Przygotowania do pierwszych lotów

Przygotowania do pierwszych lotów

Ten wpis jest kontynuacją postu “kiedy wypuścić papużkę z klatki“, w którym poruszone są ogólne tematy związane z wolnymi lotami.

Teraz czas podejść do zagadnienia bardziej praktycznie:

 • Jak przygotować pokój na pierwsze loty papużki?
 • Jak ułatwić papużce wyjście z klatki?
 • O której godzinie i w jakim dniu tygodnia otworzyć klatkę?

Pamiętaj, żeby poczekać z otwarciem klatki do momentu, kiedy zobaczysz, że papużka pewnie czuje się już w swoim otoczeniu. Wypuszczenie jej wcześniej jedynie wydłuży czas przyzwyczajania się do nowego miejsca.

latanie3

Jak przygotować pokój na pierwsze loty?

Musisz zdać sobie sprawę, że spora część młodych papużek nigdy nie miała okazji latać poza klatką. Ma to poważne konsekwencje, ponieważ nie potrafią one ani dobrze skręcać, ani lądować. Skutki są łatwe do przewidzenia – obijanie się o ściany, sufit i meble oraz upadki. Słowem – niebiezpieczeństwo!

Nawet jeśli Twoja papużka pochodzi z woliery i ma opanowane podstawy trudnej sztuki latania, nie oczekuj od niej, że wie co to jest szyba albo lustro.

Świadomość istnienia tych problemów pozwoli Ci tak przygotować pokój, aby ograniczyć do minimum możliwość powstania kontuzji u zwierzaka.

Omówmy jednak przygotowania pokoju dokładniej:

 1. Okna i szyby – One są największym zagrożeniem. Ptak nie ma szans wiedzieć, że nagle w czasie lotu pojawi się niewidzialna bariera, która go zatrzyma. Zderzenie rozpędzonej w locie papużki z szybą może nawet prowadzić do śmierci! Pamiętaj aby przed pierwszym lotem zasłonić okna firanką lub zasłonką.
 2. Lustra – Jeśli w pokoju znajdują się duże lustra polecam zasłaniać je jakimś materiałem do czasu, aż papużka nie opanuje dobrze umiejętności latania. Gdy już to zrobi, dobrze jest odsłaniać je w coraz większym stopniu każdego dnia, inaczej papużka może pomyśleć że to otwarte “drzwi” i wlecieć w nie z pełną szybkością.
 3. Pomoc w lądowaniu
  • Papużki nie wypuszczane z klatek nie potrafią za bardzo trafić nóżkami w podłoże ;) Albo przelatują nad miejscem lądowania, albo zbliżają się ze zbyt dużą prędkością… No nie jest łatwo.
  • Dodatkowo – dużo z nich nie zna innej powierzchni niż żerdka. Nie wiedzą, że półka czy stół może być tak bardzo gładki i śliski.
  • Zastanów się, czy papużka po wylocie będzie miała gdzie bezpiecznie wylądować. Pamiętaj, że będzie ona latać pod samym sufitem, więc powierzchnie niżej niż 2 metry raczej się nie liczą. Jeśli nie masz żyrandola z poziomymi prętami albo karnisza nad oknami warto pomyśleć o lądowiskach
  • Żeby ułatwić papużce pierwsze loty pomyśl o zamontowaniu lądowisk, czyli żerdek/gałęzi w strategicznych miejscach pokoju. Możesz je przymocować do górnej części szafy czy wysokiej półki. Początkowo dużo łatwiej ląduje się na gałęzi niż na gładkiej powierzchni mebla.
 4. Zasłoń szpary za meblami!
  • Nieporadne papużki najczęściej lecą przed siebie i zderzają ze ścianą. Tam gdzie się zderzą, tam spadną!
  • Jeśli ptak wpadnie na ścianę nad szafą czy regałem, jest prawie pewne, że spadnie w szparę za nią! Uratowanie będzie wymagać odsuwania mebli, a to nie zawsze jest możliwe i łatwe do zrobienia…
  • Jeśli między meblami a ścianą znajdują się kilkucentymetrowe szpary – koniecznie je zablokuj. Możesz tam wepchnąć jakiś materiał lub zgniecione gazety. Istotne, żeby uniemożliwić zwierzakowi wpadnięcie za mebel.

latanie2

Jak ułatwić papużce wyjście z klatki?

Nie każda papużka rzuci się na wolność jak tylko otworzymy drzwiczki klatki. Spora część długo ignoruje fakt, że mogą to zrobić.

Są też takie osobniki, które bardzo chciałyby wyjść ale nie rozumieją jak działają otwarte drzwiczki…

Żeby ułatwić papużce wydostanie się z klatki warto zrobić trzy rzeczy:

 1. Dobrze, żeby jedna z żerdek w klatce kończyła się tuż pod drzwiczkami. Dzięki temu ptak będzie mógł powoli podejść do wyjścia i oswoić się z możliwością wylotu
 2. Zrób lądowisko przed wejściem. Może to być wystająca żerdka lub poziomo zablokowane drzwiczki, które stworzą “balkonik”. Świetnie do tego sprawdzają się żerdki TEGO TYPU, oraz takie BAWEŁNIANE SZNURY, które można przymocować na zewnątrz klatki
 3. W pobliżu wejścia do klatki warto zawiesić jakiś smakołyk, na przykład proso senegalskie. Papużki czasem nie zauważają, że część krat jakoś zniknęła i dopiero po podejściu do smakołyka doznają “oświecenia”. Wiszący w drzwiczkach smakołyk to także duże ułatwienie przy powrocie do klatki.
P1150067

Na balkonik wystarczy wystająca żerdka. Tutaj dodatkowo zostały o nią oparte otwarte drzwiczki

 

O której godzinie i w jakim dniu tygodnia otworzyć klatkę?

Wiedząc jak dużo problemów papużka może mieć z lataniem – warto mieć ją na oku. Oczywiste jest więc, że drzwiczki otwieramy kiedy cały dzień będziemy w domu.

Zwykle optymalnym terminem jest sobota rano. Wcale nie ma pewności, że papużka od razu wyleci, dobrze jest więc mieć pewność, że kolejny dzień także mamy wolny.

W sezonie zimowym, kiedy dzień jest krótki możemy zastosować inną metodę: Otworzyć klatkę w piątek po powrocie z pracy/szkoły, kiedy już na zewnątrz zrobi się ciemno. 

Osobiście bardzo lubię to rozwiązanie, ponieważ okno przestaje być najjaśniejszym punktem pokoju (do którego zawsze leci papużka). Dzięki temu ptak skupia się na tym gdzie można usiąć w środku, zamiast próbować wylecieć na zewnątrz.

oswajanie3

Jeśli wypuścimy papużkę o 17:00-18:00, to:

 • Mamy kilka godzin, żeby dać papużce szansę do wrócenia do klatki (papużki głodnieją po około 4 godzinach i zwykle wtedy zaczynają szukać drogi powrotnej)
 • Jeśli pupilowi nie uda się wrócić, lub zdecydujemy się, że trzeba ją złapać – najłatwiej zrobić to w zupełnych ciemnościach.
 • Jeśli natomiast zdecydujesz się zostawić papużkę na noc poza klatką – w sobotę będziesz w domu, żeby mieć na nią oko.
 • O tym, jak zachęcić papużkę do powrotu do klatki przeczytasz TUTAJ

Podsumowanie

Przy wypuszczaniu papużek z klatki musisz pamiętać, że nie tak łatwo zachęcić je do powrotu. Nie możesz liczyć, że grzecznie wrócą one do siebie po 1 czy 2 godzinach lotów.

Warto uzbroić się w cierpliwość – niektóre osobniki mają kilka dni otwartą klatkę i ani myślą wychylać z niej dzioba. Nie zmuszaj papużek do wylotu, ale otwieraj drzwiczki kiedy jesteś w domu dając im szansę na przełamanie strachu.

Pamiętaj, że wolne loty to wiele radości i samo zdrowie. Dodatkowo poza klatką papużki najlepiej się oswajają. Już po kilku dniach lotów papużka będzie świetnym lotnikiem, a zachęcenie jej do powrotu będzie z czasem coraz trudniejsze.

Powiązane posty