Rurki na głowie

Rurki na głowie

Teraz jest ten czas, kiedy u większości papużek pojawiają się “rurki” na głowie.

Podejrzenia są różne, od uszkodzonych piór, przez łysienie, aż po długie białe robaki z czarnymi łebkami… Jednak rurki na głowie to na szczęście tylko rosnące pióra :)

Papużki wymieniają pióra cały rok, jednak na wiosnę i na jesieni pierzenie jest intensywniejsze. Wtedy właśnie zaczynają się rzucać w oczy dziwne “twory”,  przez które głowa papużki zamienia się w jeża.

Rurki na głowie

Rurki na głowie

Dodatkowo, większość papużek, która wykluła się w okolicach lutego – marca właśnie wchodzi w czas młodzieńczego dość intensywnego pierzenia, kiedy to rosnące na głowie piórka są wyjątkowo widowiskowe.

Więcej na temat pierwszego pierzenia przeczytasz TUTAJ

Część czytelników jest od niedawna w posiadaniu pierwszej papużki – Was prawdopodobnie najbardziej będzie martwił dziwny wygląd papuziej głowy.

U białych papużek rurki u nasady mogą być różowe. To także jest zupełnie normalne – białe pióra nie posiadają żadnego barwnika, który mógłby zakryć obecne wewnątrz naczynia krwionośne.

Czasem, rosnące piórka są różowe

Czasem, rosnące piórka są różowe

Czy mogę jakoś pomóc?

Tak, można papużce pomóc szybko i sprawnie przejść przez czas pierzenia, o tym możesz przeczytać w TYM POŚCIE

Jednak pamiętaj

W czasie pierzenia na ciele papużki nie powinno być widać żadnych gołych miejsc. Jeśli widzisz, że na piersi czy plecach widać puch lub wręcz skórę, albo jeśli większość lotek i sterówek wypadła i papużka nie może latać – to zwykle znaczy, że u podłoża tego leży jakaś choroba, która wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii.

W powiązanych postach poniżej znajdziesz kilka wpisów związanych z pierzeniem u papużek, je także warto przeczytać.

Ciekawostka

Pisklęta wykluwają się gołe i u nich w wieku około 2 tygodni zaczynają rosnąć wszystkie piórka na raz. W tym wieku najbardziej przypominają one jeże :)

Rosnące pióra

Rosnące pióra

Powiązane posty