
Pierzenie papużek falistych
Pióra papużek falistych są trochę jak psia sierść. Choć dwa razy do roku przechodzą one silniejsze pierzenie to jednak przez cały rok, codziennie gubią niewielkie ilości piór.
Prawidłowe pierzenie powinno przebiegać bez żadnego uszczerbku w zdrowiu i kondycji papużek. W naturze cały czas muszą one zachować pełną mobilność, żeby uciekać przed drapieżnikami i unikać niebezpieczeństw. Tak samo powinno to przebiegać w naszych domach.
Na wiosnę i jesienią zauważysz, że ilość piór pojawiających się wokół klatki wyraźnie się zwiększa. Często na czole papużki można zobaczyć charakterystycznego “jeżyka”, albo białe/różowe “rurki”. Są to nowo wyrastające pióra, które rosną w osłonce a dopiero później nabierają kształt pierzasty.
Papużka zacznie gubić także pojedyncze długie pióra – lotki ze skrzydeł oraz sterówki z ogona.
Mimo tak dużych strat możliwości lotu papużki nie powinny ulec pogorszeniu. Pióra są wymieniane w takich odstępach czasowych, aby mogły być systematycznie zastępowane nowo rosnącymi.
Choć niektórzy właściciele sygnalizują, że w czasie pierzenia papużka jest bardziej apatyczna i więcej odpoczywa – zachowanie zwierzaka nie powinno ulec znaczącej zmianie.
Wszelkie problemy mogą świadczyć o słabszej kondycji naszych podopiecznych. Pierzenie jest zwiększonym obciążeniem dla ptasiego organizmu, więc jeśli cierpi z powodu niedoborów, lub jakiejś choroby – w tym czasie mogą pojawić się niewidoczne dotychczas obajwy.
O tym jak różne mogą być przyczyny zaburzeń w pierzeniu naszych pupili napisałam cały obszerny post, do którego możesz zajrzeć TUTAJ.
Jak pomóc papużce przejść przez okres pierzenia?
Mimo, że pierzenie jest stanem naturalnym i zupełnie normalnym, są pewne rzeczy, które możemy papużce zaoferować, aby szybko i sprawnie wymieniła piórka.
- Kąpiele – danie papużkom możliwości kąpieli z pewnością zwiększy ich komfort i ułatwi wymianę piór. Czasem zaburzenia w pierzeniu spowodowane są zbyt suchym powietrzem. Dodatkowo w trakcie tego procesu pióra produkują dużo więcej pyłu, który większość papużek chętnie z siebie usuwa w czasie kąpieli.
- Ugotowane na twardo i rozdrobnione jajko – pióra w dużej części składają się z białka. Jajko jest najlepszym źródłem różnorodnych aminokwasów, których brak może zaburzyć proces wymiany piór. W trakcie pierzenia podawaj gotowane jajko swoim papużkom co 2-3 dni, przez okres około 2 tygodni, kiedy pierzenie jest najbardziej intensywne. Pamiętaj, żeby resztki jajka wyrzucić po 2-3 godzinach od podania, ponieważ jest ono świetną pożywką dla bakterii.
- Urozmaicona dieta – dieta papużek powinna być bogata w warzywa, owoce, zielonki i kiełki przez cały rok. Jednak w czasie pierzenia warto położyć jeszcze większy nacisk na różnorodność. Każdy pokarm posiada trochę inny skład witamin i mikroelementów, który zabezpieczy przed ewentualnymi niedoborami.
- Źródło wapnia – sepia oraz kostki mineralne. Dostęp do minerałów także ułatwi produkcję nowych piór.
- Możliwość usuwania osłonek piórowych – pióra rosną jako rurki, ale w pewnym momencie osłonki trzeba usunąć, żeby pióro mogło się rozwinąć. Jeśli masz co najmniej dwie papużki – będą sobie pomagać nawzajem. Jeśli nie – warto zapewnić ptakom naturalne żerdzie z sękami i mniejszymi gałązkami, o które będą mogły się drapać i samodzielnie usuwać osłonki na głowie.
Podsumowanie
Dwa razy do roku papużki przechodzą pierzenie, czyli wymianę okrywy piórowej na nową.
Mimo, że co pół roku jest to proces bardziej intensywny, przez cały rok gubione są niewielkie ilości piór.
Pamiętaj o urozmaiconej diecie swoich podopiecznych, to ułatwi im przejście przez ten proces.
Jeśli Twoja papużka ciężko przechodzi pierzenie – jest osowiała, niechętna do aktywności lub ma problemy z lataniem – warto przemyśleć, czy przypadkiem nie cierpi z powodu jakiejś choroby lub niedoborów.
Od wielu hodowców, a nawet weterynarzy można usłyszeć “to normalne że papużka jest osowiała jak się pierzy”. Ale jak pisałaś to nie jest normalne. Natomiast gorsze samopoczucie, większa senność, “gorszy humor” w czasie pierzenia może być metodą na wczesne diagnozowanie chorób przewlekłych. Wiadomo, objawy są nieswoiste i domyślenie się co się dzieje nie jest proste, ale z czterech moich zmarłych papużek trzy które zmarły na choroby przewlekłe, co najmniej trzy pierzenia przed śmiercią gorzej się czuły (czwarta zmarła na nowotwór który rozwinął się w ciągu kilku tygodni).
Dodatkową kwestią jest ryzyko wystąpienia infekcji w okresie osłabienia pierzeniem takiej papużki. W skrajnych przypadkach może to być nawet nadmierny rozwój flory bakteryjnej normalnie występującej u ptasia. Dlatego oprócz lepszego odżywiania w okresie pierzenia papużki potrzebują szczególnie uważnej obserwacji, oraz szybkiej reakcji w przypadku nawet wydawało by się niegroźnych niedomagań.
Prawidłowe, nie budzące obaw pierzenie jest wtedy, gdy jedynym jego objawem jest większa ilość piór fruwających po pokoju. :)
Mam papużki tydzień – jest wiosna chyba przechodzą pierzenie, ale nie wiem czy nic im się nie dzieje bo nie wypuszczam je na loty …jak sprawdzić w takim razie czy wszystko ok ? ;)
po tym czy są osowiałe i czy nie widać gołych miejsc na ciele – obu rzeczy nie powinno być widać ;)
nigdzie nie moge znalezc odpowiedzi ile mniej wiecej papuzka falista posiada pior czy ktos wie?
gdzieś znalazłam informację, że koliber ma około 900 piór, natomiast łabędź aż 25 000.
Myślę, że można z tego wydedukować, że papużki faliste mają około 1000-1200 piór, jako, że są trochę większe od kolibra :)
Korekta – udało mi się znaleźć konkretną odpowiedź. Dorosła papużka ma 2000-3000 piór :)