wartości odżywcze.

W klatce rozmnażanych papużek nie może zabraknąć także źródła wapnia – warto powiesić tam zarówno sepię jak i kostkę mineralną.

Nie można oczywiście zapominać o codziennej porcji świeżej wody i dokładnym myciu poidełka.

Kolejnym bardzo istotnym elementem diety papużek jest dostarczenie źródła białka zwierzęcego. Najbardziej wartościowym jest kurze jajko – ugotowane na twardo i rozdrobnione widelcem.

Jak podawać jajko?

Jajko kurze jest bardzo pożywne. Co to oznacza? Ma dużo wartości odżywczych, jest więc dobre dla naszych papużek, ale tak samo chętnie spożywane przez bakterie i inne drobnoustroje!

zielonki - gwiazdnica, roszponka, mniszek lekarski

zielonki – gwiazdnica, roszponka, mniszek lekarski

Pamiętaj, że jajko podajemy papużkom na maksymalnie 3 godziny. Po tym czasie należy je z klatki zabrać i zwrócić uwagę, żeby jego resztki nie pozostały nawet na dnie.

Dodatkowo, jajko stymuluje do lęgów. Dlatego też, warto stosować ogólnie uznany schemat podawania jajka:

Po dobraniu pary na lęgi jajko podajemy codziennie, do momentu złożenia pierwszego jajka. Gdy w budce lęgowej pojawi się pierwsze jajeczko, zaprzestajemy podawania białka, jednak wszystkie inne świeże pokarmy podajemy przez cały czas trwania lęgów.

Jajko zaczynamy podawać ponownie dopiero po wykluciu się pierwszego pisklęcia, które przy prawidłowym przebiegu lęgów powinno pojawić się po 18 dniach. Od tego czasu znów podajemy jajko codziennie, aż do usamodzielnienia się młodych, czyli przez jakieś 5-6 tygodni.

Ponieważ jajko może stać w klatce jedynie 3 godziny, warto po wykluciu piskląt podawać je 2x dziennie. Rodzice bardzo chętnie je jedzą i to w szokujących ilościach.

Podsumowanie

Młode papużki faliste rosną w zastraszającym tempie! Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć, jak duża jest różnica między pisklętami z jednego lęgu – rożnica między nimi to jedynie 2 dni, a największy jest tylko 8 dni starszy, od tego okruszka po prawej!

piskleta

 

Żeby tak szybko rosnący organizm rozwijał się prawidłowo, musi mieć zapewnione wszystkie składniki odżywcze w optymalnych ilościach. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i silnymi pisklętami, nie zaniedbuj tego tematu. Przekonasz się, że zwierzaki wynagrodzą Ci to pięknym, zdrowym wyglądem i długim życiem :)

Ponieważ w domowych warunkach nie możemy zapewnić pupilom wszystkiego co mają w naturze, w żywieniu ptaków trzeba także wziąć pod uwagę suplementy. O nich jednak napiszę w kolejnym poście.

Powiązane posty: