Płeć młodych papużek

Płeć młodych papużek

Papużki faliste, gdy wyklują się z jajek mają różową woskówkę niezależnie od płci. Kolor ten zwykle zaczyna się zmieniać około 4 tygodnia życia, czyli w czasie, kiedy pisklęta zaczynają wychodzić z budek.

Zmieniające się w czasie dojrzewania płciowego woskówki znacznie różnią się od wyglądu dorosłych, co wywołuje wiele nieporozumień

Zasada “brązowa to samiczka, niebieska to samiec” jest absolutnie błędna w przypadku piskląt, a kierując się nią możesz łatwo zostać posiadaczem zwierzaka przeciwnej płci, niż zakładałeś.

Z czego wynikają zmiany?

Zmiany w kolorze woskówki związane są u falistych z obecnością hormonów płciowych. Dopóki hormony płciowe nie są aktywne,  zarówno samce i samiczki mają woskówkę różową/cielistą.

Gdy hormony zaczynają działać – woskówka zaczyna się zmieniać tak, żeby docelowo osiągnąć kolor ciemnoniebieski u samców i brązowy u samiczek.

Zazwyczaj proces ten kończy sie w wieku 4 miesięcy, ale może ulegać dużym wahaniom: Czasem już 8-10 tygodniowe papużki mają w pełni wybarwioną woskówkę, a czasem dopiero po pół roku możemy być pewni płci pupila.

Woskówka u samczyków

Młody samczyk

Młody samczyk

Zmiany koloru woskówki u młodych samców powodują dużo mniej nieporozumień.

Różowa woskówka stopniowo zaczyna ciemnieć przybierając coraz bardziej intensywny fioletowy kolor, który z czasem przechodzi do ciemnoniebieskiego i taka już zostaje.

Młody samczyk

Młody samczyk

Woskówka u samiczek

Dwie młode samiczki

Dwie młode samiczki

Zmiany u samiczek są dużo bardziej widowiskowe i bardzo często wprowadzają w błąd zarówno sprzedawców w sklepach jak i nowych właścicieli.

U nich różowa woskówka zaczyna stopniowo jaśnieć. Może dojść do tego, że stanie się zupełnie biała, jednak często pod nozdrzami pojawiają się błękitne plamki. To moment, kiedy samiczki są mylone z samcami.

Zwróć jednak uwagę, że u samiczek kolor na woskówce jest jasnoniebieski i nigdy nie obejmuje całej jej powierzchni.

Następnie woskówka zaczyna się robić beżowa (zwykle od brzegów) i z czasem staje się zupełnie brązowa.

Młoda samiczka w czasie pierwszego pierzenia

Młoda samiczka w czasie pierwszego pierzenia

Jak wybierać papużki? Jak rozpoznać płeć?

Nie zawsze możemy być pewni płci młodych. Ogólna zasada jest jednak taka, że u samców woskówka od wyjścia z budki robi się coraz ciemniejsza, a u samiczek jaśnieje. Jest to reguła, którą można się kierować przy wyborze papużek.

woskowki

Kolejna pomocna wskazówka

Dla hodowców sprzedających młode papużki (i dobrze zorientowanych w mutacjach kupujących) jest jeszcze jedna zasada, która może być pomocna:

U papużek istnieją mutacje sprzężone z płcią:

  • Opalowa
  • Cynamonowa
  • Ino (lutino, albino, creamino)
  • Lacewing

Te mutacje dużo częściej zdarzają się u samiczek.

Czterotygodniowa samiczka opalowa

Czterotygodniowa samiczka opalowa

Jako hodowca, znając mutacje rodziców, czasem możesz rozspoznać płeć potomstwa po samych mutacjach, zanim jeszcze dojdzie do wybarwienia woskówek.

Ale są wyjątki!

Pamiętaj, że istnieją mutacje, które wpływają na wybarwienie woskówki u samców – w mutacjach takich jak szek recesywny czy ino woskówka u samców jest zawsze w kolorze różowym lub fioletowym i nigdy nie wybarwia się do niebieskiego.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wyborze papużek i rozpoznawaniu płci mogą Cię zainteresować te posty:

Jeśli mój blog jest dla Ciebie wartościowy i chciałbyś pomóc w jego utrzymaniu, zajrzyj na stronę wesprzyj bloga. Tam znajdziesz informacje o możliwych formach pomocy.