Jak złapać papużkę?

Jak złapać papużkę?

Łapanie papużek to ostateczność. Jest to dla nich ogromny stres, a podczas łapania może dojść do powstania kontuzji albo wyrwania piór (najczęściej z ogona).

Jednak różne spotykają nas sytuacje i czasem jest to niezbędne.

Kto próbował łapać faliste wie jak duży jest to problem – są to zwinne, szybkie ptaki i często kończy się to na tym, że ptak zostaje złapany dopiero gdy ze zmęczenia przestanie uciekać. To chyba najgorsza możliwość, bo wiąże się z wieloma minutami ucieczki, panicznego lotu i ganiania.

Istnieje kilka metod łapania papużek, które są najmniej stresujące dla naszych podopiecznych.

faliste

Siatka do łapania ptaków

Niestety ciężko jest je dostać w polsce, ale czasem można znaleźć specjalne siatki do łapania ptaków. Wyglądają one jak siatki na ryby, jednak są zbudowane z bardzo lekkich materiałów. Zwykle jest to lekka bambusowa rączka, a drobna siatka osadzona jest na okręgu ze sprężystego drutu, który amortyzuje ruchy w czasie łapania.

Taką siatką łapać można papużki w wolierze lub latające luzem po pokoju. Po kilku próbach akcja przebiega bardzo sprawnie.

Zalety:

 • Najszybsza  i najłatwiejsza metoda łapania – krótki czas to ograniczenie stresu
 • Brak złych skojarzeń z człowiekiem i dłońmi – papużka jest łapana w siatkę i nie będzie nas kojarzyć z nieprzyjemnym procesem

Wady:

 • Łapanie możliwe tylko w dużych pomieszczeniach
 • Nie nadaje się do łapania ptaków w klatkach

DSCF5001

Szmatka lub inny materiał

Z tej metody można skorzystać w przypadku ptaków, które są już raczej dobrze zadomowione i przebywają w niższych partiach pokoju.

Metoda ta polega na zarzuceniu na papużkę lekkiej szmatki lub innego materiału. To uniemożliwia ptakowi ucieczkę i umożliwia nam spokojne złapanie papużki  przez materiał.

Zalety:

 • Brak złych skojarzeń z człowiekiem – papużka nie widzi łapiących ją dłoni.
 • Ciemność ogranicza stres – zarzucony materiał blokuje papużce pole widzenia.
 • Po narzuceniu materiału możemy złapać papużkę przez szmatkę co zabezpieczy nas przed dotkliwym podziobaniem

Wady:

 • Możliwe do wykonania tylko na płaskich powierzchniach w niskich partiach pokoju, gdzie możemy wygodnie zarzucić materiał
 • Papugi szybko uczą się jak unikać takiego łapania.

faliste

Łapanie w ciemności

Jeśli nie zależy Ci na czasie i możesz poczekać, aż zajdzie słońce gorąco polecam tą metodę.

Sprawnie przeprowadzone łapanie przebiega błyskawicznie – w jednej sekundzie papużka siedzi na żerdce, a w drugiej znajduje się w naszych dłoniach.

