Kłos w budce

Kłos w budce

Gdy rozpoczynałam hodowlę papużek, bardzo dużo informacji czerpałam od australijskich hodowców, którzy (siłą rzeczy) są najbardziej doświadczeni w tym temacie.

Jednym z bardzo pomocnych trików na jaki trafiłam jest wkładanie kłosa prosa senegalskiego do budki w trakcie trwania lęgów.

Stosowałam u siebie tą metodę od początku hodowli i z przyjemnością zauważam, że coraz więcej z Was się do niej przekonuje.

DSCF5582

Jednak nie każdy ma szanse trafić na moje stare zdjęcia czy wpisy na forach, a wartościowe informacje dobrze powtarzać w różnych miejscach.

A więc konkrety:

Po co umieszczać kłos w budce?

Kłos prosa senegalskiego warto umieszczać w budce z dwóch prostych powodów:

 1. Samiczka ma stały dostęp do pokarmu, nie musi wychodzić z budki, a samczyk dokarmiający mamę i młode ma trochę mniej pracy
 2. Pisklęta mając dostęp do kłosów szybciej się usamodzielniają – mogą się uczyć pozyskiwać nasiona jeszcze będąc w budce

DSCF4503

Pamiętaj, że papużki, które wychodzą z budek lęgowych nie są jeszcze gotowe do oddania do nowych domów. Jeszcze przez miesiąc są dokarmiane przez rodziców i nie powinny być od nich odłączane.

Ich delikatne dzioby nie umieją dobrze łuskać ziaren i pozyskiwanie pokarmu jest przez to mało efektywne.

Dzięki obecności kłosów prosa senegalskiego w budce młode mogą próbować samodzielnie zjadać nasionka, które są lekkostrawne i łatwiejsze w łuskaniu niż proso czy kanar z karmy. To skraca czas bezpiecznego odłączania młodych od rodziców.

W jakich przypadkach wkładać kłos do budki?

Oczywiście umieszczanie tego przysmaku w budce nie jest czymś koniecznym. Przy niewielkich lęgach myślę, że wręcz jest zbędne – samiczka je proso, które ma pod dziobem i karmi nim młode, zamiast wyjść po świeże warzywa, kiełki i pokarm jajeczny, który oferujemy w karmnikach.

Jednak są przypadki, kiedy kłos może być szczególnie pomocny:

 1. W przypadku licznych lęgów, powyżej 5 piskląt. Dzięki temu ułatwisz pracę rodzicom, którzy wiele energii poświęcają na ciągłe dostarczanie pokarmu rosnącym maluchom
 2. Gdy młode odchowuje jedna papużka. Przyczyn tego może być kilka:
  • Śmierć jednego z rodziców
  • Ucieczka papużki
  • Agresja rodzica ukierunkowana na partnera lub młode.
   Gdy pisklęta mają tylko jednego opiekuna, z pewnością warto ułatwić mu pracę – musi on przecież ogrzewać młode, czyścić je, karmić i doglądać. To sporo dla jednej małej papużki.

Kiedy włożyć kłos?

Niezbyt wcześnie.

Na pewno nie przed złożeniem jajek czy wykluciem młodych – w tym czasie samiczka zrobi wszystko, żeby wyrzucić go z budki, ponieważ instynkt nakazuje jej sprzątnięcie jej do czysta.

Przez pierwsze dni pisklęta rosną niesamowicie szybko. Warto więc, aby były karmione jak najbardziej wartościowym pokarmem, a nie suchym prosem z kłosa.

Każdy pisklak jest jedynie 2 dni starszy od tego po lewej

Każdy pisklak jest jedynie 2 dni starszy od tego po lewej

Osobiście polecam włożyć kłos gdy najstarsze pisklę ma 10-14 dni. Wtedy jest ono na tyle duże, żeby powoli zacząć interesować się oferowanym przysmakiem. Dodatkowo w tym czasie pisklęta są już całkiem spore i jedzą więcej, więc ułatwimy karmienie rodzicom, przez lepszy dostęp do pokarmu.

I na koniec…

Coraz rzadziej można znaleźć naturalne proso senegalskie w osiedlowych sklepach zoologicznych, a jeśli już jest, to w zupełnie abstrakcyjnych cenach. Żeby je kupić, zwykle trzeba sięgnąć do internetu.

Proso, a także inne ciekawe pokarmy i akcesoria, możesz znaleźć na stronie zooplus. Tu masz bezpośredni link do prosa senegalskiego ŻÓŁTEGO i CZERWONEGO.

Poza wkładaniem prosa do budki, możesz też zawiesić je w klatce. Kto z Was to próbował – wie, że nie jest to łatwie. Mój sposób na rozwiązanie tego problemu znajdziesz TUTAJ.

Powiązane posty: