Przycinanie lotek

Przycinanie lotek

Kilka dni temu właściciele przynieśli nimfę do lecznicy weterynaryjnej na zabieg przycięcia lotek.

Jaki był powód? Została kupiona 3 miesiące temu i chcieli ją zacząć wypuszczać z klatki. Bali się jednak, że do niej nie wróci i nie będą w stanie jej złapać, jeśli poleci gdzieś wysoko. Znaleźli w internecie informacje, że najlepiej, jeśli po prostu jej to uniemożliwią poprzez przycięcie piór w skrzydłach…

Na szczęście wśród papużek falistych moda na przycinanie lotek  wciąż jest niewielka, a w sieci coraz więcej mówi się, jak bardzo szkodliwy jest to zabieg w odniesieniu do każdego gatunku ptaków.

Musisz sobie uświadomić, że konstrukcja psychiczna zwierząt latających jest zupełnie inna niż nasza. Dla nich lot jest wszystkim – daje możliwość ucieczki, poczucie bezpieczeństwa i pozwala na nieskrępowaną mobilność.

już trzytygodniowe pisklęta mają piękne pióra w skrzydłach

Już trzytygodniowe pisklęta mają piękne pióra w skrzydłach

Dla papużki chodzenie nie jest tym samym czym dla nas. Dla niej jest to bardzo powolny i niezgrabny sposób poruszania.

Zastanawiałam się jaki przykład podać, żebyś mógł zrozumieć w czym problem. Myślę, że uniemożliwienie lotu jest tym samym, czym dla człowieka byłoby związanie razem obu nóg. Z punktu widzenia dżdżownicy – twoje możliwości ruchu są zupełnie w porządku, bo przecież możesz się czołgać. Ba! Jak się postarasz to możesz nawet skakać obunóż, więc możliwości są niesamowite!

Jednak czy dla Ciebie czołganie byłoby komfortowe? Chyba nie :)

Tak samo dla ptaków lot jest podstawową formą przemieszczania się i nie zadowolą się możliwością chodzenia.

piasek3

Nieuszkodzone lotki u papużki falistej

Jakie problemy wiążą się z przycięciem lotek u papugi?

 1.  Wypadki i upadki
  • Ptak przyzwyczajony do swobodnych lotów nie ma świadomości, że nagle brakuje mu “powierzchni nośnej”. Pióra są nieunerwione – tak jak nasze włosy – i ptak nie wie, że zostały przycięte, dopóki nie wystartuje do lotu.
  • Jeśli próba lotu nastąpi z dużej wysokości – zapewne dojdzie do upadku i być może powstania kontuzji.
  • Najbardziej niebezpieczna jest starsza metoda przycinania lotek – tylko w jednym skrzydle. Uniemożliwia ona całkowicie możliwość lotu poprzez zaburzenie stabilności – ptak spadnie jak kamień
 2. Problemy z psychiką
  • Uniemożliwienie lotu zaburza ptasie poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Ptak, który miał możliwość latania i nagle ją utracił bardzo ciężko będzie to przeżywał. Może dojść do różnych zachowań zastępczych, jak wyskubywanie piór albo wzrost agresji.
  • Strach przed lotem – po kilku próbach, które skończą się dotkliwym upadkiem, Twój pupil nauczy się, żeby nawet nie próbować. Gdy po kilku miesiącach pióra odrosną, mimo fizycznych możliwości zwierzak może mieć mentalną blokadę przed podjęciem prób lotu.latanie2
 3. Utrata kondycji i zdrowia
  • O tym, jak wiele daje ptakom latanie możesz przeczytać TUTAJ
  • To nie jest tylko forma przemieszczania się, ale także świetne ćwiczenie fizyczne, pozwalające zachować odpowiednią wagę oraz masę mięśniową niezbędą do prawidłowego funkcjonowania.
 4. Złudna możliwość szybkiego oswojenia
  • Jednym z argumentów zwolenników przycinania lotek jest możliwość szybkiego oswojenia papug. Nie może ona uciec, więc łatwo ją wziąć do rąk i się z nią (a raczej NIĄ) pobawić.
  • To bardzo błędne spojrzenie. Ptaki w ten sposób nie są oswajane.
  • Oswajanie to umiejętność wzbudzenia zaufania w zwierzęciu, które ma szansę przekonać się, że jesteśmy niegroźni i z własnej woli szuka kontaktu.
  • Pozbawienie możliwości lotu sprawia, że ptak nie może uciec. Złapany i posadzony na ramieniu będzie tam przebywał, ponieważ nie ma wyjścia. Trzymany w dłoniach z czasem przestanie się wyrywać – ponieważ próby ucieczki będą nieskuteczne. To nie jest oswajanie tylko łamanie charakteru. Taki zwierzak nie będzie dążył do kontaktu z nami. Będzie biernie przyjmował nasze “pieszczoty”, które dla niego są niemalże torturą.

   Prawidłowe oswajanie przez zachęcenie do kontaktu.

   Prawidłowe oswajanie przez zachęcenie do kontaktu.

 5. Problemy z przywróceniem zdolności lotu
  • Nieużywane mięśnie ulegają osłabieniu i zanikowi. Jeśli po pewnym czasie zrezygnuejsz z dalszego przycinania piór – nie ma pewności czy ptak będzie w stanie utrzymać swój ciężar.
  • Bez ćwiczeń ciało papużki może ulec otłuszczeniu i będzie ona zbyt ciężka, by ponownie zacząć latać
  • Odrastające lotki, gdy nie mają oparcia innych piór są dużo bardziej podatne na uszkodzenia i złamania. Mimo, że Ty zrezygnujesz z dalszego przycinania, może zająć długie miesiące, zanim skrzydła wrócą do prawidłowej formy.
  • Jeśli po przycięciu piór papuga dozna kontuzji (gdy będzie próbowała latać) możliwość lotu może być utracona na zawsze…

piora

Nie daj się oszukać “pseudo-zaletom” przycięcia lotek, ponieważ pociąga to za sobą poważne konsekwencje. Jeśli decydujesz się na kupno zwierzęcia, które stworzone jest do lotu – zaakceptuj je takim jakie jest i nie ograniczaj go dla własnej wygody. A kto ma latającą papugę ten wie, że samo jej obserwowanie daje wiele przyjemności :)

Jeśli już trafiła do ciebie papuga z przyciętymi lotkami i nie jest w stanie latać, koniecznie zajrzyj do tego postu, gdzie jest opisane, jak możesz ułatwić jej życie.

 Powiązane posty: