Wszystko o prążkach głodowych

Wszystko o prążkach głodowych

Pióra mogą nam bardzo dużo powiedzieć o kondycji i stanie zdrowia naszych podopiecznych.

Jednym z problemów dotyczących upierzenia ptaków są prążki głodowe.

Prążki głodowe to ciemne lub jasne linie przebiegające poprzecznie do osi długiej pióra. Gdy przyjrzysz się im pod świadło zobaczysz, że tak naprawde pióro w tym miejscu ma zaburzoną budowę i jest cieńsze (słabsze).

prazki2

prążek głodowy w zniszczonym piórze

Jak odróżnić prążki głodowe od uszkodzeń mechanicznych?

Czasem zdarza się, że papugi – czy to w czasie zabawy, czyszczenia czy przemieszania się w klatce – uszkadzają pióra. Te zniszczenia mogą do złudzenia przypominać prążki głodowe.

Kiedy widzimy pojedyńcze pióro może być niemożliwe, żeby je rozróżnić.

Staje się to dużo prostrze gdy spojrzymy na upierzenie papugi. Gdy widzimy, że ptak ma poprzeczne prążki na co najmniej kilku piórach na tej samej wysokości – możemy być pewni, że to prążki głodowe.

Najwyrażniej widać to zawsze na na ogonie i skrzydłach.

prazki1

Prążki głodowe u lorysy górskiej

Jak powstają prążki głodowe?

Do budowy piór porzeba ogromnej liości substancji odżywczych.
Do powstania prążków głodowych dochodzi, gdy w trakcie wzrostu nowych piór dochodzi do niedoborów tych substancji, więc pióro nie może zostać prawidłowo uformowane.

Ponieważ u piskląt wszystkie pióra rosną w tym samym czasie, zapotrzebowanie na substancje odżywcze jest wyjątkowo duże. Dlatego to właśnie u młodych ptaków najczęściej możemy obserwować obecność prążków głodowych.

O czym świadczą prążki głodowe?

Ich obecność u papugi mówi nam, że w czasie pierzenia wystąpił jakiś problem. Ponieważ papugi pierzą się 1-2 razy do roku, wiemy jedynie, że kłopot wystąpił kilka miesięcy temu.
Tego czy trwa on nadal czy nie, prążki nam nie powiedzą.

Co wywołuje prążki głodowe:

  • Niedobory żywieniowe (uboga dieta) – najczęściej!
  • Okresy głodu/niedożywienia
  • Choroby (np. problemy z trawieniem czy wpływ leków)
  • Narażenie na duży stres
  • Narażenie na zbyt niskie temperatury powietrza (u piskląt)
prazki3

Prążki są widoczne na tej samej wysokości w kilku piórach

Zwróć uwagę, że pisklęta nawet hodowane w dobrych warunkach czasem miewają pojedyńcze prążki głodowe. Jeśli jednak widzisz, że u młodej papugi jest ich bardzo dużo, a do tego pióra są słabe i łamliwe – warto się zastanowić, czy kupno z tego źródła jest dobrym wyborem.

Jeśli to w TWOJEJ hodowli pisklęta mają takie objawy – to znak, żeby mocno przyjrzeć się warunkom jakie zapewniasz zwierzakom i jak najszybciej skorygować popełniane błędy.

Dużo bardziej martwiące są prążki głodowe występujące u dorosłych ptaków. Jeśli się pojawią, zwykle mówią nam o jakimś poważnym problemie. Jeśli to tylko niedobory – wzbogacenie diety może wystarczyć. Jeśli jednak twój pupil ma zaspokojone wszystkie potrzeby żywieniowe, a prążki głodowe dalej się pojawiają – być może warto skontaktwać się z weterynarzem (specjalistą od ptaków) i poprosić o poradę.

Powiązane posty: