Ile mogę mieć papużek?

Ile mogę mieć papużek?

Papużki faliste to zwierzęta stadne i w dużych grupach czują się najlepiej. Jednak przy niedużych stadkach trzymanych w domach mogą pojawić się problemy.

Warto pamiętać o kilku zasadach, dzieki którym nasi podopieczni bedą szczęśliwi oraz bezpieczni:

Więcej niż jedna papużka

Choć posiadanie w pełni oswojonej falistej to wiele radości, człowiek nigdy nie zapewni ptakowi takiego kontaktu, jak partner własnego gatunku. Nie potrafimy komunikować się na tym poziomie:

  • Papużki mogą się czyścić i pomagają sobie zdejmować osłonki z rosnących piórek
  • Papużki się nawzajem karmią, co zacieśnia więzi w stadzie
  • Papużki razem latają, co pozwala im zachować zdrowie i kondycję
  • Papużki spędzają razem 100% swojego czasu, czego człowiek właściwie nigdy nie jest w stanie zapewnić

Tak jak często wspominam – jeśli zależy Ci na oswojonej papużce, kup 5-6cio tygodniowego pisklaka i jak tylko się przekona, że człowiek to nic strasznego – dokup mu papuzie towarzystwo.

rozmnazanie

Trzymaj papużki parzyście

To wyjątkowo istotne w przypadku niewielkich stad. Falki dobierają się w pary i jeśli posiadasz z 3 lub 5 papużek – jedna z nich praktycznie zawsze bedzie odrzucona, odganiana i zaniedbana.

Nie przesadzaj z ilością samiczek

W dużych stadach nie ma to tak dużego znaczenia, jednak przy kilku papużkach bardzo ważne jest, aby samiczek było tyle samo co samców lub mniej. Faliste samiczki lubią walczyć o swoje i są bardziej agresywne niż samce.

Gdy w stadzie samców brakuje – potrafią walczyć o partnera nawet do krwi.

Przy większej ilości samczyków nie ma aż takiego problemu – samiczki są karmione i zadbane, ale między adoratorami nie dochodzi do agresji. Im w głowie tylko zaloty.

DSCF6642

Papużki nie są homoseksualistami ;)

Jeśli nie interesują Cię lęgi, nie ma żadnego problemu, żeby trzymać stado złożone z samych samców, lub samych samiczek. Dla papużek ważne jest towarzystwo.

Dla nich czyszczenie się i karmienie nie zawsze ma kontekst erotyczny – to są zachowania służące to zacieśniania więzi w stadzie i pojawiają się tak samo u ptaków przeciwnej jak i tej samej płci.

Pamiętaj o przestrzeni

Niezależnie od swoich chęci, pamiętaj, że jedna para papużek powinna mieć klatkę o podstawie minimum 60x35cm i wysokości 40cm. Przy każdej kolejnej parze klatka powinna być większa.

Jeśli trzymasz ptaki w wolierze z dostępem do budek lęgowych, na jedną parę powinno przypadać 0,5m kw powierzchni. 

Jeśli zapewniona przez Ciebie przestrzeń jest zbyt mała – wśród ptaków może dojść do agresji, lub permanentnego stresu, który kończy się obniżeniem odporności i chorobami.

Lepiej mieć kilka zdrowych ptaków, niż całe stado schorowanych i cierpiących.

DSCF7109

Powiązane posty

A przy okazji…

Jeśli czytasz ten post – prawdopodobnie jesteś posiadaczem papużek. Na moim blogu możesz natknąć się na zielone banery sklepu zooplus.
Uczestniczę w ich programie partnerskim, a to oznacza, że jeśli kupisz coś wchodząc na ich stronę przez któryś z moich banerów czy linków – do mnie trafi niewielki procent kwoty twoich zakupów.
To wcale nie musi być coś dla papużek – są tam rzeczy dla przeróżnych zwierząt :)

Kupując coś pierwszy raz dodatkowo dostaniesz 5% zniżki, a zooplus ma dość atrakcyjne ceny, więc warto się rozejrzeć. Według mnie szczególnie warte uwagi są ich klatki, które prawie cały czas są na promocji i ich ceny są dużo niższe niż u konkurencji.

Jeśli chciałbyś pomóc w utrzymaniu bloga i odwdzięczyć się za dostarczane treści – to jest możliwość, wszyscy na tym skorzystamy. Niestety – mimo, że blog istnieje już ponad rok – wciąż nie utrzymuje się sam (opłaty za serwer i domenę są wyższe niż przychody z zooplusa)

Dzięki!