Jak pomóc w czasie pierzenia?

Jak pomóc w czasie pierzenia?

Wymiana piór na nowe jest stanem zupełnie naturalnym. Istnieje jednak wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby nasze papużki przeszły przez pierzenie tak szybko i bezproblemowo jak to tylko możliwe.

Co możemy zrobić aby im pomóc?

Kąpiele

Zaoferowanie papużkom możliwości kąpieli z pewnością zwiększy ich komfort i ułatwi wymianę piór. Czasem zaburzenia w pierzeniu spowodowane są zbyt suchym powietrzem. Dodatkowo w trakcie tego procesu pióra produkują dużo więcej pyłu, który większość papużek chętnie z siebie usuwa w czasie kąpieli.

 Ugotowane na twardo i rozdrobnione jajko

Pióra w dużej części składają się z białka. Jajko jest najlepszym źródłem różnorodnych aminokwasów, których brak może zaburzyć proces wymiany piór. W trakcie pierzenia podawaj gotowane jajko swoim papużkom co 2-3 dni, przez okres około 2 tygodni, kiedy pierzenie jest najbardziej intensywne. Pamiętaj, żeby resztki jajka wyrzucić po 2-3 godzinach od podania, ponieważ jest ono świetną pożywką dla bakterii.

Urozmaicona dieta

Dieta papużek powinna być bogata w warzywa, owoce, zielonki i kiełki przez cały rok. Jednak w czasie pierzenia warto położyć jeszcze większy nacisk na różnorodność. Każdy pokarm posiada trochę inny skład witamin i mikroelementów, który zabezpieczy przed ewentualnymi niedoborami.

Źródło wapnia – sepia oraz kostki mineralne.

Dostęp do minerałów także ułatwi produkcję nowych piór.

Możliwość usuwania osłonek piórowych

Pióra rosną jako rurki, ale w pewnym momencie osłonki trzeba usunąć, żeby pióro mogło się rozwinąć. Jeśli masz co najmniej dwie papużki – będą sobie pomagać nawzajem. Jeśli nie – warto zapewnić ptakom naturalne żerdzie z sękami i mniejszymi gałązkami, o które będą mogły się drapać i samodzielnie usuwać osłonki na głowie.

Tych 5 działań z pewnością pomoże Twoim podopiecznym. Pióra będą wymienione szybciej, będą mocniejsze i lepiej ukształtowane, a same papugi nie będą tak bardzo osłabione procesem wymiany piór.

Powiązane posty: