Ptaki Porto

Ptaki Porto

Ostatnio byliśmy na wakacjach w Porto i pomyślałam, że warto się tym z Wami podzielić, bo jest to miejsce ciekawe dla wszystkich posiadaczy ptaków.

Sztuka ulicy

Co się rzuca w oczy jako pierwsze, to fakt, że całe miasto jest bardzo bogate w murale i graffiti. Jednym z aktywniejszych twórców ewidentnie jest ktoś, kto fascynuje się ptakami. Zresztą – zobaczcie sami:

 

Ptaki zerkają na nas z każdego zakamarka, nawet zza śmietnika :)

Codzienność

Wychodząc z domu – oczywiście – wszędzie będziemy widzieć mewy. Mewy na każdym kroku i w każdym zakamarku!

Oczywiście, co często spotykane w cieplejszych krajach – idąc po mieście często bedziemy słyszeć charakterystyczne skrzeczenie papużek falistych i gwizdanie nimf. Możemy je zobaczyć w klatkach przy oknach lub  wystawione na balkonach.

Udało nam się nawet zobaczyć parkę szczygłów (!), które zamiast kanarków żyły w klatce w sklepie, ciesząc klientów pięknym śpiewem.

Niestety – ptaki trzymane w klatkach nie mają w ciepłych krajach najlepszych warunków. Klatki są maleńkie, a jako pokarm służy im jedynie sucha karma. Na szczęście świadomość ludzi jest coraz większa i wciąż wszystko zmienia się na lepsze!

Jeśli pasjonujesz sie podglądaniem lub fotografowaniem ptaków – Rezerwat Naturalny ujścia Rzeki Douro to miejsce dla Ciebie. Zrobione są tam specjalne budki widokowe, a do tego dostepne są dokładne informacje jakie gatunki ptaków i o jakich porach roku mozemy tam zobaczyć.

X

W prawie każdym większym parku (na przykład w Ogrodach Pałacu Kryształowego czy w Ogrodzie Botanicznym) znajdziemy wszędobylskie pawie, ale jedną z ciekawszych atrakcji – dla nas, posiadaczy papug – była wizyta w Zoo w Porto.

Ogród zoologiczny (Zoo Santo Inacio)

Do ogrodu można dostać się darmowym busem spod Katedry w Porto. Nam trafił się bardzo sypatyczny, rozmowny kierowca, który przy okazji dał nam znać co ciekawego dzieje się w mieście, dokąd warto się wybrać i jakich tradycyjnych potraw powinniśmy spróbować.

Choć wejście do ogrodu nie jest tanie (14,50 euro), to zdecydowanie warto wybrać sie tam dość wcześnie i spędzić w nim kilka godzin.

Choć kilka atrakcji jest jeszcze przestarzałych, to większość zoo została zmodernizowana i spacer tam to sama przyjemność, a zwierzęta mają zapewnione bardzo dobre warunki.

Jednym z bardziej uroczych miejsc jest łąka z pieskami preriowymi, które luzem chodzą po terenie Zoo. Można chodzić między ich norkami i przyglądać się ich zachowaniu. Są na tyle odważne, że pozwalają do siebie podejść bardzo blisko, choć nie powinniśmy próbować ich głaskać gdyż mogą ugryźć!

Przy wejściu do Zoo znajdują się ulotki z harmonogramem pokazów zwierząt. Zdecydowanie warto wziąć w nich udział!

Możemy uczestniczyć w karmieniu różnych gatunków zwierząt, w czasie których opiekun prezentuje cenne informacje na temat każdego z nich.

Najciekawsza jest prezentacja dzikich zwierząt, w trakcie której możemy zobaczyć różne gatunki ptaków , z których większość to papugi. Naprawdę nie wiem, czemu nazwali to “pokazem dzikich zwierząt”.

Cała prezentacja odbywa się na świeżym powietrzu i muszę przyznać, że latające nad głowami Ary, Amazonki i Konury zrobiły na mnie dużo większe wrażenie niż występy w Loro Parque, który jest przecież najbardziej znany ze swoich pokazów.

Niedługo po tym odbywa się prezentacja ptaków drapieżnych, na której także warto zostać.

Z ciekawostek – w Ogrodzie w Porto znajdziemy klatkę z krukami! Choć wydaje się to śmieszne – nawet w Polsce na wolności ciężko je zobaczyć. Najczęściej są mylone z dużo mniejszymi gawronami.

W wolierze w czasie naszego pobytu były 2 kruki, z których jeden był dość przyjacielski i dużo mówił… po portugalsku :)

Jaki jest problem? Niestety, wszystkie opisy i prezentacje w Zoo są jedynie w języku portugalskim. Ale nawet jeśli nie znasz języka, na pokaz dzikich zwierząt warto iść!

Gdzie mieszkać?

Porto na przestrzeni ostatnich kilku lat stało się miastem turystycznym,więc ceny hoteli poszybowały do góry. W związku z tym szukaliśmy mieszkania przez Airbnb i mieliśmy szczęście poznać Dorotę – przewodniczkę, która już kilka lat mieszka w Porto i wie o nim wszystko!

Dorota oprowadza turystów, nie tylko po polsku, ale także po portugalsku i angielsku. Do tego jest tak miła, że po przyjechaniu chętnie dzieli się wiedzą gdzie warto iść, a zna wszystkie warte uwagi miejsca – także te, których nie znajdziemy w przewodnikach.

Posiada ona kilka pokoi i dwa domki na wynajem w bardzo korzystnych cenach.

Możecie ją znaleźć na portalu Airbnb, gdzie ma ogromną ilość pozytywnych komentarzy. Jej profil i wszystkie dostępne pokoje znajdziecie TUTAJ.

Jeśli wolicie się kontaktować przez facebook, Dorota prowadzi także stronę Noclegi w Porto.

Jeśli czujesz się bezpieczniej rezerwując pokój przez Airbnb, zarejestruj się poprzez link poniżej, a dostaniesz ode mnie 150zł zniżki na pierwszy wyjazd :)

Kliknij, aby dostać 150zł zniżki!

A na koniec…

Niestety, ptaki nie wszędzie są miło widziane. Na lotnisko London-Luton możemy zobaczyć taki oto znak:

Choć gdy o tym pomyśleć, to chyba dobrze, żeby ptaki nie kręciły się w pobliżu samolotów!