Z czym się wiąże pierwsze pierzenie?

Z czym się wiąże pierwsze pierzenie?

Temat pierzenia był już przeze mnie poruszany kilkukrotnie, pierwsze pierzenie falek warto jednak opisać w osobnym poście, jako że w wiąże się z nim dużo więcej zmian, niż w kolejnych latach.

Papużki faliste po wyjściu z budki wyglądają mniej-więcej jak dorosłe ptaki. Drobne różnice to: całe czarne oczy, mniejsze perełki, inny kolor woskówki i czarne falek na głowie sięgające do samej woskówki.

Różnice w wyglądzie papużki młodej i dorosłej

Różnice w wyglądzie papużki młodej i dorosłej

Więcej na temat rozpoznawania młodych papużek możesz przeczytać TUTAJ

Wygląd papużki zaczyna się zmieniać w czasie pierwszego pierzenia, które świadczy o tym, że nasz zwierzak zaczyna dorastać.

Pierwsze pierzenie rozpoczyna się zwykle w wieku 3-4 miesięcy, choć czasem trzeba na nie czekać aż do 7go miesiąca życia.

Trwa ono około 2-3 miesięcy i wymieniane są wtedy wszystkie pióra na nowe.

Przez ten czas zmienia się wygląd papużki:

  • Znikają falki z czoła, pozostawiając je jednolicie białe lub żółte (zależnie od mutacji)
  • Perełki stają się dużo większe i ich ilość się zwiększa
  • Kolor ciała staje się trochę intensywniejszy, a w przypadku mutacji paraniebieskiej (niebieskiej z żółtą maską) może się zupełnie zmienić.

O czym warto wiedzieć?

Nowe pióra wyrastają w osłonkach i szczególnie przy pierwszym pierzeniu wyraźnie widać rurki pojawiające się na głowie naszego pupila.

Rurki na głowie

Rurki na głowie

O rurkach na głowie więcej przeczytasz TUTAJ

Jednak poza głową wymieniane są też inne pióra, choć nie jest to tak wyraźnie widoczne.

Ma to swoje konsekwencje:

  • Pióra w osłonkach sprawiają papużce dyskomfort, być może nawet swędzą. Papużki chętnie ocierają się o różne przedmioty lub korzystają z pomocy innych ptaków, które mogą rozkruszyć osłonki.
  • Rosnące pióra są bolesne! Oswojone papużki czasem korzystają z pomocy właściciela, jednak pamiętaj, aby drapać papużkę bardzo delikatnie, żeby nie sprawić jej bólu.
  • Papużki MOGĄ być spokojniejsze – jest to bardzo silne pierzenie i może osłabić organizm, jednak u zdrowych papużek nie powinno mieć to wyraźniejszych konsekwencji.
  • Papużki MOGĄ gorzej latać, jednak możliwość lotu powinna być zachowana – utrata tej umiejętności zwykle świadczy o dodatkowej chorobie lub zaburzeniu.
Papużki pomagają sobie w rozkruszaniu osłonek piórowych

Papużki pomagają sobie w rozkruszaniu osłonek piórowych

Zwiększona wilgotność powietrza ułatwia usuwanie osłonek piórowych, warto więc dać papużce możliwość kąpieli.

O tym jakie są możliwości zachęcenia papużki do kąpieli przeczytasz TUTAJ

Pamiętaj, aby w czasie pierzenia szczególnie skupić się na urozmaiceniu diety swoich podopiecznych – budowa nowych piór zużywa dużo zasobów.

Dużo więcej na temat pierzenia możesz przeczytać w postach zamieszczonych na dole strony.

Więcej o papużkach paraniebieskich:

Mutacja paraniebieska jest bardziej skomplikowana niż wszystkie inne mutacje papużek. Tylko przyniej mogą wystąpić tak wyraźne zmiany w wyglądzie między młodym a dorosłym ptakiem.

Różnica między młodą i dorosłą papużką paraniebieską

Różnica między młodą i dorosłą papużką paraniebieską

Czego dotyczą zmiany?

Kolor żółty u takich papużek staje się bardziej intensywny. Czasem pozostaje tylko w tych miejscach, gdzie był u pisklęcia (głowa, ogon, skrzydła), a czasem rozlewa się na całe ciało. Tu także są różnice – czasem kolor żółty na ciele delikatnie barwi niebieskie pióra, sprawiając, że są turkusowe, a u innych mutacji może być tak mocny, że papużka staje się zielona.

Różnica między młodą i dorosłą papużką paraniebieską

Różnica między młodą i dorosłą papużką paraniebieską

Powiązane posty