Jak bezpiecznie trzymać papużkę?

Jak bezpiecznie trzymać papużkę?

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu postanowiłam poszerzyć temat trzymania papużek w rękach.

Kto próbował, ten wie, że mogą one dotkliwie dziobać, czasem nawet do krwi. Warto więc wiedzieć, jak trzymać papużkę falistą, żeby nie zrobić jej krzywdy, a jednocześnie nie dać jej zranić siebie.

Chwytając papużkę musisz pamiętać o dwóch najistotniejszych rzeczach:

 1. Musisz objąć ją z góry, aby zablokować możliwość machania skrzydłami.
  • Paniczne trzepotanie może skończyć się kontuzjami lub uszkodzeniem piór.
  • Choć starsze pióra są martwe i ich złamanie nie powoduje większych problemów, to młode, rosnące pióra po złamaniu mogą zacząć intensywnie krwawić. Takie pióro niestety trzeba wyrwać, żeby zatamować krwawienie.
 2. Musisz unieruchomić łebek papużki tak, żeby nie miała możliwości manewrowania nim i gryzienia Ciebie.

Ja osobiście lubię podłożyć pod papuzie łapki jeden palec tak, żeby mogła ona go chwycić tak jakby trzymała żerdkę. Mam wrażenie, że to daje jej większe poczucie komfortu, a dodatkowo ułatwia np. obcinanie pazurków.

Prawidłowe trzymanie papużki…

…powinno wyglądać tak jak na zdjęciu po prawej:chwytanie

 • Dłoń obejmuje papużę od góry, uniemożliwiając ruchy skrzydeł
 • Kciuk i palec wskazujący trzymają głowę po obu stronach unieruchamiając ją.
 • Palec środkowy obejmuje tułów papużki (tu jest odchylony na potrzeby zdjęcia)
 • Palec serdeczny lub mały znajduje się w pobliżu łapek dając papużce możliwość złapania

Przy odpowiednim chwycie będziesz w stanie chwycić jedno ze skrzydeł.

Jest to niezbędne m. in. w przypadku potrzeby wyrwania krwawiącego pióra. Choć na zdjęciu trzymam papużkę  i jej skrzydło jedną dłonią, dużo lepiej i bezpieczniej jest używać dwóch rąk. Ten samczyk jest wyjątkowo spokojny i dlatego mogłam sobie na to pozwolić.

chwytanie

 

Bardzo ważne jest odpowiednie trzymanie głowy

Na zdjęciach poniżej możesz zobaczyć unieruchomienie głowy bardzo agresywnej samiczki ze świerzbem.

Kciuk i palec wskazujący umieszczamy na główce, po obu stronach dzioba, tam gdzie możemy pewnie złapać za kości czaszki. Umieszczenie ich poniżej, na szyji będzie bezskuteczne i zostaniesz podziobany.

chwytanie

P1320808

Pamiętaj!

 • Papużki są zwinne i często się zdarza, że mimo wszystko znajdą sposób, żeby Cię podziobać. Miej świadomość własnych odruchów! Z dwojga złego lepiej wypuścić papużkę z rąk niż ją zgnieść!
 • Jeśli łapiesz papużkę w klatce i ją wyjmujesz – pamiętaj, żeby zabezpieczyć pokój. Nie można wykluczyć, że uda jej się wyślizgnąć z Twoich dłoni! Przed łapaniem zawsze zamykaj wszystkie okna.
 • Nie łap papużek bez potrzeby! Szczególnie dla tych nie oswojonych jest to duży stres. Dodatkowo każde złapanie jest związane z ryzykiem kontuzji i wypadków.

Jeśli robisz zakupy dla swoich podopiecznych, pamiętaj, żeby wejść na zooplus przez banery lub linki na moim blogu. W ten sposób pomagasz utrzymać stronę i pokazujesz, że blog jest dla Ciebie wartościowy.

Powiązane posty: