Złamany dziób? A może to normalne?

Złamany dziób? A może to normalne?

Czasem dostaję od Was pełnie przerażenia maile, że papużka ma złamany dziób i co z tym zrobić.

Zwykle zdarza się to w przypadku nowo zakupionych zwierzaków, ponieważ nie macie jeszcze doświadczenia i pełnej wiedzy o tym, co jest u papużek normalne, a co jest zaburzeniem lub chorobą.

Dodatkowo, kupując nowe zwierzątko zawsze dużo intensywniej mu się przyglądamy niż widząc papużki w sklepie czy u znajomych.

Jak wygląda zdrowy dziób?

To co zwykle wywołuje zmartwienie, to linia łuszczącego się dzioba, która rzeczywiście może sprawiać wrażenie, że dziób jest pęknięty. Została ona zaznaczona na zdjęciach poniżej czerwonymi strzałkami:

dziob

 

Zależnie od tego jak dużo papużka używa dzioba, a także od jej wieku i stanu odżywienia ta linia może być bardzo delikatna lub dość wyrażna.

Mogę was uspokoić – jest to całkowicie normalna budowa dzioba :)

Jego wierzchnia część po prostu zużywa się trochę szybciej i dochodzi do powstania widocznej linii między poszczególnymi warstwami zrogowaciałej tkanki.

Dzioby widoczne na załączonym zdjęciu są także właściwej długości i nie wymagają korekcji. Zwróćcie uwagę, że u papużki górna część dzioba zachodzi na dolną (krótszą) i jest to całkowicie normalne.

Czy jednak może dojść do uszkodzenia dzioba?

Oczywiście, może się zdarzyć, że dziób zostanie złamany lub pęknięty, jednak są to rzadkie przypadki.

Zwykle związane są one z walkami pomiędzy papugami w stadzie lub innymi poważniejszymi wypadkami.

W takich sytuacjach zwykle dochodzi do krwawienia ze złamanego dzioba, a poszkodowana papużka będzie miała duże problemy z pobieraniem i łuskaniem pokarmu, dlatego też takie przypadki wymagają wizyty u weterynarza specjalizującego się w chorobach ptaków.

Do złamania dzioba może dojść także, gdy ptak cierpi na choroby, które wiążą się z przerostem dzioba. Może to być na przykład świerzbowiec, grzybica dzioba, uszkodzenia wątroby, lub inne zaburzenia metabolizmu. W ich konsekwencji dziób znacznie przerasta i jeśli nie będzie na bieżąco korygowany może ulec złamaniu w czasie używania.

Zazwyczaj w takich przypadkach odłamuje się zbędna, zbyt długa część i o ile nie pojawia się krwawienie, nie jest to stan wymagający interwencji człowieka.

Jeśli jednak Twojej papużce przerasta dziób, zwykle świadczy to o ukrytym zaburzeniu lub chorobie, które wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii.

Trochę prywaty…

Jeśli kupujesz coś dla swoich podpiecznych, pamiętaj, żeby wejść na stronę Zooplus przez banery lub linki na moim blogu. Dzięki temu pomożesz w utrzymaniu bloga, a przy okazji dostaniesz 5% rabatu :)

A jeśli uważasz, że wiedza zawarta na blogu jest wartościowa, udostępnij post na którymś z serwisów społecznościowych przez przycisk poniżej.