Ta metoda wymaga niestety trochę przygotowań i opisanie jej zajmie trochę czasu…

 1. Gdy na zewnątrz zrobi się zupełnie ciemno zapal najjaśniejsze światło w pokoju i zasłoń zasłonami wszystkie okna tak, żeby żadne dodatkowe światło nie wpadało do pokoju.
 2. Przygotuj sobie dojście do papużki tak, żeby spokojnie i cicho do niej podejść, gdy będzie ciemno.
 3. Jeśli masz możliwość poproszenia drugą osobę o pomoc – podejdź do papużki na tyle blisko, żeby nie denerwowała się Twoją obecnością i poproś drugą osobę o zgaszenie światła. (Jeśli jesteś sam to Ty musisz je zgasić i podejść do papużki w ciemności)
 4. I teraz: gasisz światło i masz jakieś pół minuty, żeby spokojnie złapać pierzastą kulkę. Po prostu wyciągnij ręce i obejmij ją tak, żeby nie uciekła. Przez te pół minuty, dopóki wzrok papużki się nie przyzwyczai do ciemności – jest zupełnie ślepa. To daje ci komfort takiego ułożenia rąk i objęcia dłońmi jej ciała, żeby uniknąć problemów.
 5. Ale pamiętaj!
  • Łapanie papużek nie jest najłatwiejsze – one umieją się wyślizgnąć, więc trzeba chwytać pewnie, ale jednocześnie z wyczuciem, żeby biedaka nie zgnieść :P
  • Pamiętaj też, że papużki potrafią bardzo mocno dziobać! Jeśli tak się stanie zagryź zęby i szybko zapal światło, a potem wpuść papużkę do klatki.
  • Jeśli papużka zacznie cię mocno dziobać, możesz mieć odruch, żeby ją wypuścić, lub też zbyt mocno ścisnąć. Miej to na uwadze i staraj się kontrolować swoje zachowanie! Z dwojga złego już lepiej ją puścić!
  • Pamiętaj, że przestraszone papugi potrafią się drzeć. Drzeć przeokrutnie, jakby je kto zarzynał. ZWYKLE jednak, nic się im nie dzieje, więc – szybko zapal światło i papużkę do klatki.
 6. Pamiętaj, żeby jej nie wypuścić po ciemku, bo się poobija! Najpierw zapal świadło, a dopiero potem wpuść papużkę do klatki.
 7. Na koniec nie zapomnij zamknąć drzwiczek w tych emocjach i … gratuluję, akcja zakończona powodzeniem :)

Oczywiście w sytuacji, gdy papużka wymknie się z naszych rąk i zaczyna latać po pokoju, musisz błyskawicznie zapalić światło, żeby dać jej szansę na bezpieczne wylądowanie.

Jak widzisz, we wszystkich tych sytuacjach – dużo łatwiej jest, kiedy druga osoba stoi przy włączniku i operuje światłem według naszych wskazówek. Jeśli papużka usiądzie już na jakimś meblu i trochę odsapnie – możesz spróbować tej metody ponownie. Mam nadzieję, że tym razem skutecznie!

Zalety:

 • Metody można użyć zarówno w dużym pomieszczeniu jak i w klatce
 • Papużki bardzo spokojnie znoszą łapanie po ciemku i nie kojarzą go z dłońmi.
 • Papużka nie uczy się jak unikać łapania w tej metodzie, więc jest świetna jeśli musisz papużkę łapać często (np. w celu podania leku)

Wady:

 • Musisz mieć możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia
 • Łapanie wymaga wprawy i może dojść do podziobania Ciebie.
 • Jeśli papużka się spłoszy i zacznie latać musisz błyskawicznie włączyć światło, żeby uniknąć kontuzji. Dlatego warto, żeby była z Tobą druga osoba obsługująca włącznik do światła.

mutacje2

Podsumowanie

Różne są powody łapania papużek i w każdym przypadku inna metoda łapania może być dla Ciebie lepsza.

Jeśli chcesz łapać papużkę, ponieważ nie wróciła na noc do klatki – wstrzymaj się i najpierw przeczytaj te dwa posty:

Pamiętaj, że faliste bardzo mocno dziobią. Jeśli masz małą wytrzymałość na ból, poproś o złapanie kogoś z rodziny lub ostatecznie załóż rękawiczki. Pamiętaj jednak, że rękawiczki zmniejszą Twoje wyczucie i możesz przypadkiem skrzywdzić papużkę!

I najważniejsze – spokój i opanowanie :)

 • Im bardziej nerwowe ruchy będziesz wykonywać, tym bardziej zestresujesz papużkę oraz większa szansa będzie, że zrobisz jej krzywdę. Podejdź do łapania tak spokojnie jak tylko dasz radę.
 • Papużki w stresie dużo łatwiej gubią pióra. Jeśli zdarzy się, że papużka wyślizgnie Ci się z dłoni i wyrwiesz jej cały ogon, to… trudno. To zdarza się nawet najlepszym. Przez kilka tygodni papużka będzie mniej zwrotna, ale ogon odrośnie. Oczywiście staraj się jak najlepiej trzymać papużkę, żeby do tego nie doszło ;)

O tym jak bezpiecznie trzymać papużkę napiszę w następnym poście.

Powodzenia!

Powiązane posty: