Pierzenie papużek falistych

Pierzenie papużek falistych

Pióra papużek falistych są trochę jak psia sierść. Choć dwa razy do roku przechodzą one silniejsze pierzenie to jednak przez cały rok, codziennie gubią niewielkie ilości piór.

Prawidłowe pierzenie powinno przebiegać bez żadnego uszczerbku w zdrowiu i kondycji papużek. W naturze cały czas muszą one zachować pełną mobilność, żeby uciekać przed drapieżnikami i unikać niebezpieczeństw. Tak samo powinno to przebiegać w naszych domach.

Na wiosnę i jesienią zauważysz, że ilość piór pojawiających się wokół klatki wyraźnie się zwiększa. Często na czole papużki można zobaczyć charakterystycznego “jeżyka”, albo białe/różowe “rurki”. Są to nowo wyrastające pióra, które rosną w osłonce a dopiero później nabierają kształt pierzasty.

Strzałka wskazuje na rurki, które są nowo wyrastajacymi piórkami

Strzałka wskazuje na rurki, które są nowo wyrastajacymi piórkami

Papużka zacznie gubić także pojedyncze długie pióra – lotki ze skrzydeł oraz sterówki z ogona.

Mimo tak dużych strat możliwości lotu papużki nie powinny ulec pogorszeniu. Pióra są wymieniane w takich odstępach czasowych, aby mogły być systematycznie zastępowane nowo rosnącymi.

Choć niektórzy właściciele sygnalizują, że w czasie pierzenia papużka jest bardziej apatyczna i więcej odpoczywa – zachowanie zwierzaka nie powinno ulec znaczącej zmianie.

Wszelkie problemy mogą świadczyć o słabszej kondycji naszych podopiecznych. Pierzenie jest zwiększonym obciążeniem dla ptasiego organizmu, więc jeśli cierpi z powodu niedoborów, lub jakiejś choroby – w tym czasie mogą pojawić się niewidoczne dotychczas obajwy.

O tym jak różne mogą być przyczyny zaburzeń w pierzeniu naszych pupili napisałam cały obszerny post, do którego możesz zajrzeć TUTAJ.

Jak pomóc papużce przejść przez okres pierzenia?

Mimo, że pierzenie jest stanem naturalnym i zupełnie normalnym, są pewne rzeczy, które możemy papużce zaoferować, aby szybko i sprawnie wymieniła piórka.

  1. Kąpiele – danie papużkom możliwości kąpieli z pewnością zwiększy ich komfort i ułatwi wymianę piór. Czasem zaburzenia w pierzeniu spowodowane są zbyt suchym powietrzem. Dodatkowo w trakcie tego procesu pióra produkują dużo więcej pyłu, który większość papużek chętnie z siebie usuwa w czasie kąpieli.

    Kąpiele pomagają w czasie pierzenia

  2. Ugotowane na twardo i rozdrobnione jajko – pióra w dużej części składają się z białka. Jajko jest najlepszym źródłem różnorodnych aminokwasów, których brak może zaburzyć proces wymiany piór. W trakcie pierzenia podawaj gotowane jajko swoim papużkom co 2-3 dni, przez okres około 2 tygodni, kiedy pierzenie jest najbardziej intensywne. Pamiętaj, żeby resztki jajka wyrzucić po 2-3 godzinach od podania, ponieważ jest ono świetną pożywką dla bakterii.
  3. Urozmaicona dieta – dieta papużek powinna być bogata w warzywa, owoce, zielonki i kiełki przez cały rok. Jednak w czasie pierzenia warto położyć jeszcze większy nacisk na różnorodność. Każdy pokarm posiada trochę inny skład witamin i mikroelementów, który zabezpieczy przed ewentualnymi niedoborami.
  4. Źródło wapnia – sepia oraz kostki mineralne. Dostęp do minerałów także ułatwi produkcję nowych piór.
  5. Możliwość usuwania osłonek piórowych – pióra rosną jako rurki, ale w pewnym momencie osłonki trzeba usunąć, żeby pióro mogło się rozwinąć. Jeśli masz co najmniej dwie papużki – będą sobie pomagać nawzajem. Jeśli nie – warto zapewnić ptakom naturalne żerdzie z sękami i mniejszymi gałązkami, o które będą mogły się drapać i samodzielnie usuwać osłonki na głowie.
DSCF7311

W czasie pierzenia papużki intensywniej się czyszczą, aby pozbyć się osłonek nowo rosnących piór

 

Podsumowanie

Dwa razy do roku papużki przechodzą pierzenie, czyli wymianę okrywy piórowej na nową.

Mimo, że co pół roku jest to proces bardziej intensywny, przez cały rok gubione są niewielkie ilości piór.

Pamiętaj o urozmaiconej diecie swoich podopiecznych, to ułatwi im przejście przez ten proces.

Jeśli Twoja papużka ciężko przechodzi pierzenie – jest osowiała, niechętna do aktywności lub ma problemy z lataniem – warto przemyśleć, czy przypadkiem nie cierpi z powodu jakiejś choroby lub niedoborów.

Powiązane posty