Żywienie w czasie lęgów - suplementy

Żywienie w czasie lęgów – suplementy

Osobiście wierzę, że naturalna, zrównoważona dieta jest dużo zdrowsza, niż “sztuczne”, wytworzone przez człowieka dodatki. Trzeba jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie zapewnić papużkom takch samych warunków jak w naturze, więc warto w mądry sposób korzystać także z nich.

Pamiętaj jednak, że suplementy to nie wszystko, stosuj je jako uzupełnienie diety, a nie podstawę “zdrowego żywienia”

Witaminy i minerały

Szczególnie jeśli Twoje papużki nie są przekonane do jedzenia dużej ilości świeżych pokarmów, warto w czasie lęgów stosować do wody dodatki mineralno-witaminowe dobrych firm. Nie wierz w “witaminki na piórka” ze sklepów zoologicznych. To muszą być porządne preparaty, których zwykle nie dostaniesz w osiedlowym sklepie zoologicznym.

oswajanie4

Osobiście mogę polecić produkty z serii Nekton-S, oraz suplementy firmy Versele-Laga (Muta-Vit). Mimo, że mają oni linie przeznaczone na czas lęgów, to ja osobiście stosowałam preparaty ogólne, ponieważ mają one dużo bardziej urozmaicony skład. Taki preparat nie tylko pobudzi ptaki do lęgów, ale także uzupełni ewentualne niedobory śladowych pierwiastków, witamin czy aminokwasów.

Ponieważ moje ptaki chętnie jadły wszystko, co im oferowałam, ja podawałam ptakom 1/2 polecanej dziennej dawki co 2-3 dni, po wykluciu się młodych (czyli w sumie dostawały one mniej więcej 20-25% polecanej dawki)

Suplementacja wapnia

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów w czasie lęgów jest zaparcie jaja. Jest to sytuacja, w której samiczka z jakiegoś powodu nie jest w stanie znieść jajka. Może to doprowadzić do poważnych komplikacji, a nawet jej śmierci. Najczęstrzym powodem takiego stanu jest właśnie niedobór wapnia.

Brokuł i papryka

Brokuł i papryka

Mimo dostępu do sepii i kostki wapiennej, ja podawałam moim ptakom niewielkie ilości wapnia (calci-lux) do wody w czasie znoszenia jajek – też mniej więcej pół zalecanej dawki co 2-gi dzień.

Pamiętaj, że nadmiar suplementów może bardziej zaszkodzić niż pomóc! Szczególnie jeśli Twoje ptaki są przyzwyczajone do zdrowej diety – z suplementami nie powinno się przesadzać

Pokarm jajeczny

Osobiście nie przekonują mnie te produkty. Jest to zwykle wysoko przetworzony pokarm, składający się głównie z pewnej formy biszkoptu, z dodatkami zapachowymi i smakowymi. Jestem pewna, że nie jest on tak wartościowy jak świeżo ugotowane jajko, a ulepszanie zapachu i smaku to zbędna porcja chemii, która przy okazji zaburza naturalny apetyt rodziców. A oni powinni najlepiej wiedzieć, czym karmić w danym momencie swoje pisklęta, bez napychania się “smacznymi, pachnącymi biszkoptami”

Zaletą pokarmu jajecznego jest taka, że może on stać w klatce dłuższy czas (a to dzięki konserwantom…). Jeśli nie mamy czasu, żeby podawać jajko 2x dziennie i pilnować, by nie stało w klatce dłużej niż 3 godziny, może warto na czas naszej nieobecności zaoferować ptakom właśnie tą formę białka. Pamiętaj jednak, aby kupić produkt najlepszej jakości, aby naprawdę posiadał jakieś wartości odżywcze, a gdy masz możliwość – oferować papużkom bardziej naturalną formę białka.

Podsumowanie

Jeszcze raz chciałabym podkreślić, że nawet najdroższy i najlepszy suplement nie zastąpi zdrowej diety i możliwości lotów. Jeśli decydujesz się na dopuszczenie swoich papużek do lęgów, weź za to pełną odpowiedzialność.

mlode

 

  • To Ty powołujesz do życia nowe istoty, Ty powinieneś zadbać, o to, żeby miały możliwość rozwinąć się w zdrowe i silne papugi, które mają przed sobą długie życie.
  • To Ty zawieszasz budkę i Ty musisz myśleć o tym, aby samiczka mogła bezpiecznie znieść jajka i odchować młode.
  • To Ty pownieneś mieć wiedzę, co zrobić w ewentualnej kryzysowej sytuacji.

Poważne podejście do hodowli papużek falistych daje wspaniałe efekty i wiele radości :)

P.S.

Dobrej jakości produkty dla papug – zarówno podstawowe karmy jak i różnorodne dodatki, znajdziesz w sklepie internetowym ZOOPLUSRobiąc tam zakupy dodatkowo wspierasz utrzymanie bloga, za co bardzo, bardzo dziękuję.

Powiązane posty